comunicare oro sinusala

12-10-2013
ioana2007f
Nu este medic/terapeut
ioana2007f
Buna ziua !
In urma cu 12 ani am avut o extractie de molar din partea stanga sus a maxilarului si se pare ca stomatologul a uitat o radacina acolo pentru ca pe gingie a iesit o fistula, iar radiografia a confirmat prezenta fragmentului in maxilar. M-am programat la stomatolog pentru extragerea acesteia, dar interventia a esuat deoarece stomatologul a reusit sa impinga si mai mult spre sinus restul de masea, spunandu-mi totodata ca banuieste ca am o sinuzita cronica deoarece a gasit cv puroi si maxilar moale in zona aceea. Am fost trimisa in Bucuresti la Clinica de chirurgie oro maxilo faciala unde s-a intervenit chirurgical pt extragerea fragmentului, s-a observat ca sinusul este deschis, insa nu a fost curatat ca urmare a faptului ca la intrebarile medicilor eu nu am prezentat simptome specifice sinuzitei. Iau in continuare antibiotic si spray nazal la recomadarea medicului chirurg, iar la 1 zi, respectiv 2 de la interventie am avut secretie nazala si in gura de culoare galben maroniu. Este ceva normal in sesnul ca se curata sinusurie sau poate fi cv grav. Am fost la 10 zile la scoaterea atelor, si desi i-am spus medicului ca am urechile infundate mi-a spus ca nu are legatura cu operatia. Ce pot face in legatura cu aceasta ? simt ca am mucus intre nas si gat desi nu am nasul infundat ? cat timp mai trebuie sa nu suflu nasul si sa folosesc spray nazal ? Sinusul in cat timp se va inchide ? Dar maxilarul in cat timp se va vindeca complet ? Va multumesc.
7 comentarii
0
15-10-2013, ora 11:34
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
spray ul nazal si interdictia de a sufla nasul sunt valabile pentru 3 saptamani. in cazul nerespectarii indicatiilor medicului comunicarea sinusului cu cavitatea orala este posibil sa nu se inchida. persistenta ei va poate crea reale neplaceri pe termen lung, asa ca respectati indicatiile date de chirurgul omf care v-a vazut. daca dupa 2-3 saptamani de la interventie secretia nazala persista, ar trebui sa ii comunicati acest lucru medicului dvs.
0
15-10-2013, ora 15:13
ioana2007f
Nu este medic/terapeut
ioana2007f
Va multumesc pentru raspuns !
Totusi senzatia de urechi infundate persista ca urmare a faptului ca nu pot sufla nasul sau nu are nicio legatura cu acest fapt ?
Va intreb pt ca anterior interdictiei de a sufla nasul nu ma confruntam cu o astfel de problema.
Sprayul nazal trebuie folosit indiferent daca am sau nu nasul infundat ?
Cum pot afla la finalul celor trei saptamani daca s-a inchis comunicarea oro sinusala ?
Va multumesc
0
19-10-2013, ora 18:13
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
este posibil ca senzatia de urechi infundate sa aiba legatura cu nasul infundat. spray ul trebuie folosit indiferent daca aveti nasul infundat sau nu.
daca persista, comunicarea oro sinusala poate cauza trecerea lichidelor sau alimentelor din cavitatea orala in cea nazala sau a trecerea aerului din cavitatea nazala in cea orala prin orificiul neinchis. cu siguranta va veti da seama daca ceva este in neregula.
0
06-02-2016, ora 20:56
Valcu mirela
Nu este medic/terapeut
Valcu mirela
Buna seara! Dupa o extractie totala pe maxilar s-a produs o comunicare oro sinusala, iar cand mananc sau beau, totul imi iese pe una dintre nari. Ce pot face in acest caz? Sinusul se inchide voluntar sau este nevoie de interventie chirurgicala? Va multumesc!
0
06-02-2016, ora 23:26
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
buna ziua!
comunicarile oro sinusale foarte putin probabil sa se inchida de la sine. mergeti sa va vada un medic stomatolog cu specializare chirurgie orala.
cat timp a trecut de la extractii?
0
07-02-2016, ora 10:59
Valcu mirela
Nu este medic/terapeut
Valcu mirela
Extractiile au fost facute acum o luna, dar comunicarea am simtit-o abia dupa 2 saptamani. La inceput am avut durere de urechi si sinusuri si usturime pe nas. Am consultat un medic ORL-ist si rezultatul la investigatia radiologica a sinusurilor s-a gasit hipertrofie a mucoasei nazale, opacifiere neomogena sinus frontal drept si sinusuri frontale. Am luat antibiotic Augumentin timp de o saptamana si am continuat cu Ceftamil injectabil. Ce implica aceasta operatie?
0
08-02-2016, ora 11:40
Dr. Nitu Andreea-Diana
Chirurgie dento-alveolara, Bucuresti
Dr. Nitu Andreea-Diana
inchiderea comunicarii oro sinusale implica o mica interventie chirurgicala prin care cu ajutorul gingiei dvs si de multe ori si cu ajutorul unor membrane de colagen, se obtureaza acel orificiu dintre sinus si cavitatea orala. vindecarea dureaza in jur de o saptamana, firele de sutura se scot cam dupa 10 zile.

sugestia mea ar fi sa faceti cat mai curand aceasta interventie. cu cat se intervine mai curand cu atat mai bine ( de preferat in timpul extractiei dentare, daca medicul vede si diagnosticheaza corect deschiderea sinusului)
am inchis o comunicare de acest gen chiar si veche de 5 ani!!!! mucoasa sinusala fusese insa afectata cronic, ireversibil.

sinuzita pe care dvs o aveti acum nu se va vindeca daca in sinus patrund in continuu bacterii din cavitatea orala prin comunicare. in plus, sinusul maxilar comunica cu celelalte sinusuri ( frontal, etmoidal etc), deci sinusita se poate extinde. antibioticele va amelioreaza doar temporar problema.

daca doriti o consultatie va stau la dispozitie. aveti datele de contact in profil.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul