col uterin, rana pe col - tratament

21-01-2007
onutza_yo
Nu este medic/terapeut
onutza_yo
de curand am facut un control ginecologic iar doctorul mi-a zis ca am o rana pe colul uterin si sa revin pentru un tratament.cum se poate trata?poate duce la cancer?
7 comentarii
0
21-01-2007, ora 00:00
dr-soare
Nu este medic/terapeut
dr-soare
Stimata doamna, leziunea colului uterin numita si, , colpita" sau cervicita, apare ca urmare a infestarii vaginului cu anumiti fungi(ciuperci-candida de obicei) virusi ( HPV -papiloma virus) si alti microbi. Uneori si partenerul poate infecta colul uterin cu diversi microbi prin atingerea brutala si repetata a colului uterin cu glandul penian.
Aceasta leziune se trateaza si se poate vindeca cu tratament medicamentos in cazul in care leziunea este cauzata de candida.Daca insa leziunea este de natura virala atunci este necesara cauterizarea deoarece in acest caz riscul dse malignizare este destul de mare.
Trebuie sa stiti insa ca orice rana care nu se vindeca intr-un anumit interval, aceasta cu timpul se poate maligniza.
Sfatul meu este sa faceti un tratament si daca nu da rezultate sa cauterizati leziunea.
Cu stima, Dr Soare
0
24-01-2007, ora 00:00
vbuterez
Nu este medic/terapeut
vbuterez
Cervicita este o leziune a colului uterin care apare cel mai frecvent in urma infectiilor vaginale netratate;cervicitele netratate pot duce in timp la aparitia cancerului de col uterin;leziunile cervicale pot fi intretinute de ifectiile vaginale netratate, contactul sexual, firul steriletului..; tratamentul corect inlatura aparitia cancerului de col uterin. Problema mea a fost rezolvata cu o rezectie cu ansa( sau se poate si cu electrocauterizare). Acum sunt f bine si atrecut un an de atunci. multa sanatate!
0
31-01-2007, ora 00:00
andreiuca
Nu este medic/terapeut
andreiuca
buna, chiar azi am fost diagnosticata cu aceasta rana si adevarul e ca sunt cam speriata.am avut luna trecuta infectie cu candida, iar acum, asta.nu am facut azi nici o analiza, dar mi s-au dat o reteta cu :betadina, amoxicilina si flamexin.as vrea sa stiu si parerea voastra va rog.ce inseamna cauterizare?daca nu mi sa indicat aceasta cauterizare ar putea insemna ca nu e foarte grava rana?? si as mai vrea sa stiu de la ce se face acesta rana??daca se agraveaza ce se poate intampla.va multumesc foarte foarte mult.am mare nevoie de parerile voastre!!!!
0
31-01-2007, ora 00:00
vbuterez
Nu este medic/terapeut
vbuterez
Draga andreiuca1, te rog sa recitesti mesajul meu de mai sus. Acolo am explicat ce inseamna si ce ti se poate intampla daca o lasi netratata. Daca nu ti s-a indicat cauterizare este pt ca aceasta rana pe col poate raspunde foarte bine si la tratament de alt gen. Numai in cazuri extreme si numai cand considera medicul iti va face o interventie de acest gen.Te rog sa urmezi toate indicatiile medicului si sa tratezi aceasta problema cu foarte mare seriozitate. Multa sanatate.
0
05-05-2007, ora 00:00
alina...
Nu este medic/terapeut
alina...
Buna dragele mele! Eu am o rana pe col, care am depistat-o abia acum un an jumatate.N-am stiut care ar pute fi urmarile. Am luat anticonceptionale, desi nimeni nu mi-a zis ca la rana nu ai voie la asa ceva.Dupa un an de zile, mi s-a spus ca am o rana atat de urata incat tb sa merg la Bucuresti la operatie. Analizele mi le-am facut la Bucuresti la DR. BADEA si acolo mi s-a spus ca din cauza ranii, care este prea adanca pt a putea fi cauterizata, mi s-a spus ca tb facuta CONIZATIE. Adica tb inlaturata toata aceasta rana, care are modificari anormale. Cand am aflat asta am fost distrusa! Am 25 ani si nu-mi vine sa cred ca mi se poate intampla asta. Tb sa mentionez ca am si HPV. Dar mi s-a spus ca rana n-ar fi data din cauza HPV-uli.
FETELOR, TRATATI-VA!!! Si cititi cat mai multe despre boala pe care o aveti!!! Mie mi s-au deschis ochii prea tarziu.
Am facut si eu o groaza de tratamente, dar degeaba. Asta mi-a fost dat!!!!!!!!!!!! Va pup pe toate si daca vreti sa vb, -.
Insanatosire grabnica!!!!!!!!!!
0
21-11-2009, ora 20:46
loretee
Nu este medic/terapeut
loretee
Am pierdut o sarcina de curand si a trebuit sa mi se faca un chiuretaj. Inainte de asta, ma vazusera cel putin patru medici si imi facusem cel putin trei ecografii. Nimeni nu a vazut nimic. E posibil sa nu fi avut? Insa medicul care a efectuat chiuretajul, a remarcat ca am o ruptura de col. Nu am discutat despre asta, mi-a spus ca vorbim la urmatorul control. Pana sa citesc pe net, nu stiam despre ce e vorba. Am inceput sa am si secretii destul de abundente si urat mirositoare, dar nu simt nicio durere. Peste doua saptamani trebuie sa ma duc din nou la control si de data asta in legatura cu problema aceasta si vreau sa fiu informata. Trebuie sa imi fac analize? Cauterizarea e dureroasa in cazul in care se va ajunge la asa ceva?
0
22-11-2009, ora 22:31
luana30
Nu este medic/terapeut
luana30
NU VREAU SA TE SPERII DAR SI EU TOT DE LA O RANA PE COL AM AJUNS LA HPV!
MULTUMESC LUI DUMNEZEU K AM UN COPIL PTR K VA FI SINGURUL!
ITI DORESC CURAJ SI SANATATE!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cervicita cronică - rana pe colul uterin
  •