coloana

10-12-2009
rafael daniela
Nu este medic/terapeut
rafael daniela
am facut o radiografie la coloana, rezultatul este : nu se evidentiaza modificari in ax frontal vertebral toraco-lombar.rectitudine de profil vertebral toracal.mici osteofite marginale de tractiune vertebral toracal.amprente discale lombare. as vrea sa stiu ce inseamna, doctorul de familie mi-a recomandat fizioterapie, as vrea sa stiu ce am la coloana , uneori am dureri dintr-un puct pe coloana pana pe laterale, durerea a inceput dupa ce am nascut, am facut epidurala in coloana, tin minte ca m-a intepat de doua ori, eu credeam ca de la acea anestezie, doctorita mi-a spus ca din cauza greutatii in timpul sarcinii, ce am ???
1 comentarii
0
12-12-2009, ora 13:14
dr.emanuel
Nu este medic/terapeut
dr.emanuel
Aveti spondiloza toracala si discopatie lombara. Durerea dintr-un puncte spre lateral, in functie de etajul la care se manifesta, poate fi o nevralgie intercostala cauzata de spondiloza. Greutatea sarcinii a contribuit la precipitarea aparitiei simptomelor care altfel s-ar fi manifestat mai tarziu dar, oricum, s-ar fi manifestat. Mergeti, asa cum vi s-a recomandat la fizioterapie. Este una dintre cele mai bune terapii conservatoare si nu influenteaza cu nimic faptul (daca mai este cazul!) ca alaptati.
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.