colonoscopie clasica, virtuala sau IRM?

28-06-2010
eugeniai
Nu este medic/terapeut
eugeniai
Trebuie sa aflu daca este ceva in neregula cu colonul meu (tatal meu a fost diagnosticat, la 38 de ani, cu cancer la colon cu metastaze si dupa un an de chin boala a invins). Am 32 de ani si medicul gastroenterolog mi-a spus ca este obligatorie o colonoscopie, cat mai curand posibil. Daca nu mi-ar fi ingrozitor de frica, atat de durere (se pare ca doare chiar si cu anestezie!), cat si de efectele adverse despre care am tot auzit, as fi facut deja aceasta investigatie. Am auzit de IRM, dar nu stiu daca va fi relevant rezultatul. La fel si in cazul colonoscopiei virtuale. Am mare nevoie de un sfat. Este vorba si de bani, aceste teste fiind destul de scumpe, dar mai ales de faptul ca nu vreau sa-mi fac rau cu mana mea si sa aleg gresit. Multumesc frumos!
7 comentarii
0
29-06-2010, ora 00:20
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Iti spun ce mi-a spus si mie un gatsroenterolog: cea mai precisa cale de investigare a colonului este colonscopia, restul nu au aceeasi acuratete, poate doar cu acea capsula care se inghite, dar e foarte scumpa...Tatal meu si-a facut colonoscopie si mi-a zis ca nu e nici pe departe atat de groaznica precum se spune, doar sa fii cu cineva ca poti fii slabit de la nemancare si sa iei un taxi dupa investigatie. Fa-o, nimic nu se compara stresul.Tin pumnii si nu iti face mai multe griji decat trebuie!
0
29-06-2010, ora 00:55
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Da, medicul are mare dreptate si trebuie sa faceti colonoscopia( si nu cea virtuala)- prin asta v-am dat si raspunsul la intrebarea dumneavoastra si am sa argumentez...
Recomandarile actuale sunt ca urmasii unei persoane de varsta tanara care a avut un neoplasm colonic sa aibe prima colonoscopia la varsta de 40 de ani sau cu 10 ani mai repede fata de varsta de diagnostic a persoanei in cauza( in cazul d-voastra 38-10 =28, daca ar fii avut varsta de 57 de ani sa zicem ar fii trebuit sa faceti colonoscopia la 40 de ani). Daca doriti si motivatia acestei recomandari am sa v-o dau, dar acum nu face obiectul problemel.
Apoi. NICIODATA RMN pentru screeningul cancerului de colon.
Colonoscopia virtuala are avantajul de a nu fii dureroasa, dar faceti in principiu aceeasi pregatire ca si pentru o colonoscopie normala(cativa 2-4 litri de lichid purgativ) si sincer nu cred ca se face la stat. Apoi are marele dezavantaj ca daca se vad imagini suspecte (gen polipi) ea trebuie urmata de o colonoscopie normala, cea virtuala avand numai un rol diagnostic si nu si terapeutic ca cea normala.
Cat despre colonoscopia normala, daca se face fara sedare sau anestezie poate fi dureroasa/neplacuta dar credeti-ma am vazut sute de pacienti care fara nici o sedare au suportat-o foarte bine, depinde de toleranta individuala a fiecaruia, de anatomia colonului, daca a avut interventii chirurgicale pe abdme(aderentele ingreunand examinarea), insa eu cred ca ar fii mai dureros sa stiati ca puteati evita ceva grav facand o colonoscopie.
Daca va este asa de frica gasiti o clinica sau un serviciu unde se fac colonoscopii cu sedare/anestezie si atunci nu veti avea nici o grija in privinta dureri.

Sanatate.
1
29-06-2010, ora 00:59
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Aahhhhh uitasem ceva. daca aveti frati sau surori si acestia trebuie sa faca examinarea.
Acest lucru se aplica si copiilor d-voastra, copiilor fratilor d-voastra si unchilor si matusilor d-voastra (din partea tatalui normal) daca este cazul dupa acelasi principiu al varstei.
0
29-06-2010, ora 10:08
eugeniai
Nu este medic/terapeut
eugeniai
Va multumesc frumos pentru raspunsuri. As aprecia tare mult daca ati putea recomanda o clinica, chiar un medic la care sa merg (am inteles ca este extrem de important medicul care face acest gen de interventie, pentru a se evita eventuale lezari), pentru ca m-ati convins si am sa aleg colonoscopia cu sedare.
0
29-06-2010, ora 22:16
Albastru44a
Nu este medic/terapeut
Albastru44a
Depinde din ce zona a tari sunteti.
Daca sunteti mai de prin Ardeal( sau puteti face o plimbare pana la Cluj) puteti incerca la Conf dr Tantau Marcel. Dati un serch pe google Centru de Gastroenterologie Cluj-Napoca, acolo veti gasi un nr de tel, dar din cate stiu eu programarile se intind pe ceva perioada.

Sanatate
0
30-06-2010, ora 08:51
eugeniai
Nu este medic/terapeut
eugeniai
Locuiesc in Bucuresti si singura varianta, in acest moment, este clinia Medlife Grivita, dr. Eugen Craciun (din lipsa de informatii). Va multumesc.
0
13-07-2010, ora 11:47
eugeniai
Nu este medic/terapeut
eugeniai
Am facut colonoscopia si rezultatul este ok. Sunt sanatoasa. Va trebui sa repet insa cam la 4-5 ani. Medicul la care am fost este Dl. Dr. Gabriel Constantinescu (Sanador). Am fost sedata (cu Dormicum) si nu-mi amintesc nimic. Totul s-a desfasurat foarte bine pana la urma. Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici