colpita mixta... duoa tratament au reaparut simptomele

15-04-2013
Paula2323
Nu este medic/terapeut
Paula2323
Am fost diagnosticata cu colpita mixta si mi s-a recomandat tratament cu gynozol 400 ovule 3 zile.. Dar pentru partener nu mi s-a recomandat nimic.. Mentionez ca am urmat tratamentul si dupa o luna au reaparut simptomele.. Ce ar putea lua partenerul ? Am inteles ca o cauza a reaparitiei ar fi faptul ca partenerul nu se trateaza..
4 comentarii
0
17-04-2013, ora 14:29
tatiana 08
Nu este medic/terapeut
tatiana 08
Te mai duci inca odata la ginecolog cu problema ta si tot atunci ceri tratament si pentru el. Cel mai corect e asa. Colpita cu ce fel de infectie candida sau tricomonas?/
0
17-04-2013, ora 18:16
Paula2323
Nu este medic/terapeut
Paula2323
Pe buletinul de analize scrie flora microbiana mixta abundenta.. Nu mi s-a dat exact diagnostic cu candida sau tricomonas.. Mi s-a dat doar acest buletin de analize si o reteta pe care scrie la diagnostic colpita mixta. Iti multumesc pentru raspuns!
0
17-04-2013, ora 21:38
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Coplita mixta este datorită asocierii a doua sau mai multe categorii de microbi.Gynozolul este doar antimicotic, adică actioneaza doar împotriva ciupercii.Deci, dacă este ciuperca, diagnosticul este doar de colpita micotica si nu de colpita mixta, trebuie făcută fungigrama iar tratamentul dat in funcţie de rezultat si urmat de ambii parteneri.Daca diagnosticul este de colpia mixta trebuie precizat care sunt microbii incriminati, analizele pentru aceştia, tratament nu numai cu antimicotic si tratamentul urmat de ambii parteneri.Se impun restricţii sexuale pe durata tratamentului.
0
18-04-2013, ora 09:09
Paula2323
Nu este medic/terapeut
Paula2323
Va multumesc ! Ma voi duce sa imi fac din nou analize si sper ca de data asta sa mi se dea un tratament adecvat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.