clostridum dificile, candida, klibsiela

05-12-2013
vinca_anastelut@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vinca_anastelut@yahoo.com
baietelul meu in varsta de 6 ani a fost diacnosticat la inceputul lunii octombrie cu clostridum dificile, dupa inceperea tratamentului cu metronidazol (3 zile ) a luat rotavirus.Dupa ce si-a revenit a luat metronidazol 10 zile, scaunul era ok.Mentionez ca i s-a dat si tratament cu colostru cu probiotic de la secom (2 luni ) mai are cateva zile si il trmina.Dar joia trecuta a inceput sa faca febra, i-am bagat supozitoare cu paracetamol si novocalmin i-am dat si nurofen si panadol iar scaunul s-a modificat a inceput sa faca dinnou moale, am reinceput sa -i dau regim alimentar cu orez fiert., paine prajita..., 2 zile nu a avut scaun iar in dimineata aceasta a facut o parte ok iar o parte mai moale cam ca o pasta ( la inceput s-au auzit cum elimina gaze ).Sunt foarte ingrijorata, posibil sa nu se fi distrus infectiile pe care le-a avut ce ma sfatuiti sunt foarte speriata
7 comentarii
0
05-12-2013, ora 17:28
Geaninaleabu
Nu este medic/terapeut
Geaninaleabu
cat de mare febra a putut sa faca de ati facut abuz de atatea medicamente? febra se trateaza doar cand e mai mare de 38, 5 grade, se da ceva, se tine copilul dezbracat cat de mult posibil si se da foarte multa apa. Nu i se dau atatea medicamente inutil. daca chiar avea o febra in ultimul hal, trebuia sa mergeti la medic sa primeasca tratament pentru boala de fond...
si diaree se poate foarte frumos sa fie de la astea: supozitoarele modifica scaunul - ati dat doua deja... nurofenul si panadolul au mult mult zahar sau indulcitori pentru gust si astia singuri dau diaree.

In plus panadol si paracetamol sunt acelasi lucru deci daca mai dati mult riscati sa faceti intoxicatie.

nurofenul dat in exces... peste 20 si ceva de ani o sa faca insuficienta renala... in franta de exemplu toata generatia de copii tratat excesiv cu atat de multe antiinflamatoare, au ajuns sa aiba nevoie la varsta de 30 de ani de dializa sau tratament pentru afectiuni renale... noi suntem oricum in urma dar facem abuz ingrozitor.

deci febra, se trateaza peste 38, 5, daca se face din ce in ce mai mare desi ati avut grija sa ii dati apa sa se hidrateze, in casa nu sunt 30 de grade si el poate sa stea dezbracat.daca se face febra mai mare se merge la medic, se fac analize pentru a vedea daca e infectie virala sau bacteriana si se trateaza...

siropurile... nu sunt de dat asa inutil si credeti-ma, copilul nu o sa va multumeasca.

