comitialitate

17-04-2007
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
Buna ziua.
Sunt diagnostica cu crize comitiale de tip petit mal din anul 1999, ca urmare a unui TCC suferit in urma unui accident de masina.Din anul 1999 si pana in prezent am urmat tratament ci carbamazepina si finlepsin.In momentul de fata nu am mai facut crzie de 1 an si 4 luni, tomografia computerizata nu indica nimic, este in limite normale, iar EEG are traseul unui om sanatos.Aceste examene le-am repetat de un an si patru luni la interval de trei luni si ma repet, sunt ok.Intrebare:ca urmare al diagnosticului in anul 1999 mi s-a suspendat permisul auto.Cum il pot redobandi din punct de vedere medical?Si daca Ordinul 350 din 12 aprilie2003 mai este valabil?Va multumesc f mult!
15 comentarii
0
17-04-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
cati ani ai? Cine a pus diagnosticul de epilepsie cu crize petit mal dupa TCC? Finlepsin este acelasi medicament cu Carbamazepina. Faptul ca nu ati facut crize sub carbamazepina ma face sa cred ca nu aveti petit mal. Oricum in ciuda CT si EEG normal trebuie sa continuati tratamentul timp de 5 ani. Daca criza se repeta incepeti numaratoarea de la inceput (indicatiile ghidurilor internationale de epilepsie acceptate si in tara noastra). Daca dupa 5 ani nu ati prezentat nici o criza atunci se poate tenta scaderea dozelor progresiv pana la abandonul terapiei.
in privinta sofatului recomand abandonul pana la intereruperea terapiei fiindca puneti in pericol atat viata d-voastra cat si a participantilor la trafic. In plus carbamazepina da somnolenta.
0
17-04-2007, ora 00:00
alcisa
Nu este medic/terapeut
alcisa
Va multumesc pt promptitudinea raspunsului si va sunt datoare cu cateva lamuriri.Probabil graba redactarii m-au facut sa scap anumite explicatii de amanunt care cred de fapt sunt esentiale.Mai intai am 39 de ani iar un an si patru luni fara crize l-am implinit luna acesta timp in care NU AM MAI FOLOSIT TRATAMENT MEDICAMENTOS.M-m grabit si am uitat sa spun ca tratamentul l-am facut cu finlespsin si cu carbamazepina doar atunci cand cand farmaciile nu avea pe stoc finlepsin.Altfel spus unul il il inlocuia pe celalat:)Cat despre sofat fac referire la :Ministerul Sanatatii si Familiei
Publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 269 din 17/04/2003
Ordin nr. 350 din 12/04/2003
care unde va spune...si urmeaza sa va dau copy:
".7.4. Un permis de conducere auto poate fi eliberat sau poate fi reinnoit pe baza unei examinari facute de o autoritate medicala competenta si a controalelor medicale regulate. Autoritatea medicala va decide asupra stadiului epilepsiei sau a altor tulburari ale constientei, asupra formelor clinice, a evolutiei (de exemplu, nici un atac in ultimii 2 ani), a tratamentului primit si a rezultatelor acestuia.".
Ce intrebam eu, este daca acest ordin este in vigoare pt ca sincer va spun am auzit pareri impartite:)si ce ma face sa fiu dezolata este ca sun t al unor persoane de comp[etenta in domeniou(sau cel putin ar trebui sa fie de competenta datorita functiilor pe care momentan le au).
Si pentru ca a-ti pomenit de ghidurile internationale de epilepsie aceptate si de tara noastra v-as ramane profund indatorata daca mi-ati spune o modalitate de a a avea aces la ele, fie electronic fie sub alta forma, insa as dori sa stiu concret o titulatura si un un organ emitent al acestora.Adresa mea de e-mail este - asta in eventualitatea in care veti dori sa ma puneti in posesia informatiei pe care v-o cer.
Asigurandu-va de toata stima mea va multumesc su sinceritate.
0
01-06-2007, ora 00:00
mihutza
Nu este medic/terapeut
mihutza
am o intrebare foarte importanta...sora mea are comitialitate..face crize destul de frecvente, iar acum 2 zile a aflat ca e insarcinata.cate sunt sansele ca copilul sa iasa bine..si cate sunt ca ea sa se mentina macar la starea in care se afla.ea e foarte incantata de copil si nu concepe sa renunte la el.stie careva care sufera de aceasta boala si care are copil sanatos?va rog din suflet sa imi raspundeti -.astept cu nerabdare un raspuns de la voi.va multumesc din tot sufletul
0
03-06-2007, ora 00:00
mihutza
Nu este medic/terapeut
mihutza
;((((((((((((...da...plang pentru ca nu am primit nici un raspuns si vreau neaparat sa aflu daca sora mea ar putea sa nasca un copil normal si sanatos.precizez ca ia carbamazepina, fenobarbital si lamictal.va rog din suflet, vreau sa stiu ce se poate intampla.am inteles ca se va duce la doctor sa ii mai micsoreze doza, dar vreau si parerea voastra.va multumesc din suflet.
