colon

13-05-2008
xw
Nu este medic/terapeut
xw
sal
am 28 de ani si de ceva vreme in jur de 2 ani ma chinui cu urmatoarele simptome.:, durere abdominala fosa ilica dreapta (dureri aproape permanente), stare de oboseala, stare de lesin uneori, balonari, greata uneori, dureri de cap in zona tamplelor, senzatia de temperatura si uneori stare subfebrila 37.3, dureri de spate uneori, si nu stiu daca are legatura dar ma mai doare-amorteste si piciorul drept( am fost de 2 ori la medicul chirurg si nu e apendicita).destul de multe simptome si fff enervante

mi-am facut o gramada de analize, endoscopie, colonoscopie, ecografir.mi sa pus diagnosticul de colon iritabil.

Daca ma puteti ajuta, daca suferiti de asa ceva...sa imi spuneti si mie daca toate aceste simptome sunt normale pt colon iritabil...sau sa mai fie si alceva...??
18 comentarii
0
14-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Diagnosticul de colon iritabil de un diagnostic de excludere, obtinut atunci cand sunt aceste simptome si toate explorarile specifice lor au fost normale. De exemplu, ex coproparazitologic si coprocultura ati facut? Dar un consult endocrinologic si dozari hormonale pt tiroida? Dar niste teste alergologice pt alergeni alimentari? Dar explorari pt o vasculita si/sau colagenoza?
Daca totul e normal, atunci e colon iritabil. Tratamentul este cu colobutine sau spasmomen 1 tb de 3 ori pe zi in timpul episoadelor sus mentionate.
OBS-febra(subfebrilitatea) este singurul semn care nu se potriveste cu diagnosticul de colon iritabil.
0
14-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
PS Nu uitati de un sumar de urina(dureri in fosa iliaca dreapta iradiate la radacina membrului inferior drept +Subfebrilitate pot semnifica si o infectie urinara sau litiaza urinara). Greata si simptomele digestive pot fi de insotire intr-o infectie urinara.
0
14-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
Multumesc pentru raspuns.

Examen coproparazitologic am facut o singura data.am inteles ca trebuie repetat de cel putin 3 ori ca sa fim siguri ca nu este vorba de paraziti intestinali.o sa merg sa imi fac si examenul acesta si cel pt infectie urinara. Celelalte teste de care spuneti nu le-am facut.as vrea sa imi fac un CT abdominal, (ma-r ajuta la excluderea de alte afectiuni?). In ultima perioada am fost mult mai atent la simptome si am observat un inceput de cefalee ( simt ceaf incordata tot timpul-parca asa avea febra musculara, si uneori am zenjatia de nod in gat-corp stain ), iar durerea de spate este situata in jona rinichilort dar si la baza coloanei si radiaza in bazin.

Sunt cam disperat ca imi afecteaza foarte mult viata de zi cu zi astfel incat am ajuns sa stau mai mult in casa decat sa imi vad de treburile administrative de care tre sa raspund.
Un CT ar duce spre elucidarea simptomelor?>

MULTUMESC
0
15-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Nu cred ca CT ar fi explorarea cea mai importanta, dar poate sa ajute. CT in explorarea tubului digestiv nu este explorarea de electie.
0
15-05-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
Ce investigati imi recomandati? Tinand cont ca am facut eco, colonoscopie si endoscopie.


Va multumesc!
0
16-05-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Am scris mai sus in principiu, mai multe nu se pot decide online, e necesar un consult pt a decide un plan mai concret. Puteti incepe vizitind un internist in orasul Dvs.
0
04-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
buna.io am ceva probleme cu colonul.am avut acuma 3 luni helicobacter lam tratat dra acuma am diaree ca apa, nu sun t zilnice.am fost la gastroenterologie si mai dat tratament pt colon iritabil(spasmomen, loperamid).miam facut si toate anlizele la sange si miau iesit bune si scaunul si urina sunt bune.miedicul mia dat tratament si pt colita(kreon10000)si mia descoperit ac am spondiloza(midocalm, clafen supozitoare care nu prea le suport miam bagat doar 2 si unul alm eliminat dupa 30 min.intrerup cu supozitoarele sau continui).cel mai mult ma deranjeaza zgomot, bolboroseli la intestine in aprtea stanga, inj mijloc sau in spate, se aud, ai tare cand imi vine la wc scaun apos, in rest se aud asa si asa?ce analize se pot face sa stiu daca totul ii ok sau ii bun tratamentul ce lam primit?mie frica de colonoscopie.aspet raspuns.
0
04-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
ce inseamna colon iritabil?zgomot la intestine ii de la colon iritabil sai de la colita?
0
06-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
nui nimeni sa-mi dea un raspuns?
0
07-06-2008, ora 00:00
Gigi gigi gigi
Nu este medic/terapeut
Gigi gigi gigi
zgomotul nu este o simptoma a colonului iritabil, o spun din experienta, sufar de acest sindrom si nu am intalnit zgomot la intestine
0
07-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
dar atunci de la ce ar putea fii zgomotele?
0
07-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
acest terapeut Bowtech in Romania ce inseamna?exista si in jud timis?
0
07-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
colonul iritabil sau colita nus grave?diareea ii de la colon iritabil?se trateaza sau nu?helicobacterul tratat mai poate aveea legatura cu diareea?
0
07-06-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
colonul iritabil nu este o boala grava, in sensul ca nu degenereaza in alte afectiuni, dar poate avea simptome destul de suparatoare.stai linistit si nu te mai stresa...fa un drum la medicul de familie si o sa te lamureasca
0
08-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
am fost, miam facut toate analizele care au iesit ok.nu am doare doar zgomotul la intestine ii deranjabil, cand imi vine tare la wc atunci se aud mai tare intestinele.
0
08-06-2008, ora 00:00
baby_kiss
Nu este medic/terapeut
baby_kiss
tui ai facut colonoscopia?se mai poate vedea daca ii ceva la intestin sau colon la eco sau altele dinafara de colonoscopia?
0
19-07-2008, ora 00:00
xw
Nu este medic/terapeut
xw
PENTRU drmarkuss1

Am facut mai multe analize in ultima perioada (hematologie, biochimie, imunologie, coagulare, sumar urina, electroforeza). Intrucat dl. doctor care ma pus sa fac analizele este in concediu, va rog sa imi spuneti dvs. ce parere aveti despre rezultatele anormale:

HEMATOLOGIE PDW-20.8 (val. nomale 12-16.5%) ; MPV-12.3 (val. normale 7.4-10.4fL) ; EO-0.255 (val. normale 0.09-0.44 *10^/mm3) ; MO-0.345 (val. normale 0.09-0.88*10^3/mm3).

IMUNOLOGIE Ac Anti-Toxocara canis IgG -pozitiv (val. normala Negativ) ; Ac Anti-CMV IgM - negativ ; Ac Anti-CMV IgG - pozitiv ; Ac Anti-toxoplasma Igm- negativ ; Ac Anti-toxoplasma IgG- pozitiv ;

SUMAR URINA Densitate-1035 (val normala 1016-1022) ; Urobilinogen- 1mg/dl


Restul analizelor au iesit in parametri normali, adica T3, T4, TSH sunt in limite, electroforeza in limite, si la coagulare am decat fibrinogen-care este in limite normale.

ASTEPT RASPUNS
MULTUMESC
0
04-01-2022, ora 21:44
Bmb8
Nu este medic/terapeut
Bmb8
Xw. Asta simt si eu. Imi poti spune, te rog frumos, a fost doar colon iritabil ?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  •