coma de gradul 2-3 | Forumul Medical ROmedic

coma de gradul 2-3

16-02-2009
Simona08
Nu este medic/terapeut
Simona08
copilul meu este in coma de gradul 2-3 dupa ce a suferit un accident cu masina. sa constatat ca are traumatism cranio cerebral grav cu coma, contuzie pulmonara bilaterala, fractura clavicula, fractura radius drept.face febra ce oscileaza intre 37 cu pana la 40 cu.uneori il strig, dupa care ma strange de mana sau misca capul, nu daca sunt reactii normale sau reflexe.febra nu se stie de unde provine si nici de unde se agraveaza starea lui neurologic.va rog cat se poate daca puteti sami explicati ce se intampla si ce sanse are.multumesc mult
56 comentarii 12 ÃŽnainte ›
0
17-02-2009, ora 07:29
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Buna dimineata!

Imi pare foarte rau de accidentul fiului dumneavoastra. Aveti incredere in Dumnezeu si totul va fi bine.
Va rog sa le spuneti medicilor, sa incerce sa ii administreze CEREBROLYSIN, un preparat care reface creierul si este excelent pentru traumatisme cranio-cerebrale, traumatisme care determina mai mult sau mai putin, o oarecare disfunctie organica. In plus, acest preparat, va stagna deteriorarea neurologica si o va redresa partial sau in totalitate (depinde de varsta lui).

Va doresc numai bine si multa sanatate la toata fam. dvs.. :)
0
15-05-2009, ora 00:21
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
si-a revenit copilasul? saracutul, cati ani are? si eu am un copilas, regret enorm ce vi s-a intamplat.
0
15-05-2009, ora 13:14
brodolina
Nu este medic/terapeut
brodolina
rugati-va mult!va inteleg, am trecut aproape prin aceeiasi situatie ca dvs.avea doar 8 luni cand am fost la un pas sa-l pierd.a cazut din pat, i s-a spart cutia craniana si a facut hemoragie cerebrala.acum are aproape 2 ani, merge, rade, face obraznicii!!CREDETI IN MINUNI draga mamico!stiu ca e tare greu dar veti reusi, sunt sigura!dumnezeu sa va ajute si sa va ocroteaca ingerasul!am ochii in lacrimi si chiar daca nu va cunosc, va imbratisez si va doresc multa putere!
0
23-08-2010, ora 12:52
Madalynnna97
Nu este medic/terapeut
Madalynnna97
Am si eu un prieten foarte foarte bun.care akum cateva zile a avut un accident cumplit de masina.este in coma de gradul 3 la craiova...are un cheag de sange la cap + hemoragie interna.mai are vreo sansa sa isi revina???:(.rsp urgent va rog frumos.multumesc anticipat.
0
23-08-2010, ora 15:32
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Stimată d-ră Madalynnna97,

Prietenul dvs. are toate şansele din lume să-şi revină. Medicii care-l îngrijesc fac tot ce este posibil - sper - iar Dumnezeu îl va ajuta. Rugaţi-vă pentru prietenul dvs., sincer şi cu credinţă puternică.

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Dumnezeu să vă binecuvânteze!



În speranţa că v-am putut fi de folos, cu plăcere şi deferenţă,
Mister Nick ;)
0
23-08-2010, ora 17:22
Madalynnna97
Nu este medic/terapeut
Madalynnna97
Este inka in coma prietenul meu.dar astazi a fost operat...ia fost scos un cheag de sange.si asteapta sa iese din coma ka sa poata sa ii scoata si celalalt cheag de sange.sigur o sa fie bne?.o sa isi revina???.o sa ramana cu sechele sau cv de genu???
0
24-08-2010, ora 17:39
Madalynnna97
Nu este medic/terapeut
Madalynnna97
Si daca isi va revenii din coma.va trebui sa invete din nou sa vorbeasca??.sa ia totul de la capat???
0
05-11-2010, ora 03:48
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Stimată d-ră Madalynnna97,

