condiloame HPV

02-02-2008
diana32
Nu este medic/terapeut
diana32
am condiloame in vagin.medicul mi-a spus ca nu e recomandat sa fac laser in vagin, ca risc apoi sa nu mai am raporturi.mi se pare ciudat!stiu ca ar fi unica solutie sa scap de condiloame ptr.ca am mai avut odata pe col in urma cu 4 ani si mi-au disparut cu laser.E adevarat ca e un risc sa faci laser in vagin?sau ce alt tratament eficient as putea face???va raog cine stie sa-mi raspunda...multumesc!
9 comentarii
0
14-04-2008, ora 00:00
Dr. Stela Tirneci
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti, sector 1
Dr. Stela Tirneci
Nu este un risc, dar depinde si cat sunt de mari.Exista mai multe posibilitati de tratament, dar trebuie examinat si vazut care este cea mai buna solutie.
Toate cele bune.
0
25-02-2009, ora 21:39
bianca23
Nu este medic/terapeut
bianca23
buna sunt din copsa mica judet sibiu am o mare problema si asi vrea sa ma ajutati sa va povestesc ; am nascut in 2004 o fetita dupa care la nastere mam rupt si ma cusut dupa 5 zile in spital mam infectat jos si am facut puroi si ma mai tinut 5 zile dupa care am venit acasa dupa vreo 3 luni cand ami faceam baie am simtit ca am ca un nod jos si nu iam dat atenti dupa vreo 2 ani am mers la un control ginecologic in sibiu doar pentru niste scurgeri si atunci am aflat ca am condiloame cand mia zis doctorita am spus ca ce sunt alea ea mia explicat de atunci viata mea nu mai are sens mai dat condyline si nu mia trecut parca mai multe mia iesi si mai grav si pe col si si de atunci nam mai facut nimic de oare ce mie frica si a trecut 2 ani si nustiu ce sa fac va rog ajutatima sa ami gasesc un doctor bun sa ma contacteze sa ma pot opera ca sunt disperata si mie foarte frica va multumesc
0
11-05-2010, ora 17:23
staneci_ana2003
Nu este medic/terapeut
staneci_ana2003
am fost contaminata cu virusul hpv acum 10 ani la primul meu contact sexual De atunci am avut intr-una arsuri vaginale si scurgeri si la toti doctorii la acre am fost mi-au zis ca nu am nimic inafara de o vaginita.Acum un an o doctorita mi-a zis ca am condiloame si intradevar m-am uitat si eu cu oglinda si le-am vazut sunt destul de mari dar problema e ca de un an de zile am incercat toate ovulele posibile am luat isoprinosine si am aplicat condyine dar degeaba in loc sa cada condiloamele parca m-ai rau cresc si am niste arsuri groazznice.ajutati-ma
0
21-10-2010, ora 13:42
d3aa
Nu este medic/terapeut
d3aa
buna ziua.. am si eu o problema..nici nu stiu km sa va explic..mi'a iesit akolo jos..prima oara un neg foarte mic..dupa maxim 2 saptamanii. am inceput sa ma scarpin deoarece nu suportam mancarimea..si dintr'un neg.. a inceput sa-mi iasa mai multii, formand o cchestie nuj km sa spun numai de carne si in jurul lor mi'a iesit...ceva din carne un fel de basicii tari..nu stiu ce sa fac..si mieste frika :|
0
03-01-2011, ora 23:45
cla89
Nu este medic/terapeut
cla89
buna ziua!

Am descoperit ca am condiloame, deja s au extins.. inca nu am fost la doctor din cauza banilor... sunt disperata.. cum se vindeca asa ceva?? mi e frica sa nu fac cancer.. va rog sa imi spuneti un tratament ceva... in cat timp se vindeca?
0
01-03-2011, ora 10:15
ela2009
Nu este medic/terapeut
ela2009
dupa ce am incercat mai multe tratamente, am folosit aldara cu succes pentru tratarea condiloamelor de la exterior, dar mi-au mai ramas doua cutii.. am cumparat 5 cutii ca sa fiu sigura de rezultat... sunt aduse din franta si expira in ianuarie 2012... daca este cineva interesat poate sa-mi dea un semn... sunt din bucuresti...
0
24-07-2011, ora 18:59
okty20
Nu este medic/terapeut
okty20
buna, vin in ajutorul vostru cu povestea mea, in urma cu doua-trei luni am simtit ca mi-a carescut ceva in zona genitala, m-am uitat cu oglinda si am vazut o mica bubitza dupa parerea mea intrucat nu stiam ce ma astepta, am stat asa cam doua luni pana cand am simtit ca se mareste din ce in ce mai mult, mi-am facut programare la un doctor in bucuresti care l-a prima vedere mi-a pus diagnosticul de condilomatoza si m-a chemat direct la cabninetul ei personal pentru a face operatie cu laser, pe langa cea mare mai aveam doua mai mici si mi-a spus ca nu se mai pot trata cu creme si ca cel mai bine le extirp cu laserul si apoi mai vedem ce facem, binenteles ca nu m-am impacat cu ideea de a face operatie cu laser si am ajuns acasa si am citit toate formurile posibile si imposibile si am dat peste solutia coondyline si despre pastilele isoprinosine, am inceput tratamentul imediat 3 zile cu condyline dimineata si seara timp de trei zile apoi pauza trei zile si am mai inceput inca o tura (de preferat sa va dea pritenul/sotul) si de respectat intocmai, nu faceti abuz de condyline intrucat arde rau, dupa prima sedinta de condylin cele doua condiloame mai mici deja cazusera, am mai inceput o tura deci a doua si deja in a doua zi de pauza imi cazuse si cel de-al treilea condilom care era cel mai mare si care nu mai avea nicio scapare dupa spusele doctoritei, in tot timpul asta am mancat foarte multe fructe si legume si am incercat sa gandesc cat mai pozitiv intrucat eu am luat acest virus de la baie oricum nu prin contact sexual cum spune toata lumea ca se transmite, mentionez asta pt a nu exista certuri in familie:) sistemul imunitar are un rol foarte foarte important in lupta cu acest virus...va doresc sanatate multa si sper sa va fi fost cat de cat de ajutor cu povestea mea.o zi buna
0
29-11-2011, ora 14:23
alina288
Nu este medic/terapeut
alina288
Buna ziua.. acum 2 luni am aflat ca am codiloame acuminate(in exterior) atat eu si prietenul meu. Am aplicat codyline si ne-au disparut. Imi poate spune cineva va rog cat sunt de grave? pt ca am auzit ca ar fi la fel de periculoase ca si HIV. in plus.. deoarece am facut sex oral pot face cancer oral sau laringial? am contactat aceasta boala dupa un singur contact sexual si sunt disperata.. ajutati-ma va rog
0
18-07-2012, ora 13:43
cristiantimi
Nu este medic/terapeut
cristiantimi
buna ziua.ma lupt si eu cu condiloame de 2 luni am fost deja de 2 ori la dermatolog pt sa ma arda dupa 2 sapt au reaparut..stau 5 min in cabinet ma arde si apare am hotarat sa nu mai merg...mi-am cumparat solutie pt condiloame condylime si pastile de imunitate sunt deja la 3 zile cand ma dau cu solutia dar nici un efect nici nus ars nici mici nu sunt cum am citit in alte cazuri...nu mai stiu ce sa fac sa scap de ele trb sa ma dau 5 sapt cu solutia aia????astept rasp pls
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ce diferenţiază infecţiile HPV care dispar de cele care preced cancerul?
  • Vaccinul HPV a redus riscul de infectare cu 90% în ultimii 10 ani
  • Cum să ne protejăm mai mult copiii - vaccinarea antiHPV
  • Vaccinul antiHPV e recomandat și la băieți
  • Vaccinul HPV crește șansele de concepție la femeile ce au avut în trecut boli cu transmitere sexuală
  • Sexul a devenit mai sigur pentru toată lumea, datorită unui program de vaccinare
  • Australia ar putea deveni prima țară care a eradicat cancerul cervical
  •