colon iritabil sau ce.?!

08-01-2011
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
am ceva probleme cu sistemul digestiv de aproape 3 luni...mai exact..acum 3 luni am fost diagnosticat cu gastrita hiperacida..am urmat tratamentul...am facut ecografii, tranzit baridat, analize sange...nimic in neregula, am fost la doctorul de familie la med.internist..ok totul dupa ei...dar,...am in continuare dureri surde usoare ca niste intepaturi in abdomen, radiaza si prin spate pe langa coloana cateodata, sub coaste, in zonele inghinale jos in burta, borboloseli si sunete ale intestinelor, gaze, scaune 3 /saptamana, tari de regula...cateodata si diaree dar rar, spasme ale muschilor burtii, nevoia urgenta de a urina, urinez des,...eu am facut o obsesie ca ar fi pancreatita...doctorii zic nu...dar nu mai pot sa-mi i-au gandul de la boala atunci cand simt burta cum se manifesta sau cum se aude.Ce sa fac
7 comentarii
0
08-01-2011, ora 16:39
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
revin cu urmatoarele precizari: analizele sange bune, ecografia a scos in evidenta ca ar fi o bila mai lenesa..dar ok...fara calculi sau altceva,..ficat normal, pancreas normal, rinichi normali...tratament: no -spa, metoclorpramid..(pe care nu pot sa il suport.), esspumisan, nexium, al doilea tratament...metoclorpramid, esspumisan, normix(nu l-am luat)
0
08-01-2011, ora 19:30
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
am 30 ani, barbat...cu miscarea si sportul nu stau chiar bine cu toate ca nu sunt gras deloc.
0
09-01-2011, ora 00:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Analiza din sange sau scaun pentru depistare helicobacter pylori ai facut?
0
09-01-2011, ora 14:01
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Aceeasi intrebare ti-o adresez si eu...este f importanta aceasta analiza.
0
09-01-2011, ora 15:18
don_lord60
Nu este medic/terapeut
don_lord60
da...am facut testul de sange pentru helicobacter pylori.negativ.
0
09-01-2011, ora 17:52
armina
Nu este medic/terapeut
armina
Pancreasul il poti controla si cu doua analize simple de sange; amilaza si lipaza. In cazul pancreatitei exista simtome specifice ; HIPOTENSIUNE, SLABIRE, REPULSIE fata de carne si paine.( oricum s-ar fi observat la ecografie)
0
22-01-2011, ora 00:19
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Sunt ptr o alta ipoteza fate de colegii mei: Lambliaza e primul meu diagnostic. Puteti incepe prin 3 ex coproparazitologice la interval de 7 zile, daca sunt negative se pot incerca alte teste serologice mai complexe, sau chiar tratament antiparazitar pe baza tabloului clinic sugestiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •