colesterol si trigliceride mari

28-07-2009
thedream
Nu este medic/terapeut
thedream
buna ziua, sotul meu are 28 de ani si in urma analizelor de la inceputul lunii iulie i-au iesit colesterolul si trigliceridele marite, plus ficatul, in neregula. Este un pic supraponderal, adik la 186cm are aprox 99-100 kg, fumeaza, in general are si probleme cu stomacul, a mai urmat ocazional tratament cu omeran, dar acum a aparut problema asta cu valorile astea mari. Ce este de facut? am inteles ca e cu risc de diabet, atac vascular sau infarct, chiar daca e asa tanar - m-am mai documentat pe la doctori si pe net.Sport nu prea face, ii recomandati mersul la sala de fitness sau bicicleta medicinala acasa? orice sfaturi sunt binevenite.
1 comentarii
0
28-07-2009, ora 21:47
camelia731
Nu este medic/terapeut
camelia731
in primul rand trebuie vazut cat de mari sunt rezultatele la analize, uneori la valori nu foarte mari se rezolva doar prin dieta, daca valorile sunt mari se asociaza la dieta un tratament care e stabilit de medic.E adevarat in timp pot aparea alte complicatii, de aceea e mai bine sa cereti sfatul medicului acum cat puteti prevenii alte boli.Sportul la care va referiti poate sa il ajute sa slabeasca(ceea ce ar fi bine)dar nu ii scade valorile la colesterol.dieta nu e foarte grea dar e mai dificil uneori sa pui un om sa renunte sau sa reduca din alimente cum ar fi:oua, lactate grase, smantana, carne grasa, prajeli.Se tine usor dieta cu legume, fructe, carne (de preferat pui si peste)fiarta sau gratar, lapte, branza, smantana degresate, de evitat uleiul (mai ales la gatit), este bun uleiul de masline folosit in special la salate.Si dupa 2-3 luni de dieta sau dieta+tratament trebuie repetate analizele
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.