clorocalcin si vitamina k

30-07-2007
blonda_yo
Nu este medic/terapeut
blonda_yo
Am luat clorocalcin combinat cu vitamina k la sfatul unei prietene farmaciste pt a-mi intarzia menstruatia pt ca plecam la mare.am urmat acest tratament 7 zile iar dupa 2 zile d la intreruperea lui am avut "o tentativa" de menstruatie timp de o zi.A trecut o saptamana de atunci si observ ca nu mi-a mai venit.Ar trebui sa ma ingrijorez.nu stiu ce sa fac.mai ales k peste o saptamana iar plec la mare..sa ma astept la "surprize"?
31 comentarii 12 Înainte ›
1
31-07-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Este improbabil că vor fi surprize. Tentativa de menstruaţie a fost chiar menstruaţie. Nu s-a putut desfăşura ca de obicei, deoarece vitamina K se acumulează în corp. Este de aşteptat ca următoarea menstră să vină la vremea ei.
0
04-08-2008, ora 00:00
carmencyta
Nu este medic/terapeut
carmencyta
eu vreau sa plec la mare zilele astea si o sa fiu chiar in perioada de "gratie".stiti cumva dak iau vitamina k si intru in mare..se intampla ceva?
0
04-08-2008, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Absolut nimic.
0
28-08-2008, ora 00:00
buburutza
Nu este medic/terapeut
buburutza
a-si dori sa stiu si eu cum se i-a vitamina k pentru intarzierea ciclului menstrual pentru o luna de zile
0
04-11-2008, ora 23:48
f_elena
Nu este medic/terapeut
f_elena
eu daca am luat o fiola de vitamina k in prima zi de ciclu si drept urmare menstruatia a fost intrerupta as fara ca ea sa mai revina nici macar dupa o saptamana as dorii sa stiu daca asta afecteaza cumva teoretic fertilitatea, mai exact daca se poate ramane insarcinata din acesta cauza?????
0
04-11-2008, ora 23:56
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Vitamina K nu afecteaza fertilitatea.
0
17-06-2009, ora 10:37
buburruzza
Nu este medic/terapeut
buburruzza
Sper sa primesc si eu un raspuns. Am luat luna trecuta in a doua zi de menstruatie pe la ora 11 dimineatza 2 fiole vitamina k si dupa aia urmatoarea zi de menstruatie am mai luat doua, le-am baut.menstruatia m-a tinut normal, 7 zile dar era foarte putin cantitativ, problema este ca luna aceasta trebuia sa imi vina de o saptamana si nu mai vine deloc, nu a curs nici macar o picatura mica mica, am avut toate simptomele de menstruatie, cosuri inainte de perioada, durere de burta dar sange deloc. Nu stiu ce sa fac. Va rog daca stitit explicati-mi ce s-a intamplat cu mine, si sfatuiti-ma ce sa fac. Multumesc.
0
10-08-2009, ora 13:36
Georgiana17
Nu este medic/terapeut
Georgiana17
Buna ziua, ma numesc Georgiana si am 17 ani.Am si eu o intrebare:Maine plec la mare.Trebuie sami vina menstruatia din moment in moment (azi/maine).Daca iau vitamina K acum pana sami vina il poate intarzia cateva zile?Astept si eu un raspuns cat mai curand va rog.Multumesc.
1
10-08-2009, ora 22:20
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Da, exista aceasta posibilitate. Ca si cale de administrare, este de preferat injectia intramusculara.
0
10-08-2009, ora 23:01
Georgiana17
Nu este medic/terapeut
Georgiana17
Dar se poate lua si oral?desi pe cutie scrie intravenos/intramuscular?
0
25-08-2009, ora 14:47
DeeasAndreea
Nu este medic/terapeut
DeeasAndreea
Buna ziua. As avea si eu o intrebare. Sper sa primesc raspunsul cat mai repede. Pe 5 septembrie am rezervare la mare, mama a facut in graba rezervarea, fara sa stie ca o sa fiu in perioada de menstruatie. Daca incep de zilele astea sa iau clorocalcin pe cale orala si vitamina k pana cand ma intorc de la mare nu o sa am menstruatie? Normal trebuie sa imi vina cam pe 4. As vrea sa iau de maine - poimaine pana cand ma intorc, in speranta ca nu o sa am la mare ciclu. Ar putea sa ma afecteze cu ceva pe termen lung ? O sa dea rezultate ? Va rog sa imi raspundeti, chiar am nevoie de cateva zile de vacanta si sper sa ma bucur de ele. Va multumesc anticipat
0
25-08-2009, ora 15:04
DeeasAndreea
Nu este medic/terapeut
DeeasAndreea
Si am uitat sa va intreb, daca iau clorocalcin, ce concentratie sa aiba ? Si cum sa il iau, cate picaturi de 3 ori pe zi. SI vitamina K la fel... de cate ori pe zi sa o iau si in ce cantitate ? Va multumesc mult
0
25-08-2009, ora 22:35
buburutza
Nu este medic/terapeut
buburutza
buna in legatura cu intrebarea ta despre clorocalcin si vit k, sa stii ca eu am incervat cu vit k si nu a avut efectul scontat, adica tot mi-a venit, intradevr mai puti dar tot a venit. Daca vrei sa opresti menstruatia pt cateva zile, eu am folosit anticonceptionale, exact in perioada in care trebuia sa-mi vina. in cazul tau am inteles ca ar trebuii sa-ti vina pe 4, i-a si tu de pe 3 si pana te intorci de la mare.
0
26-08-2009, ora 18:25
DeeasAndreea
Nu este medic/terapeut
DeeasAndreea
Buna Buburutza. Ms pentru mesaj. Totusi eu nu vreau sa folosesc anticonceptionale. Niciodata nu mi-a placut ideea de a le folosi. Ma gandesc ca poate vitamina k in combinatie cu clorocalcinul o sa dea rezultate. Sper. Am asa mare nevoie de o vacanta. Plus ca as nimeri cam in prima, a doua si a treia zi...zilele cele mai dificile... cand ma simt molesita, obosita si n-am chef de nimic... Sper sa imi raspunda Domnul Doctor Dragomir , ca sa stiu ce pot face pana plec la mare... O seara buna tuturor
0
21-10-2009, ora 00:56
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Trebuie sa fiti anormale fetelor sa va dereglati menstruatia in mod artificial numai pt. a va duce la mare !
Iarna o sa simtiti efectul "binefacator" al acestor dereglari.
0
30-10-2009, ora 09:02
puscasu
Nu este medic/terapeut
puscasu
buna ziua:) ma ajuta si pe mine cineva?mie mi-a intarziat menstruatia 2 luni, insa mi-am facut 3 teste si au iesit negative.Am simptome pre-menstruale..insa nu vine..mentionez k am luat pana aqm 4 luni anticonceptionale si cred k m -au dereglat.Insa ce medicament sau leac as putea sa iau pt a garbi menstruatia? va multumesc
0
04-11-2009, ora 10:56
miha_office
Nu este medic/terapeut
miha_office
Am si eu o intrebare, am citit urmatoarea chestie pe un forum:Cunosc o fata care a patit un episod extrem de neplacut in legatura cu vitamina asta. La farmacie i s-a spus ca singura varianata ar fi luarea anticonceptionalelor fara pauza de 7 zile. Fata nu folosea asa ceva, pleca la mare si voia sa faca baie acolo. La indicatiile unei cunostinte, a luat vitamina K, menstruatia i s-a oprit, dar la un moment dat a simtit o durere puternica in ovare, a ametit si a avut hemoragie, ddupa care a intrat in coma timp de doua zile, riscand sa ramana fara uter.
OARE CHIAR ESTE POSIBIL,
eu am luat 2 zile cate jumate de fiola de vit. K de 1ml si cate un pliculet de calciu aditiva, si azi noapte mi-a fost cam rau, in sensul ca am avut niste frisoane urate care m-au tinut vreo jumate de ora. poate sa aiba legatura cu vitamina K????
m-am cam panicat sincera sa fiu ASTEPT UN RASPUNS!!!
0
30-12-2009, ora 20:32
evee
Nu este medic/terapeut
evee
buna as vrea sa ma ajutatzi si pe mine cu o chestie daca se poate...maine e revelionul si la recomandarea unei prietene bune am luat clorocalcin deoarece azi imi venise menstruatzia si am inteles k dak iei as avea sanse sa se opreasca pana maine seara...e posibil???...as vreau un raspuns kt mai repede...
0
06-02-2010, ora 20:39
deeaandreea24
Nu este medic/terapeut
deeaandreea24
buna, in a 4 zia ciclului am luat 2 fiole de vit.k, nu sa oprit doar ca nu mai easa de abundent, curge foarte putin, pot sa raman insarcinata daca am avut contact sexual?
0
09-02-2010, ora 18:29
carmencamy
Nu este medic/terapeut
carmencamy
buna as vrea sa ma ajutati si pe mn cu ceva.mi-a venit ciclu de 1 sapt jum si nu imi mai trece iau si anticonceptionale si am inceput sa iau si clorocalcin dar tot nu inceteaza.spuneti-mi si mie ce trb sa fac????astept si eu un rasp...multumesc
0
15-02-2010, ora 13:57
yunus
Nu este medic/terapeut
yunus
buna..trebuia sa-mi vina menstruatia pe 12 si am luat vitamina k pt a o intarzia si de valentines day cand s-a cosumat iubirea au curs cateva picaturi de sange si nu ne-am mai protejat.dar ma gandesc k e posibil ca acele picaturi sa fie din cauza k nu o mai facusem de mai bn de o luna si eram ff stramta...acum suntem in 15 si nu mi-a venit inca menstruatia...o sa am probleme?s-au ce se intampla???ms
0
09-06-2010, ora 22:47
dedeuh
Nu este medic/terapeut
dedeuh
buna!!!Am 13 ani si am menstruatie cam de 2 ani si in tot acest timp mi-a venit de doua ori pe luna si m-a tinut si mult timp si cantitativ nu pot spune ca a fost putin.Am aflat de la o colega de a mea despre aceasta vitamina k ea a facut tratament injectabil si mia zis ca apoi nu a mai avut probleme.Chiar nu stiu ce sa fac am fost la unii medicic care mi-ai spus sa astept sa se regleze pentru ca sunt prea mica sa fac tratament cu anticonceptionale sau ceva de genul si apropiinduse si vara e din ce in ce mai greu.Puteti va rog frumos daca se poate sa imi dati si mei un sfat?!
0
19-06-2010, ora 15:03
alina1234
Nu este medic/terapeut
alina1234
cand trebuie administrata vitamina k?cu cat timp inainte sa imi vina ?
cum ar trebui admisistrata oral sau injectabil ?
dupa ce perioada iti apare din nou menstruatia ?


astept raspunsuri

multumesc anticipat :)
0
26-07-2010, ora 09:49
endora
Nu este medic/terapeut
endora
Buna ziua. Azi am luat 3 fiole de vitamina K, in combinatie cu clorocalcin, in speranta ca imi voi putea amana menstruatia. Oare voi reusi?
0
09-02-2011, ora 13:42
garga_mihalcea
Nu este medic/terapeut
garga_mihalcea
Domnule doctor,

As dori sa intarzii menstruatia pentru o singura zi deoarece maine voi avea cununia civila.Astazi este prima zi de menstruatie.Daca astazi voi lua o fiola de vitamina K pana maine isi va face efectul? Vitamina K se elibereaza si fara reteta? Va multumesc si astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
0
30-06-2011, ora 10:00
Fancy
Nu este medic/terapeut
Fancy
Buna, luna trecuta am avut menstruatie pe data de 30 dar pe 16 apoi am avut un fel de inceput de menstruatie si am luat o fiola de vitamina k. cu o zi inainte statusem la soare fiind racita jos. prietenele mi-au spus ca e o posibila hemoragie de la prea mult soare. dar luna aceasta am avut toate simptomele de menstruatie. inca le mai am, fiind pe data de 30 dar imi este frica. E posibil sa imi intarzie din cauza vitaminei? Pe 6 plek la mare. Am uitat sa mentionez ca menstruatia m-a tinut 2 zile din 3 normal si cu dureri exagerate, foarte apos si roziatic..credeti k pe 16 se continua? si eu am oprit-o?
0
04-07-2011, ora 10:48
3xmommy
Nu este medic/terapeut
3xmommy
Buna ziua! Am nevoie de ajutor! Am bilete pentru concediu la mare incepand cu data de 12 iulie ! Dar surpriza! pe data de 12 imi vin problemele asta insemnand intreg sejurul rosu! cu cat timp ar trebui sa iau inainte si ce anume imi recomandati? astept raspuns! Multumesc!
0
05-03-2012, ora 21:50
Ssymonica
Nu este medic/terapeut
Ssymonica
Buna ziua,
am si eu o intrebare cum ar trebuii sa administrez clorocalcin pentru a oprii menstruatia? Trebuie luat inainte de a venii menstruatia sau in prima zi a acesteia?
In cat timp de la administrare se va oprii sangerarea?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.
0
20-03-2012, ora 18:29
anytza1988
Nu este medic/terapeut
anytza1988
Buna seara.Am si eu o problema.Sunt la menstruatie de 8 zile m-am ingrijorat si am apucat sa iau clorocalcin 80 de picaturi de 3ori pe zi plus ca iau si calciu cu magneziu pentru ca nu ma simt bine.acum iau clorocalcin deja de 2 zile dar vad ca nu este nici o schimbare, menstruatia nu se opreste.ce pot face?ce se intampla cu mine?tin sa precizez ca am inceput dupa o pauza de 3ani sa iau anticonceptionale din prima zi a ciclului.va multumesc astept un raspuns cat se poate de repede
0
28-08-2012, ora 18:05
anna_roxxana
Nu este medic/terapeut
anna_roxxana
am si eu o intrebare..trebuia sa mi vina menstruatia pe 25 si mi a intarziat si mi a venit pe 28 si in noaptea asta plec la mare se intampla ceva daca i au vitamina k..adik eu am mai luat de 2 ori si nu am patit nik..dar am ciiti foarte multe pe net si m am km speriat si nu vreau sa i au nici anticonceptionale pentru ca doresc sa raman insarcinata si de aceea speram k si concediul acesta sa fie o sansa numai k intarzierea m a km dat peste cap..astp un rasp de la dumneavoastra domnu doctor..va multumesc anticipat
Adaugă un comentariu / răspuns
31 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Consumul de legume verzi poate contribui la menținerea sănătății inimii
  • Beneficiile vitaminei K pentru sănătatea inimii
  •