colesterol marit

06-03-2009
cocuti
Nu este medic/terapeut
cocuti
Am 52 ani, 1, 67m si 60kg. Am facut un set de analize medicale, (in urma cresterii colesterolului la 276 mg/dl, desi urmasem 2 luni cu Vasilip la indicatia medicului de familie ), si toate au iesit in limitele normale mai putin colesterolul total =299mg/dl, iar HDL =76, 8mg/dl, trigliceridele =85 mg/dl, glicemia =103, 4mg/dl. Pot sa spun ca nu mananc prajeli, carne grasa, mai mult pui si peste, nu consum bauturi alcoolice, (colesterolul mi-a crescut in urma unei operatii de fibrom cand am avut o anemie mare Hb=7, 32g/dl, acum Hb= 15g/dl, si mi s-a spus sa mananc ficat de pasare, de vita, branza, oua ).Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce pot face sa-mi scada colesterolul si daca cafeaua (o ceasca/zi) are influenta negativa. Va multumesc!
1 comentarii
0
10-03-2009, ora 02:25
Popa Viorica
Nu este medic/terapeut
Popa Viorica
uitasem, sa mananci salata verde, cruditati multe, fructe, spanac, mazare, cartofi, fasole, cereale integrale si germeni pe care poti sa ti-i faci singura, daca vrei iti scriu cum ii fac eu. Proteinele animale sa le mananci doar o data pe zi: ex: carnea sau ouala sau pestele vin mancate o data pe zi nu de 2 ori, cealalta masa o faci de " culoare verde". Sa nu uita sa bei apa, preferibil intre mese si mai ales dimineata pe stomacul gol pt ca te spala bine de tot de toxine.Curaj!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.