Cum se simte prietenul dvs.? Sper că s-a recuperat foarte bine şi că starea de sănătate a dânsului este foarte bună. Doamne, ajută.
Toate cele bune şi Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Cu respect,
Nick
0
14-11-2010, ora 19:34
simona craciun
Nu este medic/terapeut
simona craciun
buna seara, as avea si eu nevoie de parerea dvs. tatal meu, in varsta de 54 de ani a suferit un accident de munca prin cadere de la un nivel la altul (aprox 1 metru). in momentul in care am ajuns la spitalul de urgente cj, ni s-a spus ca este in coma de gradul IV cu gcs 3p. a fost operat de urgenta, mentinut la sectia de terapie intensiva o sapt, dupa care inca 3 zile la sectia de neurologie. in biletul de externare este notat traumatism cranio-cerebral acut grav inchis; hemtom subdural acut convexital stang; contuzie dilacerare cerebrala temporara stanga; cadere de la un nivel la altul; accident de munca. neurochirurgul a spus ca se reface foarte repede, inclusiv el fiind surprins. urmeaza un tratament cu vit c injectabil 2 fiole/zi, carbamazepina 2 comprimate/zi si cerebrolysin injectabil 1 fiola/sapt. prima nedumerire este legata de externare: nu este putin cam devreme?! dupa 10 zile de spitalizare. pe fisa de externare este trecut: pacientul se externeaza in stare neurologica ameliorata ( constient, usor confuz, gcs 14p, fara deficite motorii, fara semne clinice de hipertensiune intracraniana), afebril, sondat vezical, cu plaga operatorie in curs de vindecare. ce am observat este ca dupa ce i se administreaza carbamazepina- seara, devine foarte agitat, cu frisoane si acuza dureri de cap. ziua nu se plange de nimic, cere mancare, se cere la baie, il plimbam putin prin casa, comunica cu noi, insa vorbeste incet, rar si nu termina tot timpul frazele. are momente cand este perfect lucid, iar in secunda urmatoare schimba subiectul sau nu mai vorbeste deloc. medicul a spus ca operatia a fost localizata in centrul vorbirii, insa nu pare sa ii fie afectat, avand in vedere gravitatea traumatismului. intrebarea mea: este intr-adevar bine recomandat carbamazepina? si daca da, de ce doar dupa adiministrarea de seara i se schimba dispozitia? va rog mult sa ma ajutati cu un raspuns, nu stim ce sa facem in momentul de fata, plus ca am ramas surprinsi ca l-au externat dupa doar 10 zile de spitalizare, din care 3 la neurologie- si nici macar recuperare...va multumesc mult, simona.
0
13-12-2010, ora 01:39
iwanna
Nu este medic/terapeut
iwanna
buna seara..
sora mea a avut un accident grav de masina pe data de 17 noiembrie cand a luato smurdul a fost in coma de gradul 5 cu tensiunea 5 a doua zi a intrat in coma de gradul 4 azi are 25 de zile de cand astept sa iasa in tot timpul acesta temperatura si tensiunea timp de 2 sap ia fost foarte mica maine o vom muta la neurologie ea este inca in coma. medicamentele ce iau fost adimistrate surorii mele leam vazut mentionate mai sus astazi am aflat de la fratele meu ca coma pe care o are este de 2- 3. a avut chiaguri de sange la creierul mic si mare intre timp acestea de la creierul mic sau tras a mai ramas unul la creierul mare este tanara are 29 de ani nu vreau sa ma gandesc la ceva rau si as vrea dak ati putea sami ziceti si mie ceva oarecum concret si la ce mas putea astepta este foarte slabit este sportiva iar acum corpul este foarte slabit cand o ating ating oasele cu un strat de piele... sunt confuza nu stiu cum sa ma exprim in momentul acesta pt a putea explica dar din ceea ce am spus exista cineva cine ar putea sami zica ce ma asteapta o iubesc enorm iar parintii incearca sa nu ma implice mult pt a ma proteja oarecum si ii inteleg dar vreau sa aflu urmariile va mai fi aceeasi ?? imi e dor de ea... va multumesc, o seara buna
0
13-12-2010, ora 01:41
iwanna
Nu este medic/terapeut
iwanna
am uitat sa spun ca acum2 sap a fost perata la gat si ca pana acum 5 zile aparatele au tinuto in viata de 5 zile respira singura si tensiunea este normala.
0
15-12-2010, ora 22:17
Madalynnna97
Nu este medic/terapeut
Madalynnna97
Aaaa..ma scuzati..ca rsp ku intarziere;)
Pwai prietenul..de care zikeam..de 16 ani..a decedat:(
Nu a mai putut rezista si a murit:(
Nici cuvinte numai am...va multumesc orikm pt sfaturi;)
0
15-12-2010, ora 22:41
iwanna
Nu este medic/terapeut
iwanna
draga mea imi pare rau pt tine sincer sper ca sora mea sa nu pateasca la fel oricum condoleante. incerc sa nu bag de seama ceea ce ai scris s sper ca cineva sami raspunda astazi face 30 de zile deknd este in coma si respira singura.poimaine i se va termina tratamentul si o vor muta la neorologie cu toate ca inca este in coma. ce pot sa zic ast un raspuns un sfat ceva...
0
16-12-2010, ora 14:06
Madalynnna97
Nu este medic/terapeut
Madalynnna97
Pwai squmpo:(.,..Ciprian a stat in coma 2 sapt si 1 zi...apoi ia cedat inima si a murit:(...nush...el era atat de facut...pnm...nu ma gandeam vreodata ka il va invinge moartea:(((...ii plakea viata...avea 16 ani...frumos...destept...nu se va mai naste nikiodata cnv ca el...nush...Si sora ta:)...nush ce sa zik...am trecut prin asta cu el..si a fost grav la inkeput..apoi sa facut mai bn...si dupa iar sa inrautatit situatia..pana a decedat:)

