colargol..alergie e posibil?

21-02-2009
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
am avut coblatie de cornete anul trecut in sept.Sint rezolvata numai 70%.am decis sa incerc si colargol acum citeva zile si dupa 4 zile de Colargol nu mai pot respira de loc!!!l-am oprit de 3 zile dar sint ff rau...ma ustura rau nasul s-a infundat complet si mucoasa e rosie iar cornetele sint ff umflate nu am secretii totul e ff uscat.ce sa fac? e o gripa coincidenta cu colargolul sau colargolul mi-a deranjat mucoasele?le-a iritat...As vrea in viitor sa incerc altceva...decit coblatie..microdermobebridement sau laser..ce recomandati? de asemenea am si o deviatie de sept.Daca aleg debridementul sa fac si fracturare de cornete nazale???
17 comentarii
0
21-02-2009, ora 22:37
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Buna seara !
Am 20 de ani de ORl.. Nu am intalnit reactii alergice la Colargol.
Este posibila o iritatie locala.. doar daca este gresita concentratia preparatului.
daca este gripa.. puteti sa va dati seama dupa febra care o faceti sau NU... NU exista gripa fara febra!!!
Pentru 2-3 zile luati ser efedrinat ca sa desfundati nasul si Vit A uleioasa pentru a scapa de senzatia de uscat in nas.
Unde si cu ce ati facut coblatia cornetelor.?
de ce nu ati rezolvat initial deviatia de sept?
din ce localitate sunteti?
0
22-02-2009, ora 00:03
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
in Detroit .mi-a fost trimis din Romania colargolul.cind fac spalaturi ies vinisoare de singe..poate o raceala...Nu am facut deviatia ca am si zile cind respir perfect deci zic eu ca nu e septul iar daca sint infundata si pun vasoconstrictor...respir perfect...credeti ca e septul?dar mi-e si frica ca aici iti da un sut in fund afara din spital dupa o ora de la operatie...si ii mai vezi dupa 7 zile 1 minut...nNu fac febra.Cred ca nu a coblat pina la ultimul centimetru din turbinate...ca atunci cind ma uit cu lanterna se vede un tunel care e obstruat complet la celalalt capat posterior de o structura rotunda mare care tine de cornet...ca o cireasa..le trebuie mai multe incercari sa cobleze...si coada cornetelor..aici in Detroit din pacade...si nu o fac decit cu anestezie generala...ha...Ce ziceti sa incerc laser sau microdebridement cu fracturare de cornete sau fara?Vit a de unde aici nu au nici colargol...ziua respir 90% noaptea 70%...
0
22-02-2009, ora 10:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Din cele povestite.. cred ca nu trebue facut lazerul.. ci numai cornetele. Mai frumos si elegant este Laserul.. cred ca o sa dea rezultate...
Initial.. acum trebue sa administrati un vazoconstrictor.. cate 1 pic in ambele parti...
si dupa se curatati nasul.. se administreaza colargolul.. in pozitie culcat.. 1-2- pic in fiecare nara. 10 zile!
0
22-02-2009, ora 16:04
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
multumesc de raspunsuri...mai am citeva..credeti ca daca au trecut numai 5 luni de la coblatie mai sint sanse ca cornetele sa se mai reduca in volum?Care e procesul de congestie a lor numai mucoasa lor se inflameaza sau si intregul lor corp se umfla cu singe contribuind la congestie..pe linga mucoasa care stiu ca se inflameaza...si de ce noaptea cind ne intoarcem de pe o parte pe alta se desfunda o nara iar cealalta se infunda?cunoscind raspunsul la aceste intrebari ne ajuta sa decidem cum sa reducem cornetele prin ce procedura atacind problema din interior sau numai mucoasele prin ext cu laserul...sau int cu radiofrecventa...multumesc din nou...iar daca dintre cititori a trecut cineva prin experienta cu laserul...scrieti-mi si mie...sau vreti sa stiti despre coblatie radiofrecventa...eu va pot povesti.
0
22-02-2009, ora 23:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Stati putin ca vorbim despre lucruri diferite.!!!
Daca exista.. posibilitatea sa faceti Radiofrecventa.. este cea mai buna solutie,... in casul dat !
5 luni dupa coblatie.. este un termin.. demn de ras...!!!!!!
o interventie chirurgicala trebue sa dea rezultat pozitiv in cel mult 10 zile dupa interventie!!!!!
indiferent de tara si de metoda chirurgicala!!!
faptul ca acum.. se infunda fiecare parte a nasului in functie de pozitie.. Vorbeste despre o rinita cronica Vazomotorie.. care NU a fost rezolvata prin metoda coblatiei!!!!
Cornetele trebue abordate prin interior.. cu Radiofrecventa.. nu distruge mucoasa si ciilii de pe suprafata mucosei...
volatilizand apa din celulele cornetului.. micsorandule in volum!!!!
Vreau si eu sa stiu... de ce numiti interventia cu Radiofrecventa.. coblatie...????
este volatilizare.. insensul ca se evapora apa din celule.. micsorandule in volum.
Ce numiti Coblatie???
explicati terminul !
Eu practic Volatilizarea cornetelor cu Radiofrecventa de 2 ani de zile si am rezultate excelente.
tine de aparat. de tehnica chirurgicala sau de mana chirurgului!???/
0
23-02-2009, ora 17:46
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
se numeste coblation turbinate reduction...informatii la www.arthrocareENT.com...si mai scrie...submucosal bipolar radiofrequency termal ablation.nu e acelasi lucru?va scriu exact termenii de pe informatia care mi s-a dat in scris inainte de procedura.si daca intrati la side -ul pe care vi l-am dat arata tot cred ca e si un filmulet video...pacienta are anestezie locala dar ei nu fac decit generala...o sa vedeti si un grafic arata ca la 3 lunidupa coblatie de la 80% pacienti nesatisfacuti inainte de coblatie procentul a scazut la 40%...dupa 6 luni tot 40% iar la un an numai 25% sint nesatisfacuti.ei explica ca cornetele se micsoreaza in timp...si realul rezultat e la 1 an final.si ca nu tragem concluzii inainte de 1 an...de aia va intrebam sint inca sperante...Scrie :over 50% increase in patient satisfaction following coblation treatment...using gentle radiofrequency energy and natural saline...astea sint statisticile lor...Marefeream ca laserul mai distruge din mucoasa si cili nu coblatia...care lucreaza numai in interior...Mi-a spus ca a introdus aparatul in fiecare cornet in fata de 2 ori cite 10 secunde in mijloc de 3 ori cite 10 sec si in spate de 3 ori 10 sec.in spate nu cred ca a facut treaba buna ca diametrul in spate e dublu decit diametru in fata al cornetelor...de aia ma gindeam sa incerc laser numai pentru coada de cornete..sa nu mai fac iar anestezie generala sa fac iar coblatie...ca nu vrea cu locala.L-am intrebat de ce zice ca daca fac hemoragie o sa fie neplacut...radiofrecventa e buna dar depinde de mina doctorului de experienta lui.La sfirsitul informatiei mai scrie turbinate size can vary among patients..as such, it may be necessary to repeat the Coblation procedure to achive maximum results.www.arthrocareENT.com.EU SINT MULTUMITA 90%ziua SI 70% NOAPTEA daca as mai repeta cum zic ei depinde de pacient...de marimea cornetelor...am intilnit pe cineva repeta a 3 a oara.multumesc de raspunsuri
0
23-02-2009, ora 19:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da.. acum am inteles.. este diferenta de termeni care au ajuns prin traducere. Reductia cornetelor prin Volatilizare.. suna in Romana.
Sunt de acord.. ca se merita sa mai faceti ceva cu anestezie locala. Puteti si laser sau un alt medic care lucreaza cu radiofrecventa si o face cu locala!.
am deja peste 50 de pacienti rezolvati in conditii de cabinet cu anestezie locala.
