colpita mixta cu candida.. cand pot sa-mi reiau viata sexuala?

06-03-2007
fany
Nu este medic/terapeut
fany
Am colpita mixta cu candida. Am luat lomexin ovule 2 zile, flucovin 150, si spalaturi vaginale cu Tantum Rosa. I s-a indicat sa fac aceste spalaturi de 2 ori pe sapt. cu Femigin. Si dupa doua sapt. sa iau Biotix 10 zile consecutiv.
Considerari ca acest tratament ma va ajuta suficient sau aveti un alt sfat?
Si as mai avea o intrebare: Viata mea sexuala cand isi va putea intra din nou in normal?
5 comentarii
0
07-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu am o retinere in ceea ce priveste Flucovim-ul. Te-as sfatui sa iti administrezi Flucoric sau Mycosyst sau Diflucan caps de 50 mg, cate o capsula pe zi timp de 7 zile. In plus, eu as renunta la spalaturile cu Tantum Rosa in favoarea solutiei de bicarbonat de sodiu.
Viata ta sexuala s-ar putea relua dupa aproximativ 10 zile, daca nu mai prezinti niciun simptom!
0
07-03-2007, ora 00:00
fany
Nu este medic/terapeut
fany
desi am urmat tratamentul adica am luat 2 ovule de LOMEXIN si
o pastila de flucovin de 150 iplus spalaturile cu Tamtum Rosa nca am niste scurgeri.Nu cred ca este normal.Ce sa fac??
0
07-03-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Probabil ca mai este ceva nedepistat, cum ar fi o chlamidie.
Exista teste pentru chlamidia trachomatis. Ar fi bine sa-ti faci unul!
0
07-04-2008, ora 00:00
llorry.m
Nu este medic/terapeut
llorry.m
Buna seara! Va rog frumos sa va ajutati cu cateva explicatii si sfaturi...

am o pietricica la rinichi de 0.5cm de aproape 1an...in decembrie mi-am facut analize si mi-a iesit infectie urinara..am tratat-o si am scapat de ea, apoi am facut testul Papanicolau si mi-a iesit :

-celule endocervicale prezente
-negativ petru o leziune intraepiteliala sau maligna
-candida
-frecvente celule superficiale cianofile si rare orangeofile
-frecvente celule endocervicale
-PMN moderat

Am urmat tratament cu Macmiror si spalaturi externe cu bicarbonat de sodiu...m-am simtit excelent din primele zile de tratament, revenind pentru cultura de secretie dupa 3 sapt, insa la urmatoarele analize a reesit cum ca Candida a disparut si a aparut Colpita Mixta

-- Chlamydia negativa
- Streptococ gr B
- Frotiu - cocobacili gram pozitivi, frecventi;dtrisuri celulare, mucus relativ frecvente;PMN integre si alterate
- Polimorfonucleare - relativ frecvente
- Celule epiteliale - frecvente
- Lactobacillus spp - absent/pe o alta pagina a analizelor scrie rar)
- Trichomonas vaginalis- absent
- Celule levurice - absent
- Coci Gram negativi cu aspect reniform in dip - absent
- Vaginoza - absent
-examen micologic - culturi negative la 48 de ore
- Bacteriologie

Acum am primit tratament
- 7 zile Augmentatin (1 pastila la 12 ore)
- 12 zile ovule Cervugid(1 pe zi dupa ce termin Augmentatin)
- 12 zile ovule PolyGynax(1 pe zi dupa ce termin Cervugid)

Intrebari va rog:
- ce am eu este grav? care ar putea fi cauzele ( mentionez ca nu folosesc spalaturi vaginale, nici tampoane interne, nu am avut nici un avort pana acum, nu folosesc anticonceptionale, nu am avurt cauterizari, ecografia a iesit perfect fara chisturi fara nimic si de cand am aflat ca am candida nu am mai avut contact sexual cu partener, am hotarat cu partenerul sa luam o pauza, sunt o persoana f curata si care se respecta :( )..
- imi cauzeaza in viitor la ceva? de ex daca as vrea sa fac un copil..
- este tratabila fara recidivari?
- am tot citit pe forumuri ca aceasta Colpita este insotita de acel HPV..insa la mine la testul papanicolau de la sf lui ianuarie a iesit negativ si nici nu este vreo casuta bifata cu celule canceroase...insa mama mea are cancer coluterin datorita unor chisturi care i-au crescut si a fost nevoie sa i se scoata aparatul genital acum 6 ani

Va rog sa ma ajutati..sunt un pic panicata ca nu stiu ce se intampla cu mine :( Va multumesc anticipat!
0
04-07-2008, ora 00:00
just_4me
Nu este medic/terapeut
just_4me
Buna!
Am 26 ani si in urma unui examen Papanicolau au reiesit urm:
-frecvente celule superficiale cianofile si orangeofile
-rare celule endocervicale
-rare celule metaplaziate scuamos matur
-PMN rare
Imi puteti spune, va rog, daca din cele enumerate mai sus exista ceva pentru care ar trebui sa ma ingrijorez? La medicul la care am facut testul am programare abia peste 1 luna jumatate si nu prea mai am rabdare.
Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Candidoza vaginală recurentă - opțiuni de tratament și sfaturi utile
  •