nou-nascutul se agita foarte des in somn, colici | Forumul Medical ROmedic

nou-nascutul se agita foarte des in somn, colici

31-10-2012
alice25larisa
Nu este medic/terapeut
alice25larisa
Buna ziua.fetita mea are 5 saptamani.se agita foarte des in somn si cand e treaza.toata lumea mi-a zis ca are colici.am fost la diversi doctori care mi-au prescris infacol, bonnisan, espumisan, ceai hapy drink si debridat.nu o linisteste nici un medicament si cred ca nici nu le accepta pentru ca vomita mai rau dupa ce i le dau.i le-am intrerupt si nu stiu ce sa fac cu agitatia.cum o calmez?are reflux gastroesofagian (vomita in timpul somnului pe nas si pe gura si se ineaca rau 5-6 secunde.abia isi revine dupa ce o bat mult pe spate).probabil de aceea se agita sau probabil are reflux din cauza ca se agita mult.cred ca poate fi si de la lapte.acum ii dau humana AR si nu mai vomita, nici macar nu mai regugiteaza.poate o s-ai treaca, dar va rog sa ma ajutati cu orice informatie daca puteti.am fost la 4-5 medici, mereu cu aceleasi probleme si toti mi-au dat tratamente inutile pe care nu le folosesc si m-au trimis acasa.nici macar nu au vrut sa ma interneze cu ea si sa-i fac investigatii la stomacel.va multumesc mult.
2 comentarii
0
01-11-2012, ora 22:47
Vio 49
Nu este medic/terapeut
Vio 49
Buna seara...fetita are colici, toti sugarii au si dispar spre 4-5 luni si chiar mai repede.
Incercati cu SAB SIMPLEX...10 picaturi la fiecare biberon.
Exista in farmacii ceai anticolici de la HUMANA, dati-i ceai, dar nu mai mult de 50 de ml. pe zi.
De unde stiti ca ar avea reflux, ati facut ecografie???
Reglementati orele de masa si cantitatile pe care trebuie sa le primeasca.
Mult noroc si astept vesti bune.
0
04-11-2012, ora 10:00
alice25larisa
Nu este medic/terapeut
alice25larisa
Buna ziua si multumesc pt.sfaturi.nu i-am facut ecografie, dar am fost pe la 4-5 medici si toti mi-au spus ca are reflux gastroesofagian, ca nu se inchide supapa de la esofag dupa ce mananca si de aceea vomita.asta poate dura pana la un an.de 5 zile ii dau humana AR si nu mai vomita deloc.acum 2 zile a facut diaree, dar cred ca este de la schimbatul laptelui.acum face caca normal, dar face cam des, de vreo 5-6 ori pe zi.inainte sa-i schimb laptele facea caca tare o data sau de 2 ori pe zi.astazi am inceput sa-i dau espumisan pt colici si nu l-a vomitat deloc.sa speram ca este bine.mai trebuie sa rezolv problema cu bubitele de pe fata si cojile din cap.pe fata o tamponez cu apa termala si ia mai disparut din bubite. in cap ii dau cu vitamina A cu o ora inainte de baie (inmoaie cojile).
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Probioticele ar putea ajuta in tratamentul colicilor la copil
  • Cum puteÈ›i gestiona colicile sugarului?
  • Noi cercetări pun sub semnul întrebării ce È™tiam până acum despre plânsul copiilor
  •