colita ulcerativa - copil 3 ani ? este grav?

11-08-2008
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
in urma biopsiei efectuata la colonoscopie, copilului meu, au rezultat urmatoarele : " mucoasa colonica cu prezenta unui moderat infiltrat inflamator limfo-plasmocitar cu rare granulocite in corionul mucoasi un folicul limfoid in focare hemoragice "..Va rog sa-mi spuneti ce inseamna acest lucru ?? Este grav ?? Medicul nu a vrut sa spuna mai multe. I-a administrat predninson si salofalk ? va rog sa-mi raspundeti...
"
7 comentarii
0
12-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Colita ulcerativa este o boala inflamatorie cronica a intestinului gros, de obicei in jumatatea stanga a colonului. A fost bine ca s-a facut colonoscopia acum, se cunoaste boala si se pot preveni complicatiile din timp. Rezultatul de la biopsie descrie modificarile inflamatorii.

Tratamentul este in doua etape: in prima, se face "inductia remisiei", se opreste episodul acut cu un tratament antiinflamator puternic (combinatia cu cele doua medicamente). In a doua faza, se face "intretinerea", se incearca sa se mentina cat mai mult timp starea stabila.

Unii pacienti fac doar un sigur episod acut de boala, apoi raman bine. In alte cazuri, exista perioade lungi de remisie (stare buna), care pot fi lungi de cativa ani, intrerupte de faze scurte de "boala acuta", cu diaree, dureri abdominale, eventual febra, cand trebuie tratament. Este greu de prezis ce forma va lua. Totusi, indiferent de forma, evolutia este in general buna, boala poate afecta de obicei moderat calitatea vietii, nu durata vietii. Perioadele de remisie pot tine si 15 ani.

La un copil de 3 ani, trebuie o atentie speciala. Diareea si problemele digestive pot duce la scadere in greutate si intarzierea cresterii. Se recomanda sa se evite alimentele greu de digerat sau care pot irita intestinul (legume crude, nuci, alune etc.). Consultati un nutritionist.

Ar mai trebui un control oftalmologic, probabil ca nu este nimic, dar de precautie.

Multa multa sanatate!
0
13-08-2008, ora 00:00
dana G
Nu este medic/terapeut
dana G
Va multumesc pentru raspuns. M-ati mai linistit.
nu inteleg totusi de ce ar trebui sa consult un oftalmolog. Este o legatura intre aceasta inflamatie si ochi??? sau determina alte afectiuni?
va multumesc din nou o zi buna
0
13-08-2008, ora 00:00
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Uneori, pe parcursul bolilor autoimune (si in colita ulcerativa), poate apare "uveita" (inflamatie a irisului), cu o probabilitate mica (sub 3%), dar totusi exista. Nu este grav, dar oricum... Se poate vedea la oftalmologie, la examenul cu lampa cu fanta. Un adult poate fi intrebat daca are probleme cu ochii, la un copil este mai greu. Probabil ca recomandarea este optionala.
Iarasi, nu mai tin minte daca are ecografie abdominala. Si ea trebuie facuta, pentru ca in colita ulcerativa pot apare uneori modificari ale canalelor biliare din ficat (cam tot 3%).
Cu cat boala este mai bine monitorizata, cu atat are mai multe sanse de a merge spre ameliorare.