0
07-06-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Sora ta trebuie vazuta urgent de catre un neurolog care sa-i modifice tratamentul anticonvulsivant. Lamictalul este singurul antiepileptic care pare sa aiba cele mai putine efecte advere in sarcina. Nu inteleg de ce ia atatea antiepileptice si totusi face crize. Chiar daca nu ar fi insarcinata nu ar trebui sa ia atatea medicamente. Fenobarbitalul se utilizeaza la ora acuala in cazuri extrem de limitate. Acum avem la dispozitie multe medicamente anticonsulsivante si ghiduri internationale de tratament pentru orice forma de epilepsie asa ca nu inteleg aceasta formula de tratament cel putin ciudata. Consultati un neurolog bun. Crizele epileptice pot fi la randul lor nocive pentru sarcina.
0
08-06-2007, ora 00:00
mihutza
Nu este medic/terapeut
mihutza
in primul rand vreau sa va multumesc pentru ca mi ati raspuns la aceasta problema, care e atat de importanta pentru mine.am sunat o pe mama mea, i am citit raspunsul de la dumneavoastra, iar ea m a corectat in privinta tratamentului.nu mai ia fenobarbital, ci trat.ei suna asa:lamictal 2/zi de 100;timonil600retard 2/zi;si topamax 2/zi de 100.ce credeti despre asta?e mai bine?are sanse sa nasca un copil normal si sanatos?am auzit ca ii reduce din tratament.va rog din sufletelul meu sa imi raspundeti la acest mesaj...va multumesc din tot sufletul.apropo, cunoasteti femei care au aceasta boala si care au copii sanatosi?va multumesc enorm
0
01-11-2007, ora 00:00
maximix
Nu este medic/terapeut
maximix
tatal meu in varsta de 52 de ani de curand a fost dat in somaj dupa ce aproape toata viata a muncit intr-o intreprindere. dupa acest moment a inceput sa consume alcool. datorita consumul de alcool a inceput sa auda in apartament diferite zgomote, voci si de comun acord cu el a fost internat la psihiatrie. de acolo a fost exernat si i s-a dat medicamentatie insa nu a urmat tratamentul. ieri in timp ce statea acasa am observat ca era trist si statea in pat am auzit un zgomot. am mers la el in camera si am observat ca era intins in pat, culoarea fetei era mov ca si cum nu putea sa respire si scotea un zgomot ciudat. am intrat putin in panica insa i-am desclestat gura si dupa 6-7 minute de "luptat" cu el si-a reveni insa nu stia ce s-a intamplat. am mers impreuna la spital si a fost iarasi internat la psihiatrie. mentionez ca in ziua cand s-a intamplat criza nu a consumat bauturi alcoolice. deasemeni precizez ca nu consuma exagerat alcool dar are doza sa zilnica fara insa sa ajunga la caderi din picioare sau altele. va rog sa imi spuneti cam ce tratament sa urmeze si ce controale de specialitate sa faca. deasemeni daca imi puteti spune ce sa fac in caz ca va mai avea crize comitiale(am inteles ca asa se numesc)- ma refer la masuri de prim ajutor.
Va multumesc anticipat!
0
06-11-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Tatal tau sufera foarte probabil de epilepsie. Pentru aceasta trebuie sa mearga in Policlinica teritoriala, la Neurologie, sa faca un EEG si un consult neurologic si unde i se va prescrie tratament antiepileptic, cel mai probabil cu Carbamazepina. Un element foarte important este abandonul consumului de alccol. Deasemenea este interzis consumul de cafea, ciocolata, coca-cola si preventia starilor febrile.
0
06-11-2007, ora 00:00
shupimary
Nu este medic/terapeut
shupimary
Daca mai face crize trebuie sa te asiguri ca nu este intr-un loc periculos (foc, apa, etc). in rest nu mai faci nimic, nu incerca sa-l tii fiindca se pot produce rupturi musculare, nu incerca sa-i deschizi gura fiindca NU ARE CUM SA-SI INGHITA LIMBA ! Eventual poti sa-l intorci pe partea stanga sa nu se inece cu secretiile. Dupa criza poate fi confuz de accea e bine sa stai langa el.
0
13-01-2008, ora 00:00
rd_pavel
Nu este medic/terapeut
rd_pavel
buna ziua!...sunt diagnosticat cu crize comitiale. in urma cu 6 ani la cateva luni dupa moartea unei persoane la care am tinut foarte mult s-a intamplat pt prima data asa zisa criza. de atunci am urmat tratament cu carbamazepina...dar dupa 2 ani si jumatate am renuntat la tratament( cam brusc)..ma simteam bine!..in urma cu 2 ani am mai facut o criza..de atunci urmez acelasi tratament.oare diagnosticul e cel corect?..o sa scap definit de aceste crize?...inainte de prima criza beam multa cafea, eram un fumator inrait si consumam bauturi alcoolice...inainte de a doua criza am facut prostia de a relua tigarile...acum e totul bine exceptand faptul ca uneori ma simt de parca as fii drogat...se poate sa fie de la tratament?...exista vreo sansa sa scap definitiv de aceste crize?
