col scurt si sarcina saptamana 29

20-01-2012
delma_ea
Nu este medic/terapeut
delma_ea
buna ziua, am 21 de ani si sunt gravida in 29 de saptamani si la ultima eco mi sa spus ca bebe sa intors cu capul in jos si ca am colul uterin scurt si exista riscul de a naste prematur, este prima sarcina si am ramas foarte greu gravida.Mentionez ca medicii imi spuneau ca nu pot face copii pe cale naturala ci doar prin fertilizare in vitro.Acum iai tratament cu no-spa si scobutil injectabil si duphaston 2 pastile pe zi, mi sa recomandat repaus la pat fara relatii sexuale cea ce nu e o problema si fara a ridica greutati(nici macar o sticla cu apa).Eu vreau sa stiu daca pot duce sarcina la bun sfarsit si daca mai este cerclajul permis la 29 de saptamani?
4 comentarii
0
20-01-2012, ora 15:52
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
zici:
"mai este cerclajul permis la 29 de saptamani?"
intrebare:
daca este prima sarcina si ai ramas foarte greu gravida., DE CE doresti si TE GANDESTI la un avort?!?????
Sanatate
si sa-ti fie BINE!
0
20-01-2012, ora 17:28
calogeropoulis aristia
Nu este medic/terapeut
calogeropoulis aristia
sebesuldejos, cerclaj nu inseamna raclaj adica avort.
cerclajul inseamna o coasere pana la nastere!!!
draga delma, sa speram ca iti ca raspunde un medic. Ginecologul tau ce zice?
Sanatate si nastere usoara!
0
20-01-2012, ora 19:57
Dr. Costin George Adrian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Costin George Adrian
Ar trebui sa precizezi ce lungime are colul, aspectul ecografic, cu cat s-a scurtat intre 2 determinari succesive. La 29 de sapt de sarcina NU se recomanda in nici un ghid efectuarea cerclajului, iar riscurile sunt mai mari decat beneficiul.
Nimeni nu iti poate spune cu certitudine daca poti duce sarcina la termen. Ar fi f bine sa ajunga la macar 35-36 sapt.
0
20-01-2012, ora 22:04
delma_ea
Nu este medic/terapeut
delma_ea
sebesuldejos daca nu stii ce inseamna cerclaj nu mai vorbi.
doctorul meu nu mia recomandat decat sa stau la pat si tratament cu scobutil si no-spa injectabil si duphaston 2 pastile pe zi si am intrebat de cerclaj pentru ca mi se pare sigur pentru sarcina lungimea colului nu mi-a spus si din cauza aceasta am intrebat pentru ca am vrut sa mai aflu o parere multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cât de periculoasă este o leziune pe colul uterin?
  •