Intradevar unele persoane mai sensibile simt senzatia de caldura si usturimi.. dar durere nu.
Decizia va apartine...
0
23-02-2009, ora 19:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Am intrat pe adresa sus mentionata...
Am realizat ca Difera TOT.
Aparatul care il am eu.. este de la ELLMAN.. cu o pensa speciala pentru cornet, Bipolara ( gen furculita cu 2 capete)... in momentul cand il introduc in cornet.. si actionez pedala.. se vede cu ochiul liber cum se reduce cornetul in volum. si asa ramane. rezultatul pozitiv si bun il am in 7- maxim 10 zile.
Tehnica folosita in filmulet.. este cu un electrod Monopolar. face o actiune termica asupra colagenului submucos.. si se asteapta luni de zile ca sa se retraga cornetele prin fibrozare colagenului.!
aparatul Ellman este fabricat in America asa ca cu siguranta gasiti un cabinet care lucreaza cu asa tehnologie!
0
27-02-2009, ora 23:22
gratioasagina
Nu este medic/terapeut
gratioasagina
da nu arata ca furcutita...sa mai astept...oare...si de ce ei folosesc tehnica asta..sa asteptam luni de zile un rezultat...nu stiu...Felicitari ptr rezultate...mi s-a recomandat microdebridementul...tot ca coblatorul arata dar are in capat niste lame milimetrice care se invirtesc si suctioneaza in acelasi timp materialul taiat...zice ca e ca o liposuctiune in miniatura.a cornetelor si medicul are avantajul sa vada in momentul respectiv al operatiei cit a micsorat din cornete nu deranjeaza mucoasa si cilii de loc.Nu exista nici un doctor sa faca cu locala..am sunat peste tot.Aici cind suni la cabinete raspund niste secretare care habar nu au ce aparat are doctorul la spital ca ei fac cu anest. gen v-am zis la spital.nu in cabinete unde vad pacientii...sintem confuzati complet..noi pacientii...iar asigurarile nu platesc sa merg eu la 5 doctori numai asa avem acces sa vorbim cu ei direct si sa vedem ce aparat au.nu specifica nici pe internet macar cu ce lucreaza.Pot suna la Ellman si-mi spune cine lucreaza cu ei in Detroit.Multumesc pentru tot.
0
21-03-2010, ora 17:01
cris_c
Nu este medic/terapeut
cris_c
Fetita mea are 11 ani.Pe la 6 ani a fost operata de vegetatii adenoidiene.Si desi a fost operata respira in continuare greu.Sforaie noaptea si pe partea pe care doarme noaptea i se infunda nara.Aspectul faciesului s-a modificat arata ca un facies adenoidian.Nu stiu daca e rinita alergica pentru ca stranuat mult si are nasul plin de secretii, sau pot fi inflamate cornetele sau e o recidiva a vegetatiilor.Totusi nici dupa operatie nu a respirat mai usor.Se plange ca o doare fruntea iar la o radiografie facuta la spital i s-a pus diagnosticul de sinuzita frontala.Dati-mi un sfat va rog domnul doctor.
0
21-03-2010, ora 20:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergeti la ORL.. sa vada nasul si sa stiti sigur ce problema mai are..
deviatie de sept..
rinita cronica
sau Rinita alergica
tratamentul difera mult in fiecare caz aparte !!!
0
23-03-2010, ora 08:42
cris_c
Nu este medic/terapeut
cris_c
Multumesc frumos.As vrea sa stiu daca ma pot prezenta la consultatie la dvs cu fetita.Eu sunt din Iasi.Dvs oferiti consultatii numai in Pascani sau aveti cabinet si in Iasi?Imi puteti spune cum ma pot programa?Vreau sa vin la dvs cu fetita ptr consultatie de specialitate.Imi inspirati multa incredere.
0
23-03-2010, ora 15:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
vineri 26 martie. Voi fi la iasi la spitalul de Recuperare -*
In rest la pascani oricand doriti !


