condiloame acuminate

29-04-2009
adi_mm
Nu este medic/terapeut
adi_mm
buna acum un a si ceva am fost depistata cu condiloame acuminate pe care la-a tratat cu condylin, si acum 2 luni mi-au apaut iar dr spune ca inseamna ca le-am contactat dinou si ca nu este o recidiva, dr spune ca aceste condiloame trec de la sine si ca defapt noi tratam esteticul e adevarat? si inca o intrebare se poate lua prin sex oral?doresc o parere, multumesc
10 comentarii
0
13-05-2009, ora 14:13
sce
Nu este medic/terapeut
sce
Asta indica o infectie cu virusul HPV, care NU SE TRATEAZA!Se tine doar sub control, poate chiar sa fie inactiv, dar il ai pentru totdeauna.Da, se poate contacta acest virus si prin sex oral.
0
14-05-2009, ora 16:48
victoria89
Nu este medic/terapeut
victoria89
buna
am shi eu o intrebare..sper sami raspunda cineva.acum 3 zile am fost le o consulatie, si miau fost inlautari negii (erau la anus) cu undele radio.shi miau zis sa plec peste 10 zile iarasi, dar cind am venit acasa mam analizat mai bine si am observat ca am si la libiile inferioare citiva (3) am mincarimi mari, dar nu ma scarpin de teama sa nu ii imultesc.intrebarea mea este sa plec urget iarasi la medis, sau se poate de asteptat 10 zile?cresc repede? si inca ceva..am observat ca am niste eliminari albe brinzoase..ar putea sa fie asta un semn ca ar putea fi si in vagin, sau posibil sa fie numai acestia exteriori pe care ii vad eu?imi raspunde cineva..please?
0
02-10-2009, ora 16:16
albumadalina
Nu este medic/terapeut
albumadalina
buna ziua

de o luna mi-au aparut niste negi in zona genitala si am fost la medicul dermatolog si mi-a zis ca am condiloame acuminate luate prin transmitere sexuala si mi-a dat ca tratament condyline...dar acum au reaparut si sunt mai multe si mari vreau sa stiu daca pot scapa de ele si cum as vrea daca se poate un sfat sau un tratament complet cu ajutorul caruia sa scap de ele pentru totdeauna. sau la ce medic sa ma adresez la ce sectie ma refer la ginecologie si obstetrica sau dermatologie?
va multumesc
0
03-10-2009, ora 15:02
sce
Nu este medic/terapeut
sce
Se pot indeparta prin incizare sau inghetare, intreaba ginecologul, iti va da mai multe detalii.De cate ori organismul tau va trece printr-o perioada de imunitate scazuta, este posibil sa apara aceste condiloame, in zonele genitale sau chiar axial.Cand spun zone genitale, ma refer si in interiorul vaginului, chiar pe col, ele crescand si inmultindu-se destul de repede.
0
09-10-2009, ora 19:17
A45638
Nu este medic/terapeut
A45638
Spuneti-mi va rog.totusi te poti vindeca de aceste condiloame definitiv???? sau nu? ce fac cu prietenul meu? el ce tratament trebuie sa primeasca???
0
11-12-2009, ora 21:52
supergirl
Nu este medic/terapeut
supergirl
am fost si eu diagnosticata cu condiloame acuminate. Dermatologul mi a sugerat condyline si isoprinosine, cate 2 tablete pe zi. Condyline se aplica d 2 ori p zi, cate 3 zile consecutiv. Intrebarea este, in restul zilelor pot intretine relatii sexuale???... Astept raspuns, multumesc anticipat
0
06-01-2010, ora 12:35
b50ptr
Nu este medic/terapeut
b50ptr
supergirl, condyline este acid si arde, o sa se faca rani si ustura, nu cred ca o sa poti!
0
30-07-2010, ora 23:08
Ohcamy77
Nu este medic/terapeut
Ohcamy77
eu am la fel condiloame acuminate si fac tratament cu condyline canesten macmiror etc sper sa - dau de cap si sa nu mai imi apara...sus fruntea fetelor si sora mea a avut si a scapat de ele nici in ziua de azi nu i-a mai aparut
0
07-12-2011, ora 12:51
ddd.dana
Nu este medic/terapeut
ddd.dana
se fac si la interior????:(of doamne si cum scap de ele va rog sa imi ziceti fetelor:((
0
26-09-2013, ora 10:45
Dr. Zlotea Mircea
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Zlotea Mircea
Condiloamele acuminate sunt tumorete de culoare roz si aspect conopidiform ("in creasta de cocos") aparute pe mucoasa genitala sau perianal, la ambele sexe. Se pot trans­mite pe calea contactului sexual, dar aceasta nu este unica cale. S-a demonstrat faptul ca genomul HPV este prezent in situatia de purtator sanatos pe tegumentul a circa 80% din popula­tia umana, ceea ce explica aparitia de condiloame acuminate genitale la ambele sexe chiar si inaintea inceperii activitatii sexuale precum si formele peri- si intra-anale.

Formele uzuale se trateaza prin badijonare cu podofilotoxina (Condyline sol 0, 5%), sau aplicatii de 5-fluoro-uracil (Efudix) iar formele rezistente cu infiltratii intralezionale cu Bleomicina sau cu interferon-gama. Tumoretele mai mari de 5 mm necesita cauterizare electrica sau laser sub anestezie locala. Completarea terapiei locale cu imunostimulare generala cu isoprinosina este utila pentru preventia recidivelor.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.