colon iritat

07-02-2011
mary1
Nu este medic/terapeut
mary1
Buna ziua.Sufar da cand eram copil de constipatie.Cu un an in urma aveam dureri mari sub coasta stanga, mi-am facut toate investigatiile -colonscopie, gastroscopie-si mi-au dat diagnosticul de colon iritabil.As dori un sfat pentru o cura naturala eficace de urmat.Multumesc!
9 comentarii
0
07-02-2011, ora 21:32
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
Colonul iratibil este specific omului "care da inapoi"deci are o semnificatie psihicaIti recomand o schimbare a stilului de viata.Cat despre cura naturala gasesti la orice plafar solutii pentru colonul iritabil

psiholog ioana Panculescu
0
27-02-2011, ora 01:24
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Stimata d-na psiholog
Va rog sa dezvoltati putin subiectul..Ce intelegeti prin "colonul iratibil este specific omului "care da inapoi"..
0
27-02-2011, ora 04:11
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
, Este ca un mecanism de aparare cum ar fi refularea
Colonul iritabil face parte din tulburarile psihosomatice ( psiho -psihic, soma-corp)Cea mai frecventa cauza a colonului iritabil este stresul
Cu stima,
psiholog ioana Panculescu
0
27-02-2011, ora 04:15
Psiholog Ioana Panculescu
Psihologie, BUCURESTI
Psiholog Ioana Panculescu
, Este ca un mecanism de aparare cum ar fi refularea
Colonul iritabil face parte din tulburarile psihosomatice ( psiho -psihic, soma-corp)Cea mai frecventa cauza a colonului iritabil este stresul
Probabil ca mary este o persoana mai anxioasa si introvertita
Iti recomanda sa te duci la un nutritionist si sa incepi o psihoterapie

Cu stima,
psiholog ioana Panculescu
0
27-02-2011, ora 11:59
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Multumesc..
0
27-02-2011, ora 12:05
stelutademare
Nu este medic/terapeut
stelutademare
Deci, in colon se aduna frustrarile, nemultumirile, fricile si alte emotii negative si asa se ajunge la...si mai multa disperare..
Daca aceste persoane ar fi invatate cum sa fie mai curajoase, sa-si asume responsabilitatea propriului destin, sa-si depaseasca limitele autoimpuse..s-ar rezolva aceasta afectiune atat de suparatoare?
Am citit undeva ca o solutie f.buna este hipnoterapia sau EMDR..E adevarat?
0
05-03-2011, ora 15:47
asolomon583@gmail.com
Nu este medic/terapeut
asolomon583@gmail.com
folositi cu incredere argila de l domnul mircea bocan
0
08-03-2011, ora 19:04
georgescu58
Nu este medic/terapeut
georgescu58
nu as spune ca este buna argila. la mine nu a mers din contra. insa va recomand cu caldura o terapie care actioneaza si psihic si pe sistemul vegetati si pe cel somatic, holistica deci si cu rezultate incredibile dar despre care majoritatea romanilor nu stiu nimic : terapia bowen. nu stiu din ce oras sunteti dar va pot da detalii -*


(*modificat de administrator)
0
08-03-2011, ora 20:11
b0gdan
Nu este medic/terapeut
b0gdan
Buna ziua.am uneori dureri in zona anusului acum 20 zile am luat voltaren timp de zece zile timp in care am fost constipata dupa terminarea tratamentului scaunul a revenit la normal dar de 6 zile am un tremur in zona anusului adica timp de cateva secunde simt un tremur ca un scurt circuit la putin timp un altul si tot asa nu este ceva regulat dar este sacaitor si nedureros ce credeti ca ar putea sa fie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Colonul iritabil
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Nucile ar putea îmbunătăți sănătatea colonului
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •