colon iritabil?

05-03-2008
silvi 77
Nu este medic/terapeut
silvi 77
buna.am 30 de ani si de 6 luni am o durere in partea stanga aproape de buric.am facut si o ecografie si nu se vede nimic, medicul mi-ar fi zis ca e de la rinichiul stang unde s-a vazut ca e si un mic calcul.eu cred ca ar fi colonul pt ca am tot timpul probleme de tranzit intestinal, ori sunt constipata, ori am diaree si in ambele cazuri am si crampe care uneori chiar mi se face rau.e vb de colon iritabil?pt ca si la stomac am mereu o aciditate si ma simt imbalonata.sunt ff stresata.trebuie sa fac neaparat o colonscopie???va multumesc.
4 comentarii
0
10-03-2008, ora 00:00
ferina
Nu este medic/terapeut
ferina
buna, da aceleasi probleme sufar si eu, dar nu de 6 luni ca tine, ci de cativa ani buni, din pacate nu am reusit sa fac nimica cu toate ca am fost la o multime de medici, am facut si colonoscopie, dar degeaba.
Trebuie sa te educi , in sensul ca trebuie sa eviti stresul. Ai facut vere-un examen coproparazitologic, vezi poate ai ceva animalute mici care provoaca necazuri.
Nu vreau sa te descurajez, dar e o boala grea, daca rezolvi ceva mai da-mi si mie un sfat! multumesc
0
12-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal
am 28 de ani si am cam aceleasi simptome cu tine.: durere abdominala stanga jos( dar o durere difuza), durere abdominala fosa ilica dreapta (dureri aproape permanente), balonari, greata uneori, dureri de cap in zona tamplelor, dureri de spate uneori, si nu stiu daca are legatura dar ma mai doare-amorteste si piciorul drept.destul de multe simptome si fff enervante

mi-am facut o gramada de analize, endoscopie, colonoscopie, ecografir.mi sa pus diagnosticul de colon iritabil.

oare sa fie doar colon iritat?????!
0
08-02-2013, ora 15:34
dienutzahy
Nu este medic/terapeut
dienutzahy
Si eu sufar de aceleasi probleme. nu am facut colonoscopie nici endoscopie. sunt mamica de 1 an si pe langa cezariana asta a mai fost una si o operatie de colecist si una de tiroida. tre sa ma educ psihic sa merg la doctor dar oare trebuie colonoscopie? ma doare permanent in stanga si sub coasta si mai jos. sunt vesinic balonata, matele imi canta mereu, scaunele sunt mai mereu moi si am avut si un scaun cu sange asa cadou de revelion.
0
26-04-2013, ora 10:21
anyacris
Nu este medic/terapeut
anyacris
Buna ziua cu aceleasi simptome ma confrunt si eu d vreo 2 ani insa la mine se manifesta cu dureri mari de colon, scaune proaste etc. Vreau sa va intreb, din cate vad ati facut colonoscopie.Prblema mea este ca eu evit de ceva vreme aceasta investigatie de frica caci am inteles ca e foarte dureroasa, Va rog sa imi spune-ti e chiar asa de groaznica ? si unde a-ti facut aceasta colonoscopie, eu sunt din iasi iar diagnosticul de colon iritabil e pus asa, prezumtiv insa simptomele mele par a fi de cancer caci am dureri mari de dimineata pana seara cand ma culc.Desi iau tratment in prezent de 3 sapt cu duspatalin si ibutin nu imi trece de nici un fel durerile care sunt in tot abdomenul pana la stomac si mai ales in spate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratament colon iritabil
  •