colica renala - ce inseamna si cat este de periculoasa?

20-10-2008
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Ce inseamna mai exact colica renala si cat este de periculoasa?Daca cineva s-a mai confruntat cu o astfel de problema, as vrea sa stiu daca necesita si un altfel de tratament sau doar calmantele pe care le-a prescris in prima faza medicul:No-Spa, Tramadol, etc.Va multumesc!
5 comentarii
0
20-10-2008, ora 13:50
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Colica renala nu este o boala ci un simptom(tradus in termeni simpli- durerea de mare intensitate, cu caracter colicativ, accentuata de trepidatii, frig, umezeala, insotita de usturimi mictionale si de urinari dese), ea apare cel mai adesea in litiaza renoureterala(piatra la rinichi sau pe uretere) si/sau in infectiile aparatului renoureteral. Prin urmare, unele colici renale sunt de competenta urologului, altele sunt de competenta internistului(sau nefrologului).
Desigur ca in afara "calmantelor" trebuie initiat un tratament specific cauzei colicii(in esenta- litiaza sau infectie). Pentru decelarea acestei cauze, bilantul trebuie sa cuprinda un examen complet de urina si o urocultura+ un examen echografic abdominopelvin.
0
21-10-2008, ora 10:17
Roxyca
Nu este medic/terapeut
Roxyca
Va multumesc pt raspuns!
0
02-02-2010, ora 21:39
tinahutanu
Nu este medic/terapeut
tinahutanu
Buna seara,

Am cateva intrebari la care nu am gasit raspuns. Bunicului meu (73 ani) i-a fost extirpata vezica urinara anul trecut (martie 2009). De atunci are probleme de genul dureri renale.
La ce trebuie sa ne asteptam.
Care este evolutia si ce tratament ar putea lua pentru ai ameliora durerile.
Care-i sunt sansele de a mai duce o viata normala?
Se impune vre-un regim alimentar?

Va multumesc anticipat.
0
28-07-2011, ora 16:29
ioana0903
Nu este medic/terapeut
ioana0903
Zilele trecute m-am confruntat cu o durere de nedescris si am decis sa merg la urgente si bineinteles ca dupa o serie de analize si ecograf am aflat ca am o colica renala, o pietricica plecase la plimbare, mi-a dat tratament, no spa, ciprinol si rowatinex...acum astept sa vad ce se intampla, nu m-a mai durut deloc, as vrea sa stiu ce se intampla cand elimin piatra???
0
06-08-2011, ora 03:45
kandra
Nu este medic/terapeut
kandra
In momentul in care elimini piatra vei avea parte de aceleasi dureri, poate putin mai intensificate decat cea pe care ai avut-o, si posibil sa ai hematuria... dar nu obligatoriu, depinde cat de mare este pietricica. Pentru spargerea ei, poti lua Kellagon, dar pentru administrarea lui, cel mai bine ar fi sa consulti un medic.. -*

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.