colon iritabil sau ce credeti ca am?

30-04-2008
Edina
Nu este medic/terapeut
Edina
De mai mult de un an am o durere in partea stanga deasupra ovarului... am facut toate analizele existente, dar nu mi s-a gasit nimic.
Nu am facut clonoscopie sau endoscopie, dar avem cancer de stomac in familiea. Medicii dupa un timp mi-au spus ca am un colon nervos...dar mi e frica sa nu am probleme cu stomacul... deja sunt la capatul puterii si nu stiu ce sa fac.
Ce credeti ca am?
3 comentarii
0
20-05-2008, ora 00:00
Dr.Madalina Ilie
Identitate neconfirmată
Dr.Madalina Ilie
Ce carater are durerea?
Este mai putenica in timpul menstruatiei sau inaite sau nu are legatura?
Ce spun consultul ginecologic si ecografia pelvina?
E durera legata de mese?
Se amelioreaza durerea dupa ce aveti scaun?
Sunteti constipata sau aveti diaree?
Ce medicamente luati pt asa zisul colon iritabil?
0
05-03-2010, ora 11:09
michelle29
Nu este medic/terapeut
michelle29
Buna ziua! As vrea, daca se poate sa ma ajiute cineva. Am fost diagnosticata in Romania de SCI, dar doar pe baza sintomeleor mele si a unei ecografii a tutror organelor, care cred ca nu are nici o relevanta. Sintomele mele sunt balonari, constipatii( dar doar de cateva ori pe luna) si cel mai suparator este faptul ca eructez foarte des si aproape dupa tot ceea ce mananc. Balonarile sunt zilnice. Am observat ca laptele, chiar si cel degresat imi agraveaza simtomele, iar branzeturile ma constipa. Mentionez ca am un remgim de viata foarte sanatos, fara grasimi, bauturi carbogazoase, etc. Constipatiile nu mi se par normale mai ales pentru ca, consum multe fibre, apa. Am si hipotiroidism, dar este supravegheat de medic, asa ca nu cred ca influenteaza foarte mult in aceste sintome. Multumesc celor care-mi raspiund.
0
05-03-2010, ora 11:13
michelle29
Nu este medic/terapeut
michelle29
Am uitat sa mentionez faptul ca nu iau nici un medicament pentru colon iritabil si, nu stiu daca are vreo relevanta medicala din acest punct de vedere, dar am fost diagnosticata si cu dishidroza palmo-plantara(cred ca asa se traduce), care am avut-o in perioade de stres.Acum mi-a trecut.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Sindromul intestinului iritabil a fost asociat cu o diversitate bacteriană mai scăzută în intestine
  • Tratament colon iritabil
  •