coci in secretie

08-12-2009
IlianaMe
Nu este medic/terapeut
IlianaMe
buna ziua.Azi am luat rezultatul analizelor pentru secretie si testul Pap.La Pap este totul in ordine, concluzia este "frotiu negativ pentru o leziune itraepiteliala sau maligna"iar doctorul ginecolog mi-a sugerat sa il mai repet peste un an de zile.La analiza secretiei insa rezultatul este urmator:

ex.microscopic pe frotiu(preparat proaspat si/sau colocart)
celule epiteliale poligonale-relativ frecvente
celule epiteliale rotunde -rare
celule cu aspect de "clue cell"-absente
leucocite-relativ frecvente
hematii-absente
trichomonas vaginalis-absent
levuri-absente

Flora bacteriana: relativ frecventi coci Gram pozitivi, izolati, in perechi si lanturi scurte
Rara flora lactobacilara
Rari bacili gram negativi.

Va rog mult daca imi puteti explica si mie ce inseamna aceste rezultate, pentru ca medicul la care am fost mi-a prescris cervugid si nu mi-a dat nici o explicatie, in concluzie sunt ingrijorata pentru ca pana acum nu am avut probleme cu infectii ginecologice sau alte chestii care sa necesite ovule si alte tratamente.


va multumesc mult si sper sa am un raspuns cat mai curand pentru ca ma framanta mult aceasta problema.
2 comentarii
0
08-12-2009, ora 22:47
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Nu trebuie sa va ingrijorati prea tare, este vorba despre o infectie genitala daca veti urma tratamentul prescris de medic nu vor fi nici un fel de probleme!

Multa sanatate!
0
08-12-2009, ora 22:53
IlianaMe
Nu este medic/terapeut
IlianaMe
va multumesc, o sa urmez tratamentul cu cervugid, dupa care trebuie sa fac o antibiograma, sper sa dea rezultate tratamentul, numai bine si multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.