Eu cred ca sora ta isi va reveni:)
Iti doresc numai bn.

.da...dami id taw...k vreau sa vb ceva:)
Dk vrei u:*
K nu pot sa zik prea multe aiki
MS:X
0
24-01-2011, ora 07:14
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Sărut mâna!

Stimată dră Madalynnna97, îmi pare foarte rău că prietenul dv. a decedat. Nici eu nu mai am cuvinte.
NU aceasta a fost răspunsul pe care l-am aşteptat din partea dv. Aş fi vrut să-mi spuneţi că a supravieţuit, că s-a recuperat şi că totul este bine pt. dânsul, aşa cum ştiu că şi dv. aţi vrut.
Păcat! Dumnezeu să-l ierte şi să-l odihnească în pace. Amin!
_
Dumnezeu să vă binecuvânteze şi să vă ferească de tot ce este rău.
Cu iubire creştină, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
24-01-2011, ora 07:27
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Simona Craciun, într-adevăr, tatăl dv. a fost externat puţin cam prematur, dar...; dacă aşa au considerat medicii care l-au îngrijit, aşa au făcut. Ar fi avut nevoie de monitorizare a eficacităţii medicaţiei prescrise şi, bineînţeles, de o anume recuperare.
Cum se simte în acest moment? Dacă nu se simte bine, vă rog să o contactaţi pe dna doctor Ţigănişteanu. Rugaţi-o să vă ofere o soluţie terapeutică, pentru a o folosi în vederea recuperării tatălui dv. Vă va ajuta! (dacă nu răspunde la telefon, nu vă descurajaţi, insistaţi cu bun simţ, şi vă va răspunde în limita disponibilităţii).
__
Å¢IGÄ‚NIÅžTEANU CONSTANÅ¢A - Medic internist
Tel. mobil: 0751.030.553 (tel. personal)
Tel. fix: 021.313.05.70
CENTRUL MEDICAL EUROSANITY
Calea Plevnei, nr. 44, Sector 1, BucureÅŸti,
Tel. mobil al clinicii: 0723.313.213
Tel. fix al clinicii: 021/ 311.54.54
__

Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Însănătoşire grabnică!
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick

Post Scriptum - Carbamazepina este un timoleptic, adică un medicament care reglează timia (starea afectivă obişnuită a unei persoane). În cazul tatălui dv. nu are efectele pozitive aşteptate şi dorite, sau le are amestecate cu unele efecte secundare.
0
24-01-2011, ora 07:34
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Iwanna, vă puteţi aştepta la orice, dar cu credinţă puternică în Dumnezeu vă puteţi aştepta la o însănătoşire grabnică a surorii dv.
Cum se simte? Sper că totul este bine pentru dânsa. Doamne-ajută!
Vă sfăuiesc să rugaţi medicii să facă tot ce le stă în putinţă, iar dv. şi părinţii dv. rugaţi-vă la Dumnezeu. Mergeţi la Sfânta Biserică, daţi un acatist etc. Lui Dumnezeu în stă în putinţă să o vindece pe sora dv., pentru că El este atotputernic.
__

Dumnezeu să vă binecuvânteze!
Însănătoşire grabincă.
Cu iubire creştină şi respect, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
24-01-2011, ora 12:53
simona craciun
Nu este medic/terapeut
simona craciun
Referitor la traumatismul tatalui meu...am fost cu el la un control psihiatric, a fost diagnosticat cu sindromul gansen, a urmat tratament cu lucetam, s-a simtit foarte bine dupa el si era mult mai concentrat, asta facand abstractie de acneea care i-a aparut ca efect secundar. la controlul de la neuorchirurgie, in urma unei tomografii, medicul care l-a operat a spus ca totul este ok, si se vede ca pe partea pe care a fost dilacerarea, incepe sa se vindece. ne-a recomandat internare pt recuperare neurologica, fiindca de asta are dansul nevoie. problema este ca oboseste foarte repede, se enerveaza din senin, are probleme cu somnul si cand se schimba vremea, este letargic. am fost nevoiti sa chemam de 2 ori ambulanta intr-o luna fiindca a facut febra 39 intr-un interval de timp foarte scurt, a inceput sa tremure si i s-au albit mainile si respira greu. medicul de pe ambulanta a suspectat o infectie urinara si/sau pietre la rinichi. am facut analizele de urina, nici urma de asa ceva! mai are perioade cand spune ca il dor rinichii, insa nimeni nu ne spune nimic exact. referitor la externarea dansului, am luat legatura cu un avocat si cu protectia muncii si ni s-a afirmat faptul ca s-au facut presiuni la seful sectiei de neurologie pt a fi externat mai repede, deoarece fiind accident de munca, daca internarea depasea 10 zile, era caz penal...momentan se simte mai bine, nici nu se compara cu primele 2 sapt de la externare! am iesit de cateva ori la plimbare, insa acuza dureri la piciorul stang, si repet, oboseste foarte repede. in 2 febr trebuie sa mergem la comisie, fiindca face 90 de zile de concediu medical. probleme cu memoria inca are, in sensul ca nu isi aminteste ce s-a intamplat, insa are pierderi de memorie de scurta durata. spune de asemenea ca stie tot ce stia inainte de accident, insa mi-e frica sa nu spuna doar ca sa nu ne ingrijoram noi. nu iese niciodata singur din casa, nu se plange de nimic, nu cere absolut nimic, pot spune ca s-a linistit putin fata de cum era inainte de accident, agitat si fara stare. inca continua tratamentul cu cerebrolysin si carbamazepina. o sa incercam sa-l internam pt recuperare, mai ales ca si el a spus ca isi doreste asta. ps: suntem din cluj, deci tot tratamentul trebuie urmat la un spital de aici, avem deja datele de contact si recomandarile pt recuperare.va multumesc mult pt sfat!
0
25-01-2011, ora 08:01
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Sărut mâna!

Stimată dră/dnă Simona Craciun, sindromul Ganser se poate ameliora, chiar trata, cu o anume terapie comportamentală şi cu credinţă în Dumnezeu, evident, pentru că fără El nu există vindecare, de vreme ce medicul tratează, dar numai DUMNEZEU vindecă.
Încet-încet, cu ajutor medicamentos şi cu susţinere din partea dv., printre altele, starea de sănătate a tătălui dv. se va ameliora marcant, atât de mult încât vă veţi mira şi dv., dar în timp, prin timp înţelegându-se 2-3 luni de zile, maxim 4-6.
_

Toate cele bune şi însănătoşire grabnică.
Mr. Nick
0
31-01-2011, ora 14:16
lisnic.irina
Nu este medic/terapeut
lisnic.irina
Buna ziua. Am un prieten care in septembrie 2009 a avut un accident grav. A cazut de la etajul 3 al unui camin din Iasi. Initial, medicii nu-i dadeau nici o sansa de viata, era in coma profunda de gradul 4. Avea o rana la un picior deasemenea grava de tot, traumatism cerebral.. nu mai tin minte diagnosticul intreg, dar va imaginati daca a cazut asa era foarte rau cu el. Timp de vreo 3-4 luni l-au tinut sub aparatul respirator si ii dadeau medicamente. S-a trecut din coma de gr.4 in coma 2-3. Baiatul este originar din Rep. Moldova si prin decembrie 2009, parintii s-au hotarit sa-l duca acolo la spital, pentru ca fie mai aproape de casa. L-au luat cu o ambulanta speciala si l-au transportat la Chisinau. Acolo medicii au zis ca nu au ce sa-i faca. Intre timp el a inceput sa respire singur, adica nu-l mai tin la aparat. A deschis ochii si zici ca este constient de ce se petrece in jur dar medicii zic ca asta inca este coma. Si nu pot s ainteleg, cum poate fi coma daca deschide ochii si intelege cine este in jurul lui, pentru ca daca il intrebi ceva si ii zici sa clipeasca din ochi daca intelege, pai el clipeste. Dat fiind fatul ca medicii au zis ca nu au ce sa-i faca, parintii la-u luat acasa si au grija de el acolo, dar nu este nicio schimbare. De atunci a trecut aprope un an jumate si el tot asa sta. Cind e treaz, cind doarme. Ce fel de coma este asta? Si cum poate sa continue asa? Ma gindesc ca poate in Chisinau nu medicii sunt aiurea. Poate in strainatate are vreo sansa? Poate isi spune opinia vreun medic de pe acest forum... multumesc.
0
04-05-2011, ora 22:41
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Hristos a înviat!

Stimată dră/dnă Lisnic Irina, starea de sănătate a prietenului dv. a fost şi este deosebit de gravă, atât de gravă, încât în orice moment poate deceda; cred că deja aţi realizat. Sper că încă mai trăieşte, sper!
Èšinând cont că medicii au spus că nu-i mai pot face nimic, şi poate pe bună dreptate, am o imensă rugăminte la dv. Vă rog foarte mult, dacă ţineţi la prietenul dv., transmiteţi-le părinţilor următorul mesaj. Spuneţi-le exact aşa:

Pentru sănătatea fizico-mentalo-psiho-spirituală a fiului dv., dragilor părinţi, pentru însănătoşirea lui, vă roagă o persoană, care ştie ce spune, să discutaţi cu preoţii duhovnici ai dv. (dacă nu aveţi duhovnici, făceţi-vă!);
Dră/dnă Lisnic Irina, rugaţi-i pe părinţii băiatului să se spovedească în mod corect şi complet, folosind un îndreptar de spovedanie, fără a ascunde voit un păcat, şi spuneţi-le să se şi împărtăşească, în cazul în care li se dă voie;
Dânşii trebuie să meargă cât de des pot la Sfânta Liturghie şi la Sfântul Maslu, şi să-l treacă pe băiat în Sfintele Liturghii şi Masluri, eventual chiar şi în Acatiste; trebuie să ţină post, chiar şi în afara posturilor mari, lunea, miercurea şi vinerea; să se roage pentru fiul dânşilor dimineaţa, după sculare, şi seara, înainte de culcare, cel puţin, la Preasfânta Treime şi la Preasfânta şi Pururea Fecioară Maria; trebuie să îl roage pe unul dintre duhovnicii dânşilor să-i citească băiatului Moliftele Sfântului Vasile cel Mare + alte rugăciuni de dezlegare; trebuie să bea aghiazmă mică dimineaţa, pe stomacul gol, după care să mănânce o bucăţică de anafură, strict în zilele în care sunt curaţi trupeşte, şi să facă o sfeştanie în casă.
Într-o singură expresie, spuneţi-le să se apropie de Dumnezeu mai mult decât deja sunt, dacă sunt. Numai Dumnezeu poate să le facă băiatul bine, nu altcineva!
_

Din punct de vedere medical, un medic neuro-psihiatru, eventual un medic neuro-chirurg poate să încerce să mai facă ceva, atât în România, cât şi în străinătate (în Israel, Austria, Germania sau Marea Britanie, şi nu numai).
_

Însănătoşire grabnică!
0
05-05-2011, ora 13:10
lisnic.irina
Nu este medic/terapeut
lisnic.irina
Multumesc pentru raspuns. El inca traieste, dar starea lui este la fel. Am sa incerc sa le transmit parintilor ce ati spus aici, dar cred ca nu mai este nicio sansa ca s asi revina :( deja doia ani sta asa, nici nu se insanatoseste nici nu se inrautateste starea lui. Daca vroia Dumnezeu demult il lua la el...
0
05-05-2011, ora 13:41
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
" Daca vroia Dumnezeu demult il lua la el... "

- Da, aveţi perfectă dreptate, dar Dumnezeu (încă) NU vrea. Iconomia divină permite ca băiatul să sufere din cauza unor greşeli comportamentale ale părinţilor, din cauza păcatelor din neam, cum se spune frecvent, şi chiar şi a păcatelor personale, pentru a obţine iertarea divină, tocmai de aceea v-am spus să le transmiteţi părinţilor mesajul meu. Am mai întâlnit câteva cazuri asemănătoare; vă vorbesc din experienţa pe care am acumulat-o în timp (acele cazuri, sau mai bine zis persoanele respective - şi-au revenit şi după 10 ani de imobilizare în pat, după ce rudele lor foarte apropiate, în special părinţii, cu precădere, au fost sfătuite să facă exact ce v-am sfătuit eu să le spuneţi părinţilor băiatului).
_

" dar cred ca nu mai este nicio sansa ca s asi revina :( "

- Şanse are, chiar foarte multe, că altfel nu i-ar mai fi permis Dumnezeu să continue să trăiască. Ar fi permis să moară pe loc, de pildă, dacă nu ar mai fi avut şanse, nu?
Totul este posibil pentru cel care crede! (De poţi crede, toate sunt cu putinţă celui ce crede (Marcu 9:23)).
Să nu vă pierdeţi niciodată speranţa!
_

Vă rog, faceţi tot posibilul să le transmiteţi părinţilor băiatului mesajul meu, vă rog mult, mult, mult de tot. Şi vă mai rog ceva! Scrieţi-mi în cadrul acestui topic prenumele complet al băietului (numele de botez, întreg). Vreau să îi fac şi eu un bine, rugându-mă pentru el şi trecându-l în acatiste, Sfinte Masluri şi Sfinte Liturghii (dacă nu doriţi să-l scrieţi în cadrul acestui topic, scrieţi-mi-l prin mesaj privat), dar pentru asta am nevoie de amănuntul pe care vi l-am cerut, de prenumele complet din certificatul de naştere (numele complet de botez).

Toate cele bune,
Nick
0
05-05-2011, ora 15:27
lisnic.irina
Nu este medic/terapeut
lisnic.irina
Numele complet este Begu Victor. Va multumesc inca o data! Sper sa fie bine!
0
08-05-2011, ora 15:59
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Stimată dră/dnă Lisnic Irina, mulţumesc mult pentru nume şi prenume. Va fi bine, după voia lui Dumnezeu.
Numai bine,
Nick
0
24-09-2011, ora 23:08
Lipan Mihai
Nu este medic/terapeut
Lipan Mihai
Buna ZIua

Tatal meu in varsta de aproape 43 de ani a avut ieri seara un acceident destul d grav.noi stam la o casa cu 2 etaje...si el a alunecat si a picat d la etaj pana jos pe scari..cand a ajuns jos sa lovit la cap,...a fost dus imediat la spitalul municipal din timisoara pentrua vedea ce este cu el...apoi neavand aparaturile d care aveaunevoie l'au trimis la spitalul judetean Timisoara pentru ca face un test temograf...a intrat in coma d gradul 3..si a fost dus d urgentza in sala de operatie.doctorul ce la operat a spus ca ia scos cheagul cel mare d sange ce sa format si are creierul destuld zdrobit.a trecut aproape 24 d ore d la accident..timp n care medici ne'au spus ca d semne..dar nu se stie daca o sa fie bine...imi puteti spune dumneavoastra ce credeti?o sa'si revina?si daca da oare va ramane cu sechele?
0
25-09-2011, ora 22:58
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
«« imi puteti spune dumneavoastra ce credeti?o sa'si revina?si daca da oare va ramane cu sechele? »»
_

Salve!
Stimate drule/dle Lipan Mihai, personal cred că tatăl dv. se va face bine. O să îşi revină, încet-încet. NU pot să vă mint că există o probabilitate destul de mare să rămână cu unele sechele neuro-psihiatrice, însă aşa cum dă semne că există, acea probabilitate, tot aşa poate să dea semne că nu va mai exista, la un moment dat. Probabilitatea respectivă poate să nu se materializeze! Gândiţi pozitiv. Speranţa face minuni când coexistă cu credinţa, dar numai când ambele sunt folosite cu răbdare.
Ceea ce nu poate face medicul, poate face Dumnezeu. În acest moment dv. vă puteţi ajuta tatăl numai aşa: rugându-vă pentru dânsul. Rugăciunea nu de foarte puţine ori, ci mai mereu, adică tot timpul, poate fi sau este cel mai bun medicament. Lăsaţi-vă inima să se deschidă; rugaţi-vă, pentru a primi ajutor divin!
Medicii vă ajută tatăl cum pot. Să sperăm că o fac bine, după putinţă!
Dumnezeu să vă binecuvânteze.
Însănătoşire grabnică.
Cu respect şi iubire, dorindu-vă toate cele bune,
Mr. Nick
0
25-09-2011, ora 23:45
Lipan Mihai
Nu este medic/terapeut
Lipan Mihai
tata dupa 24 d ore si'a revenit...a fost reusit sa se trezeasca dar rana d la cap nu sa inchis cum trebuia si a fost operat a 2-a oara...azidimineata...el afost lovit p partea stanga si azi i sa gasit sange si pe partea dreapta.din cea dea 2-a operatie a iesit bne...akm asteptam sa se duca anestezia si sa vedem ce ne spun doctorii...ne rugam continuu pentru a'si reveni...speram sa'si revina...akm totul depinde d el si de dumnezeu...ati mai auzit cazuride genu acesta?persoanele si'au revenit?
0
26-09-2011, ora 02:39
Terapeut Niculae NicuÅŸor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae NicuÅŸor
«« ati mai auzit cazuride genu acesta?persoanele si'au revenit? »»
- Da, am mai auzit. Majoritatea persoanelor respective ÅŸi-au revenit.
Mă bucur tare mult că tatăl dv. se simte mai bine!
0
30-09-2011, ora 14:39
costelparau
Nu este medic/terapeut
costelparau
buna ziua mr Nik, numele meu e Marius Pirau sant din cluj napoca subiectul despre care as dori sa vorbesc e fratele meu Pirau Robert Cristian in varsta de 38 de ani el a facut un stop cardiac in urma caruia a intrat in coma profunda de gradul 4 nefiind resuscitat la timp, medicul care se ocupa de cazul lui spune ca are leziuni pe creier grave, intrebarea e care sant sansele lui de a supravietui si daca asta se va intampla care e sansa lui de recuperare? cu respect si multumiri Marius Pirau
Adaugă un comentariu / răspuns
56 comentarii 12 ÃŽnainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul si ingrijirea unei persoane in coma
  • Coma de lungă durată - evoluÈ›ie È™i È™ansele de recuperare
  •