condiloame HPV

02-02-2008
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
am condiloame in vagin.medicul mi-a spus ca nu e recomandat sa fac laser in vagin, ca risc apoi sa nu mai am raporturi.mi se pare ciudat!stiu ca ar fi unica solutie sa scap de condiloame ptr.ca am mai avut odata pe col in urma cu 4 ani si mi-au disparut cu laser.E adevarat ca e un risc sa faci laser in vagin?sau ce alt tratament eficient as putea face???va raog cine stie sa-mi raspunda...multumesc!
10 comentarii
0
09-02-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Dorin Mihalache
Pentru condiloamele intravaginale se pot aplica solutii de tipul podofilinei sau podofilotoxinei, insa daca cineva doreste sa le indeparteze prin laser nu este nicio problema!
0
13-02-2008, ora 00:00
Inutza13
Nu este medic/terapeut
Inutza13
Ai putea sa-mi spui unde iti faci interventia laser si cat te costa? mersi.
0
13-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Multumesc mult Dr.Mihalache...din fericire saptamana asta sunt programata ptr laser..am gasit medicul care mi-l poate face..o sa fie bine sunt sigura...!apoi o sa ma controlez frecvent...
0
13-02-2008, ora 00:00
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
Costa in jur de 150 de euro dar laserul nu il fac in tara...sorry
0
04-03-2008, ora 00:00
monica"'
Nu este medic/terapeut
monica"'
Am avut si eu condiloame la exterior si mi-a dat codylin si le-a distrus, pt interior mi-a dat meclon ovule, flagyl 250 si tantum rosa(o solutie pentru spalaturi vaginale).Am tinut tratamentul asta 10 zile.Imi faceam spalaturile vaginale cu ajutorul unui irigator, apoi imi bagam un ovul si luam o pastila la 12 ore.acum trebuie sa ma duc iar la control...vreau si eu sa stiu daca voi scapa vreodata de asta ca nu mai suport.M-am dus imediat cum mi-au aparut.Daca stie cineva sa-mi raspunda urgent.
0
25-02-2009, ora 21:50
bianca23
Nu este medic/terapeut
bianca23
buna asi dori sa ma ajutati sunt din copsa mica si am de 3 ani condiloame si nu am facut numai un singur tratament cu codyline si na avut nici un efec mai multe mia iesit si pe col si asi dori sa ami caut un doctor bun va rog ajutatima
0
05-02-2010, ora 16:33
fabrizzio87
Nu este medic/terapeut
fabrizzio87
BUNA ZIUA DOCTORE ACUM CATEVA MINUTE 30 MINUTE CAM ASA AM LASAT UN COMMENT PT DUMENAVOTRA CU PUNCTELE ROSI INTRE TIMP CITEAM PE ACEST SITO DESPRE UNA ALTA ASA DIN INTERES SI A VENIT LA MINE UN PRIETEN CARE A AVUT CONDILOAME ACUM 2 ANI A FOST LA DOCTOR A FACUT TESTE SI A ZIS CA NU ARE IN SANGE SA UZEZE NUMAI CONFYLINE.SI AM GAFATO RAU ACUMA. CA AM CITIT PE SITO COMETURILE SI EXPLICATIILE SI A INTRAT IN PANICA CA MOARE E ASA GRAV BOALA ASTA ??SI NU E SIGUR CA IAU TRECUT DE TOT CA ZICE CA CREDE CA A RAMAS CU SECHELE CA EL MAI VEDE CATE UNA ASA MICA
0
16-02-2010, ora 16:35
Elenna07
Nu este medic/terapeut
Elenna07
Stie cineva daca acesta infectie cu HPV este depistata doar la testul Papanicolau sau poate fi depistata si la analiza secretiei??
0
27-04-2010, ora 14:56
petru2010
Nu este medic/terapeut
petru2010
Buna ziua. de vreo 6 luni mi-a iesit pe penis niste bubuitse. am fost la doctor si mi-a zis ca-s condiloame acutanate, am luat tratament cu herpevir si nu m-a ajutat, apoi am fost la altul si mi-a zis ca-s moluiste si a zis ca trebuie arse cu azot, dar foarte scump costa, undeva 1 euro de o bubitsa, dar sunt cam multe si cam costa mult. apoi am fost la alt medic si a zis ca-s condiloame si mi-a scris Epigen intim. as vrea sa ma ajutati cu ce pot sa le distrug in afara de azot. sau cu Condyline sau epigen?
multumesc
0
29-11-2011, ora 14:11
alina288
Nu este medic/terapeut
alina288
Pentru Elenna 07.. eu am hpv si am aflat dintr-o analiza a secretiei.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metroragia - sângerarile vaginale anormale
  • Ce este un tuseu vaginal?
  • Ce este secreția vaginală?
  • Vaccinul antiHPV
  • Ce este uscăciunea vaginală?
  • Secrețiile vaginale
  • Dușurile vaginale – benefice sau nu tocmai?
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  •