probiotice, dieta corecta, nu mancat prostii... pentru refacerea florei (apropo si clostridium se face de la excesul de antibiotice deci inaitne de asta sigur a primit multe antibiotice copilul, nu?)
0
07-12-2013, ora 15:33
vinca_anastelut@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vinca_anastelut@yahoo.com
Febra a facut de la 39 si a ajuns si la 40.2, am facut impachetari nu am recurs imediat la antitermice, doar cand am vazut ca febra nu scade deloc si nu i s-a dat nimic fara prescriptie medicala. Cand am fost cu el la doctor mi s-a spus sa-i dau antitermice nurofen si panadol si din 4 in 4 ore.Iar in legatura cu clostridum dificile stiu ca se face de la excesul de antibiotice dar si acestea i-au fost date numai la recomandarea medicului( eu daduile cu protectie adica cu eubiotic ) anul trecut in iarna facat de vreo 2 ori pungi de puroi pe amigdale. Iar acum cu febra aceasta mergand cu el la medic si desi spunandui medicului de problema cu clostridum imi dadea sa-i dau ba encefuril pt. scaun ba, cedax ( precizez ca am fost si la o clinica privata si tot cu antibiotic a sarit prima oara.Eu care nu am studii medicale cum ar tebui sa procedez in cazul in care medici recomanda antibiotice si restul.. ?
0
08-12-2013, ora 07:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Clostridium este una dintre cele mai rezistente bacterii din cate exista..cele mai eficace medicamente pentru a o distruge sunt Vancomicina si Metronidazolul...Din prima Metronidazolul trebuia dat cel putin 7 zile ; cred ca mare parte din bacterii au fost distruse, dar tu continua sa-i dai dieta de tranzitie, regim format din paine prajita, banane, morcov, orez, si cat mai mult ceai de menta pana va iesi cu scaun normal.Nu exagera cu antitermice, iar atat timp cat nu are un scaun normal, format, nu ai voie sa-i pui supozitor.Evita pe viitor sucurile acidulate, alimentele care nu sunt conservate bine, care inca fermenteaza, care au gust acru, nu sunt prelucrate termic corect, spala bine fructele, legumele, sa nu aiba urme de pamant pe ele.iar daca tot se va simti rau, face febra mare, nu-si revine cu scaunul, mergi direct la spitalul de pediatrie cu copilul.
0
02-04-2014, ora 16:22
vinca_anastelut@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
vinca_anastelut@yahoo.com
Astazi am repetat analiza ASTRUP si cateva refareinte nu au iesit bine
( acid/base 37.0 C - pH -7.33 INTERVAL DE REFERINTA - 7.350 - 7.450 ; acd/ base 37.0 C - pCO2 - 48, 10 INTERVAL DE REFERINTA - 35.0 - 45.0 ; acid/base 37.0 C - pO2 - 26.60 - INERVAL DE REFERINTA 75.0 - 100.0 si oxygen status 37.0 C - ctO2(v ) - 7.30 INTERVAL DE REFARINTA 135.0 - 148.0 ).Precizez ca copilul este in varsta de 6 ani si as vrea sa intreb cat de grava este problema si cum se poate rezolva?
0
07-08-2015, ora 21:02
mirelavornicu
Nu este medic/terapeut
mirelavornicu
Buna seara! Ma intereseaza in mod special modul de transmitere cu bacteria clostridium. Tatal meu a fost diagnosticat cu aceasta in urma unui treatament cu antibiotic in spital sapt trecuta. Urmeaza teatrament cu vancomicina 10 zile. Am citit cate ceva despre aceasta si nu m-am lamurit cum se transmite, am si doi copii si sincer mi e teama. Igiena am inteles..cloramina, sapun..dar trebuie sa stau cu teama sa nu iau vreun antibiotic ca ar fi poisibil sa activez bacteria?? Astept daca se poate un raspuns. Multumesc anticipat!
0
06-10-2021, ora 11:57
ionelita
Nu este medic/terapeut
ionelita
Buna ziua, Stiu ca a trecut mult timp de la postarea dumneavoastra, dar as vrea sa stiu si eu cum ati trecut peste aceasta bacterie clostridium difficile, ca eu si mama mea suntem cu aceasta bacterie(mentionez ca am luat de la dansa).Se poate recidiva?care este timpul de recuperare?sunt foarte disperata, chiar daca sunt bine in momentul de fata, fac tratament de fragyl si enterol.mai am 2 sapt.si trebuie sa plec la munca in strainatate si nu stiu cum decurge acesta bacterie, sistemul medical de acolo este foarte prost.Orcine a trecut prin asta si ma poate sfatui ar fi un sincer, multumesc!
0
20-05-2023, ora 02:50
Ajutor
Nu este medic/terapeut
Ajutor
Bună ziua
Ați reușit să scăpați de aceasta bacterie?
Copilul meu o are și suntem pe tratament.
Mulțumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum să te ferești de candidoză
  • Chlamydia vs Candida - asemănări și deosebiri
  • Clostridium difficile încorporat în biofilme nu poate fi eradicat de dezinfectanți
  • Noi medicamente pot trata infecția cu Clostrium difficile
  • Tratarea candidozei (infecția cu Candida albicans)
  • Candidoza - tipuri și caracteristici la bărbați și femei
  •