colestaza in sarcina

09-11-2013
seiko
Nu este medic/terapeut
seiko
buna ziua! as avea nevoie de o a doua parere, daca doriti sa ma ajutati...sunt insarcinata in 34 de saptamani, incepand cu sapt 28 de sarcina mi-au aparut niste mancarimi la nivelul burtii, apoi a bratelor si picioarelor accentuandu-se cu palmele si talpile...am tot citit pe net ca e posibil sa fie colestaza in sarcina, o afectiune care creeaza probleme bebelusului incepand cu sapt.36 de sarcina, apelandu-se la cezariana in sapt 37 de sarcina, pentru a evita eventualele probleme...mi-am facut analizele la ficat...mi-au iesit marite transaminazele si fosfataza, dar bilirubina totala si cea directa in limite normale...doctorul meu mi-a spus ca nu trebuie sa imi fac griji ca nu este colestaza, ci doar prurit gravidic...si trebuie sa repet analizele peste 2 saptamani...totusi eu sunt stresata si panicata mai ales ca atat de tare s-au intensificat mancarimile incat a ajuns sa dorm 3 ore pe noapte va rog sa ma indrumati si sa imi oferiti parerea dumneavoastra...multumesc
2 comentarii
0
09-11-2013, ora 12:32
Ioan Covaciu
Identitate neconfirmată
Ioan Covaciu
Stimata seiko, e bine sa tineti cont de sfatul mediciului si sa nu va faceti griji in plus; Pentru prurit, in acest caz, va recomand bai active cu apa si argila untoasa; Practic dupa primele bai veti sti daca este doar prurit sau alta afectiune; Baile ative cu argila grasa (nu contine grasimi) bogata in minerale si oligoelemente antibacteriene si antivirale va amelioreaza si elimina pruritul; Mai multe despre argiloterapie veti gasi pe net;
0
09-11-2013, ora 12:43
seiko
Nu este medic/terapeut
seiko
va multumesc pentru raspuns, dar eu am cerut sfatul si parerea unui medic...o a doua parere a unui doctor care stie despre ce vorbesc...nu este vorba doar de o baie cu argila sau ce sfaturi imi dati dv-stra.e vb de niste analize la sange pe care le-am facut si vreau sa stiu daca au fost interpretate corect..
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Saptamana 34
  •