0
28-12-2008, ora 11:15
dorin12
Nu este medic/terapeut
dorin12
Buna Ziua,
Am un frate cu probleme de alcool vechi.
E constient de problemele cauzate de asta dar refuza sistematic ajutorul cosiderand ca o poate controla.
Face mari eforturi in aceasta directie dar cu toate astea nu reuseste sa renunte la alcool si am cofirmarea ca bea pe ascuns ajungand la episoade de consum excesiv de 4-5 zile in sir.
Ma tem pt el pt ca a inceput sa se considere "victima" si nu cauza.
Este ceva de facut si daca da ce?
Multumesc binevoitorilor care vor raspunde si La multia Ani tuturor
0
16-09-2010, ora 01:45
anuta_sweet04
Nu este medic/terapeut
anuta_sweet04
Buna,
Este primul meu comentariu pe acest forum, de aceea v-as ruga sa ma ajutati si pe mine cu informati despre comitialitate !
Am 21 de ani si in urma cu 5 ani(nu mai stiu exact) am facut in somn fara sa stiu sau sa simt ceva o criza foarte urata : m-am muscat rau de buze, corpu facea miscari necontrolate, era sa-mi inghit limba, norocul meu a fost ca am dormit cu bunica si ea a observat si a chemat parinti.cand m-au trezit m-am speriat de ei si nu stiam ce se intampla de stateau asa in jurul meu...cand au inceput sa-mi povesteasca am inceput sa plang.nu aveam habar de boala asta, nu stiam nimic despre ea, nici ei nu stiau.Am mers la spital dar fiind pt.1 data nu mi-au dat diagnosticul de epilepsie.dupa cateva saptamani am facut iara.sambata, si aproximativ la aceeasi ora.Atunci am mers la Timisoara si am fost internata, mi sa facut EGE si am primit tratament cu Depakine Chrono de250mg.dar nu a fost suficient caci dupa cateva luni am facut din nou crize si mi sa marit doza de la 250 la 500mg...Mai bine de 1 ani nu am mai facut crize dar din neatentie am uitat sa iau medicamentele si am facu iar...at. mi sa adaugat pe langa Depakine si Keppra si mi sa spus ca daca nu mai fac crize 3 ani o sa-mi reduca tratamentul pana nu mai iau deloc..Anul acesta a fost inceput sa-mi reduca din Keppra jumatate dimineata si urma si seara dar din pacate in mai am chemat parinti sa vina ca am facut iar o criza :(.La control merg tot la 3 luni.am fost acum la sfarsitul luni august siEGE-ul a esit ok! Sunt anul 3 la facultate si nu stiu daca mai am vre-o sansa sa scap de necazul asta.pot sa mai am copii dupa atata tratament (am inteles ca dupa 3 ani de la intrruperea medicamentelor se poate). Acum iau Depakine 1 dimineata si seara, si Keppra 1/2dimineata si 1 seara(de 500mg amandoua).
Va multumesc pentru timpul acordat, multa sanatate la toti!!!
0
17-09-2010, ora 21:22
Andra5
Nu este medic/terapeut
Andra5
Buna Anuta, sunt Andra, am 29 ani si am aceeasi problema. Si eu tot la Timisoara ma tratez. Am urmat multe tratamente, altele mi-au facut mai rau, iar acesta, cu Depakine si Rivotril, pe care il urmez din februarie, e OK, adica nu am mai facut nici un fel de criza. Inainte am luat Keppra dar nu mi-a facut bine. Dar am citit multe si pe www.epilepsie.ro, si am vazut ca, poate ce-i face bine unuia, nu-i face bine celuilalt. Cred ca, si medicii, cu toata bunavointa lor, nu au de unde sti exact mersul lucrurilor. Cunoasc o persoana epileptica ce are doi copii si nu au probleme de genul, din cate stiu. Daca poti face copii, nu te necaji, pana la urma va fi bine. Si mi-e mi-a zis doctorita ca, epilepsia se poate chiar vindeca in cativa ani, nu e necesar sa o ai o viata, dar depinde si de modul de alimentatie, de atitudine si...de multe altele, nu doar de medicamente. Eu din pacate, nu pot face copii, nu din cauza epilepsiei ci din cauza unei malformatii genitale de la nastere. Dar m-am impacat cu ideea. Eu cred ca va fi bine. Mi-as dori sa comunicam daca doresti, -. Daca doresti, scrie-mi. E bine cand cineva traieste ce traiesti si tu, uneori e greu ca ceilalti sa inteleaga.
Sincere urari de bine si sanatate tuturor, cu drag.
0
23-09-2010, ora 23:07
anuta_sweet04
Nu este medic/terapeut
anuta_sweet04
Multumesc, pentru mesajul lasat Andra :X. O sa-ti scriu pe adresa ta, dar acum plec la sat si nu am internet, dar cand ma intorc (dupa 1 octombrie) o sa vorbim mai multe!
Multa sanatate si numai bine si tie!
0
24-09-2010, ora 00:33
Andra5
Nu este medic/terapeut
Andra5
Anuta, ma bucur ca vom comunica. Te astept sa-mi scri. Cu drag...Andra.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: