Forum medical - întrebări și răspunsuri medicale
Vizitarea site-ului implică acceptarea cookies-urilor. Citește mai multe
Forum medical Regulament Colaborare - răspunsuri

colesterol marit

06-03-2009, ora 02:25
Autor: cocuti
Am 52 ani,1,67m si 60kg. Am facut un set de analize medicale, (in urma cresterii colesterolului la 276 mg/dl,desi urmasem 2 luni cu Vasilip la indicatia medicului de familie ),si toate au iesit in limitele normale mai putin colesterolul total =299mg/dl, iar HDL =76,8mg/dl, trigliceridele =85 mg/dl, glicemia =103,4mg/dl. Pot sa spun ca nu mananc prajeli, carne grasa, mai mult pui si peste,nu consum bauturi alcoolice,(colesterolul mi-a crescut in urma unei operatii de fibrom cand am avut o anemie mare Hb=7,32g/dl ,acum Hb= 15g/dl, si mi s-a spus sa mananc ficat de pasare ,de vita ,branza , oua ).Va rog daca puteti sa-mi spuneti ce pot face sa-mi scada colesterolul si daca cafeaua (o ceasca/zi) are influenta negativa. Va multumesc!

1 comentarii
10-03-2009, ora 02:25
uitasem, sa mananci salata verde, cruditati multe, fructe, spanac, mazare, cartofi, fasole, cereale integrale si germeni pe care poti sa ti-i faci singura, daca vrei iti scriu cum ii fac eu. Proteinele animale sa le mananci doar o data pe zi: ex: carnea sau ouala sau pestele vin mancate o data pe zi nu de 2 ori, cealalta masa o faci de " culoare verde". Sa nu uita sa bei apa, preferibil intre mese si mai ales dimineata pe stomacul gol pt ca te spala bine de tot de toxine .....Curaj!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

ROmedic a implinit 10 ani ROmedic a implinit 10 ani