(*modificat de administrator)
0
14-04-2010, ora 19:44
ciprian B
Nu este medic/terapeut
ciprian B
Buna ziua! Am 29 ani si sunt din Iasi. De aproximativ 10 ani folosesc Bixtonim Xylo sau Olynth (alternant) deoarece nu pot respira nici ziua si nici noaptea sunt practic dependent de picaturi. Am o deviatie de sept si am avut si sinuzita. Acum aprox 4 ani am fost la spitalul CFR si mi s-a facut si punctie deoarece aveam o punga de puroi sub ochiul stang care ma durea ingrozitor. Mentionez ca am secretii de puroi si chiar uneori urat mirositoare. Doctorii m-au sfatuit sa ma operez de deviatie de sept dar mi-e cam frica de dalta si ciocan. Acum 2 luni am avut o raceala puternica, ameteli si dureri de gat ingrozitoare care m-au tinut cam o luna. Acum 10 zile am tras iarasi un curent si timp de 5 zile am fost numai ametit, senzatie de nod in gat care o am si acum si aciditate marita, reflux gastroesofagian.Am fost la Orl ist si m-a diagnosticat cu rinita alergica, faringo-amigdalita, cu sinuzita mi-a zis ca nu e foarte grav deoarece nu am respectivele dureri dar sa ma de deviatie de sept peste aprox 6 saptamani si am facut tratament pana ieri cu diclotard si aerius. Ingrijorat fiind de acele ameteli bruste am fost si la un neurolog si mi-a zis ca as suferi de sindromul vertiginos si acum fac tratament timp de o luna cu betaserc si bilobil. Intrebarile mea la dvs este: se poate ca aceste raceli dese si mai ales aceste senzatii descrise sa fie cauzate de rinita sau de acele picaturi? Sa incerc sa renunt la picaturi fara de care nu pot respira zi si noapte si ce tratament sa urmez ca sa scap de ele? Si probabil daca reusesc sa merg la operatie de cornete si deviatie de sept?
0
14-04-2010, ora 20:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Picaturile vazoconstrictoare se absorb in sange si fac vazoconstrictiea vaselor care duc sange la centrii nervilor cranieni.
trebue Urgent sa te internezi la ORL. sa rezolvi chirurgical toate problemele ORL..
altfel risti sa devii dependent de neurolog si ORL .si nu numai !
0
05-03-2011, ora 22:03
gabilis
Nu este medic/terapeut
gabilis
fiica mea de 3 ani a fost diagnosticata cu rinoadenoidita acuta ; raceste f des, din toamna pina acum in fiecare luna. Mentionez ca merge la gradinita.Tratamentul standard care i s-a dat este : un antibiotic - augumentin sau ceclodyne, prednison, sinupret, pivalone, garasone, ser efedrinat, claritine, erdomed pentru tuse. Problema este ca, in luna februarie a luat antibiotic 12 zile si, acest tratament si nu i s-a remediat problema. Doar o saptamana nu i-a mai curs nasul, apoi a inceput iar, cu febra, cu tuse si toate simptomele...Ce sa-i mai dau ? Acum, la indicatia medicului de familie ia Zynat, erdomed, claritine, pivalone.Sa incerc cu aerosoli ?Multumesc
0
23-04-2014, ora 18:15
Xanthippa
Nu este medic/terapeut
Xanthippa
gratioasagina, cum va simtiti dupa operatia la nas?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Un alt posibil efect al menopauzei: scurtarea respirației?
  • Urgențele respiratorii (pulmonare) - cum să le recunoști și ce să faci
  • Părul din nas - cum îl gestionăm corect medical
  • Operație deviație de sept - tot ce trebuie să știi (ghidul pacientului)
  • Deviația de sept - cum o recunoști și când trebuie tratată
  • Deviația de sept: Intervenția chirurgicală este o abordare mai eficientă decât utilizarea spray-urilor nazale
  •