colica renala prelungita

06-01-2013
adg
Nu este medic/terapeut
adg
Buna seara!
In seara de revelion mama mea(75 ani) a acuzat dureri cumplite in zona rinichiului drept (ii iradiau pana in vezica si mai jos...) si stare de voma. Luase ceva medicamente pentru o bronsita. A mers la urgenta. I s-au facut analize pe moment si un eco doar la rinichiul presupus bolnav. A fost diagnosticata cu infectie urinara si i -s-a prescris cifran, no-spa si ceva usor impotriva cresterii tensiunii. In ciuda tratamentului, crizele s-au intensificat si a venit salvarea pentru ca ii crescuse f tare tensiunea(19) si nu mai putea s respire. Cei de la salvare au reusit s- o stabilizeze. Incet, incet durerile au disparut. S-a presupus ca ar fi fost si pietre,...sau nisip, desi la eco nu s-a vazut nimic. A continuat cu tratamentul. Ieri era relativ bine, putin slabita. Azi de dimineata au inceput dureri in partea cealalta, stanga. Nu la fel de groaznice, dar o tin imobilizata si din cand in cand apare cate un puseu dur. Nu a facut temperatura si urineaza aproximativ normal.. Ar putea fi pietre si la celalalt rinichi? Am totusi emotii pana maine dimineata cand se va prezenta la un urolog.sau nefrolog. Ce-mi recomandati si.pe cine? Mama locuieste in Craiova.
Multumesc anticipat!
Daniela
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.