col uterin deschis

11-06-2006
crissclaudia
Nu este medic/terapeut
crissclaudia
Am un baietel in varsta de 2, 6 ani pe care l-am nascut la 8 luni avand sarcina pelvina si nascand natural.In luna februarie am ramas din nou insarcinata, dar nu ma simteam bine avand dureri mai ales seara.Dupa o luna am mers la ginecolog pentru intrerupere de sarcina, unde am descoperit ca am ramas cu colul deschis dupa nastere si din aceasta cauza ma simteam rau si oricum pierdeam sarcina.
Exista un tratament pentru a se inchide colul?
Asi dori sa mai am un copil dar sa nu fac tratament de mentinere a sarcinii.
Mentionez ca am 33 ani.
Multumesc.
2 comentarii
0
01-02-2007, ora 00:00
adnana73
Nu este medic/terapeut
adnana73
cred ca exista tratament, dar eu am facut cerclaj pentru a tine sarcina la 33 ani.nu este grea operatia dar a fost mai greu cu sarcina fara efort, fara act sexual, mai mult la pat.dupa ce am scos cerclajul la 37 sapt, sapt urmatoare am nascut prin cezariana.multa bafta si curaj!~
0
30-12-2010, ora 19:03
Tudoran_Florentina
Nu este medic/terapeut
Tudoran_Florentina
Sunt insarcinata in 3 luni, am fost la control si doctorul mi-a spus ca din cauza ca am colul intredeschis as putea pierde sarcina.Am fost internata si mi-au facut injectie cu no-spa, am auzit ca acea injectie este pentru dilatare, si ca mie nu ar fi trebuit sa imi faca injectia.daca a mai trecut cineva prin asa ceva va rog sa-mi dati un sfat deoarece sunt la prima sarcina si nu stiu cum se procedeaza.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: