clostilbegyt sau polidin ?

10-12-2008
anielutza
Nu este medic/terapeut
anielutza
Va rog am mare nevoie de cateva sfaturi !!! Incerc de 4-5 luni sa raman insarcinata si nu am reusit am fost la ginecolog si mi-a spus ca am anexita (in partea stanga) am luat tratament si am facut si test de ovulatie luna trecuta, insa a iesit negativ. De curand am fost la ginecolog iar in urma controlului mi-a spus ca nu am scapat definitiv de anexita si ca motivul pt care nu raman insarcinata este faptul ca nu am ovulatie si mi-a recomandat sa iau clostilbegyt, iar pt anexita nimic. Mie imi este cam frica sa iau acest medicament fiindca am auzit ca imi pot aparea chisturi din cauza lui, recent am aflat ca mai potrivit ar fi polidinul pt anexita si chiar pt a ramane insarcinata! Ce ma sfatuiti sa fac nu vreau sa iau o decizie pripita de care mai tarziu sa regret !
2 comentarii
0
11-12-2008, ora 13:00
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Clostilbegyt contine clomifen citrat, un antiestrogen care actioneaza indeosebi la nivelul hipotalamo-hipofizar, cu consecinte stimulatoare asupra secretiei de gonadotrofine; provoaca maturarea foliculara, marirea ovarului, poate inlatura amenoreea, induce ovulatia si permite fertilizarea.
Se administreaza de obicei pentru inducerea fertilitatii la femeile cu insuficienta ovulatorie; cazuri selectionate de amenoree secundara (mai ales in prezenta unei secretii adecvate de estrogeni).
Cea mai grava reactie adversa este o posibila tulburare oculara care impune oprirea tratamentului... insa daca este luat maxim 15 zile si conform prescriptiei sunt sanse foarte mici sa aveti vreo problema!

Polidin-ul este un preparat polibacterian imunomodulator, constituit dintr-un amestec de 13 suspensii bacteriene specii gram-pozitive gram-negative, inactivate termic, lizate partial prin bila (1%), diluate in solutie cloruro-sodica (0, 875%), cu o concentratie standard de 48 milioane germeni inactivati/ml produs.
Este foarte bun pentru anexita si tratand aceasta afectiune va ajuta indirect sa ramaneti insarcinata, dar in nici un caz nu se recomanda pentru a ramane insarcinata!

In concluzie, ar fi foarte bine daca ati urma un tratament cu un preparat antibiotic sau un imunomodulator pentru tratarea anexitei ca mai apoi sa urmati un tratament cu un preparat care sa va ajute sa ovulati si sa ramaneti insarcinata: CLOMID, CLOSTILBEGYT, PREGNYL sau alte preparate!

Consultati ginecologul si rugati-l sa fie serios si sa incerce sa va administreze un preparat tinand cont de raportul dintre beneficiu si reactii adverse!

Numai Bine!
0
11-12-2008, ora 18:14
anielutza
Nu este medic/terapeut
anielutza
Multumesc mult pt sfaturi chiar imi sunt de folos si am sa tin cont de ele!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.