colecist reflectogen

20-11-2012
lucica2018
Nu este medic/terapeut
lucica2018
Buna ziua, in urma unui examen eco am urmatoarele rezultate:ficat omogen-156cm, colecist cu pereti grosi ocupat in intregime de sedimente, reflectogen, pancreas normal, splina normala.Mi s-a recomandat ursofalk, si apoi, daca nu ma simt bine, operatie de scoatere a colecistului.Va rog sa-mi dati un sfat ce pot face pentru a evita operatia.
Va multumesc
1 comentarii
0
20-11-2012, ora 10:47
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
am citit in formula AS si-ti scriu:
pentru stimularea bilei. Poti folosi cirese uscate, cu tot cu codite, din care faci infuzie: o lingurita de cirese la o cana cu apa fiarta, se beau 2-3 cani pe zi. Lamaia este foarte buna sub forma de decoct: o lamaie taiata in bucati foarte mici si stoarsa de suc se fierbe cu 300 ml apa. Dupa racire, se adauga sucul rezultat din stoarcere (se indulceste dupa gust), se bea pe timpul unei zile. Cura dureaza 3-4 saptamani.
Un alt remediu este sucul din ridichi negre, combinat cu suc de morcovi, in parti egale. Se beau cam 30-50 ml suc, inaintea meselor principale, cam 2-3 saptamani. Si frunzele de patrunjel uscat sunt foarte bune. Se face infuzie si se bea in loc de apa. Si, daca iti permiti, in toate salatele sa folosesti uleiul de masline, care stimuleaza functiile bilei. O recomandare, sa te obisnuiesti cu cruditati ca: usturoi, leustean (frunze), patrunjel, asmatui, telina, morcov.
In speranta ca-ti va fi bine, Dumnezeu sa te ajute! Incredere, rabdare si multa sanatate!
Inv. MARICICA HOSMAN - Aleea Arcului 3, ap. 5, Botosani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colecistul mărit (vezica biliară mărită) - cauze și tratament
  •