coma indusa | Forumul Medical ROmedic

coma indusa

30-12-2011
diana_monyca
Nu este medic/terapeut
diana_monyca
buna ziua, as avea cateva intrebari daca se poate sa imi raspundeti va rog.locuim in franta si nu intelegem tot ce ne spun doctorii.cumnatul meu a mers in data de 23 decembrie la spital pentru ca avea gatul imflamat si nu putea respira.doctorii i-au dat o injectie cu penicilina ne stiind ca el este alergic la antibiotice.dupa un foarte scurt timp a facut soc anafilatic si inima i sa oprit timp de 10 minute.au reusit sa il aduca la viata, apoi l-au indus in coma artificiala.dupa 2 zile inca nu ii gaseau infectia dar din fericirea pana la urma au gasit-o si el reactioneaza foarte bine la tratament, infectia este aproape tratata.Acum respira singur chiar daca este intubat.Acum insa cand au incercat sa il trezeasca in prima zi a deschis ochii si se uita dupa o zi nu mai reactiona aproape deloc.ieri doctorii ne-au anuntat ca a facut un atac cerebral si de accea nu reactioneaza.au spus ca o sa ii induca din nou coma artificiala dupa ce o sa ii faca un examen RMN si apoi o sa incerce din nou sa il trezeasca.ne-au spus ca ei nu sunt optimisti deloc.Va rog sa imi dati mai multe informatii despre ce o sa se intample in continuare.Vreau sa aflu si parerea unui medic roman.Va multumesc astept raspunsul dumneavoastra.
1 comentarii
0
24-06-2013, ora 01:55
anamariavintu
Nu este medic/terapeut
anamariavintu
buna.ma numesc ana.cu doi ani in urma si eu am stat in coma indusa, a inceput aici in italia.am contaminat virusul de gripa AH1N1, si pentru ca am avut ghinionul sa nu se descopere in spital in timp, acest virus de gripa s-a localizat la plamani, am facut o forma grava de pneumonie interstitiala, am intrat in coma, doctori, m-au intubat si m-au trimis intr-o clinica universitara, aici am fost indusa in coma pt.30 de zile, dumnezeu si acei medici minunati m-au ajutat enorm, m-am trezit, nu imi amintsc decat ce am trait sau am vist in cele 30 de zile, traiesc o frica continua ca voi muri eu sau cei dragi mie, fac atacuri de panica, am uiotat multe lucruri din trecut, intalnesc persane, stiu ca le cunosc si cine sunt dar nu imi amintesc conjunctura in care i-am cunoscut..stie cineva daca o sa reusesc sa scap de toate aste.am 2 ani de cand fac analize..toti spun ca sunt sanatoasa tun si ca o sa imi revin, dar cand?a mai trecut cineva prin asa ceva?as vrea sa vorbesc cu cineva care a trecut prin aceste momente ca si mine, de ce am frica sa raman singura in cas?eu stau bine daca sunt inconjurata de persoane..exista cineva care m-ar putea ajuta?multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluÈ›ie È™i È™ansele de recuperare
  •