Numai bine!
0
18-09-2010, ora 08:13
dimache
Nu este medic/terapeut
dimache
Buna Ziua. De vreo 3 ani am dureri in rect odata cu aparitia menstruatiei.Am crezut ca de vina sunt hemoroizii. Din cauza aceasta am fost la o clinica ptr a-i scoate.Tot acolo mi -au facut si o colonoscopie si rezultatul a fost ca nu se evidentiaza leziuni pe o portiune de 50 de cm. Dupa 2 luni de la scoaterea hemoroizilor si pana in prezent, durerile nu au disparut. Durerea este foarte puternica si am observat ca daca incepe sa ma doara stiu sigur ca pana seara voi avea menstruatie. În timpul zilei cand sunt la menstruatie, dimineata inainte de merge la toaleta, durerile se intetesc, semn ca urmeaza sa ies afara cu scaunul.Dupa aceia, dispar.Pe parcursul zilei mai simt durere, asta insemnand ca nu sa eliminat tot scaunul.(asa simt eu ) Pentru ca sufar si de constipatie. Eu cred, ca aceasta problema a mea, ar putea fi proctita.(sper sa ma insel). Dupa ce nu mai am menstruatie, durerile continua inca ceva timp, si devin surde, pana aproape de urmatoarea menstruatie. Sunt zile si cand nu ma mai doare, dar acestea sunt putine la numar. Medicul ginecolog, crede ca este vorba de o inflamatie o unor vene, sau dismenoree, medicul gastroenterolog crede ca arputea fi proctita Alt medic gastroenterolog m-a trimis la endocrinolog.Acum dupa 3 ani de la ultima colonoscopie, ma gandesc sa mai fac o colonoscopie. Dupa cele ce am scris mai sus, dumneavoastra ce parere aveti ? Cum pot sa aflu daca cumva este proctita ?Sunt anumite analize sau doar prin colonoscopie cu prelevare de biopsie se poate afla cauza? Tin sa precizez, ca anul trecut am fost în luna noiembrie la proctolog si sa uitat cu anuscopul si mi -a zis ca e în regula si ca parerea dansului este ca ar putea fi vorba de ceva care apasa pe un os sacral si sa merg la neurolog.De curand am fost si am facut o diagnosticare prin biorezonanta.Si mi-a zis ca am colita ulcerativa.Personal nu cred.Chiar nu stiu ce ar trebui sa mai fac? Credeti ca urmatorul control ar trebui sa fie la neurolog?
_
0
19-07-2011, ora 21:25
man_cornel
Nu este medic/terapeut
man_cornel
Buna. Am un baiat de 13 ani jumate, care pot la aceasta ora sa spun ca -a avut colita ulcerativa. Boala a inceput acum 2 ani jumate, mai precis in luna ianuarie 2009, iar in luna iunie a fost foarte grav. Din fericire prin indrumarea dr. Batitz medic pediatru la spitalul din Aiud, am ajuns la Clinica Pediatrie III Cluj Napoca, unde am gasit un colectiv de adevarati profesionisti. Multumesc pe aceasta cale d-lui conferentiar Farcau si d-soarei medic rezident...Daniela (la aceasta data medic cudrepturi depline. In luna iunie cand am ajuns la Cluj, copilul avea 8 -10 scaune diareice pe zi, uneori si mai multe, cu sange si a slabit intr-o luna mai mult de 10 kg.
O saptamana a stat tot timpul in perfuzii, inclusiv la terapie intensiva.si a venit si diagnosticul.
Dl conferentiar Farcau mi-a explicat in detaliu intr-un mod de maestru caracteristicile bolii si urmarile care erau sumbre.Nu le mai scriu aici deoarece nu mai vreau sa imi amintesc.Dar totusi enunt 2 dintre ele, respectiv tratament medicamentos cu salofalk...tot restul vietii si respectiv ca boala opreste cresterea copilului, la aceea data copilul avea aprox. 1, 55 m.Bun. Urmarile:
Dupa 2 luni de tratament cu salofalk, steroizi, prednison, omega 3, regim strict alimentar si altele, copilul a urmat un tratament foarte usor naturist timp de 5 luni. Acum, din luna aprilie pustiul care are 1, 80 m nu mai ia nici un medicament si de mult nu mai tine nici un regim alimentar, mai putin bauturi carbogazoase, de nici un fel, care dealtfel nu cred ca este un lucru rau. Mai mult joaca si baschet de performanta.
De tratamentul naturist ce sa zic l-am gasit pe net in noptile lungi cand copilul si sotia erau in spital, la un naturist din Oradea pe nume MOTORCA GHEORGHE caruia la fel ii multumesc.
Ar mai fi multe de spus, dar pentru cine vrea sa ii impartasesc experienta mea, pot fi contactat la nr. de tel. 0722160210.
Ofer toate informatiile pe care le am cu toata placerea celor interesati.
Inca ceva, mai mergem la control periodic la Cluj, unde medicii sunt uimiti de evolutia copilului.Poate ceaiurile.Sau Dumnezeu.
Raman la dispozitia celor interesati cu tot ce pot.
0
14-04-2022, ora 15:54
uid23
Nu este medic/terapeut
uid23
@Dana G stiu ca a trecut mult timp dar poti impartasi mai multe informatii.
Cum au decurs lucrurile in perioada ce a urmat.
0
02-06-2022, ora 14:19
gheorghiudan
Nu este medic/terapeut
gheorghiudan
Buna ziua. Eu am colita ulcerativa la nivelul intregului colon din anul 2001. Am avut pana acum 5 pusee cu internari la spitalul Fundeni. La ultimul puseu am ajuns la Regina Maria. La colonoscopie mi-au fost prelevate probe pentru biopsie. Rezultatul a fost aspect histopatologic compatibil cu o boala inflamatorie intestinala, index histologic Nancy grad 4 (sunt 5 grade cu totul pe aceasta scara). Tratament recomandat Medril 16mg timp de o luna. Dupa 25 de zile de tratament am ajuns de la 105 kg la 87 kg. Crampe musculare foarte intense mai ales noaptea. Nu am simtit o imbunatatire in tot acest timp. Din cauza medicamentului mancam doar fara sare. Nu am mai rezistat si mi-am adus aminte ca medicul de la anteultimul puseu mi-a recomandat sa mananc varza murata.
Asa ca am oprit tratamentul cu Medril. Nu am gasit varza murata vara fiind, dar in schimb am gasit la Auchan zeama de varza la sticla. Am cumparat 2 litri si o cutie de LIV 52.
Am facut asa. Dimineata pe stomacul gol un pahar de zeama de varza si 2 pastile LIV 52, la pranz si seara la fel. Chiar din prima zi am simtit o ameliorare. In a 3-a zi mancam deja fara restrictii. Daca nu sunteti hipertensiv sau nu aveti boli care sa va afecteze rinichii atunci puteti incerca. Pe mine asta m-a pus pe picioare. A trecut 1 an de atunci, zeama de varza si LIV 52 nu imi lipsesc, chiar daca nu mai iau zilnic. Va urez sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: