climara plasture

21-08-2009
esrin
Nu este medic/terapeut
esrin
BUNA TUTUROR! dupa 1 an de la operatie (hister. cu anex.bil.) endocrinologul mi-a prescris climara plasture, deoarece analiza estradiolului este f. mica (50).Am inteles ca in momentul de fata sunt foarte alandala cu hormonii.Rog pe cele care au urmat tratament cu climara sa-mi spuna daca au avut probleme sau nu.Pana acum ceva timp nu am avut bufeuri sa nu le pot rezista, asta poate si faptului ca pana acun o luna am alaptat.Va multumesc din suflet.
6 comentarii
0
21-08-2009, ora 10:47
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Este o iluzie in a crede ca astfel de tratament cu hormoni sintetici pot face bine, indiferent cum se numesc acesti hormoni.
Hormonii sunt niste substante cu rol regulant si orice depasire cat de mica a dozei si a locului unde acestia ajung produce dereglari.

Corpul produce hormonii numai in caz de nevoie si unde trebuie si in dozajul ideal in timp ce hormonii sinteti afecteaza absolut tot ce intalnesc in cale.

Hormoni sintetici produc tumori si ajuta la marirea si cresterea celor prezente, deregleaza functii importante si afecteaza masiv mai ales organele femeiesti si menstruatia.

Dereglarea hormonala se poate regla NUMAI cu remedii naturiste si homeopate si nu cu hormoni sintetici care atunci cand sunt luati vor opri pana si producerea celor naturali pe care medicul vrea sa-i regleze !

Nimic nu este mai rau pt. o femeie decat dereglarea hormonala cu ajutorul hormonilor sintetici.
0
21-08-2009, ora 13:55
esrin
Nu este medic/terapeut
esrin
Multumesc pt. raspuns, dar tinand cont de faptul ca organismul meu este in pana acum de a mai secreta hormoni naturali (se intelege ), nu mai am nici tiroida de 7 ani.Acum si datorita acestei hister. chiar ca nu mai am nici o alternativa.Am inteles ca ceva homeopat nu acopera necesarul de hormoni.Mi -au spus ca voi lua doza mica de climara pt. o perioada de 2 luni si dupa aceea ar recomanda livial.Cunosc in mare tot dezastrul pe care l-ar putea provoca acesti hormoni, dar ce sa fac ?
0
21-08-2009, ora 17:27
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu este adevarat ca homeopatia nu poate regla hormonii si mai ales cauza dereglarii lor. In al doilea rand cei mai multi hormonii se produc de alte organe atunci cand unul este inlaturat.
Orice auziti despre homeopatie de la doctori care nu sunt homeopati sa nu credeti, vorbesc numai din prejudecati, chiar daca sunt deschisi pt. asa ceva.

Dovada ca sunt inlaturate ovare, o multime de glande, splina, fiere, rinichi si alte lucruri care produc tot felul de substante importante si viata tot merge mai departe...si fara aceste organe.
Incercati mai intai un tratament homeopat, dar la un homeopat clasic ! caci daca incepeti tratamentul cu hormoni deveniti depenti de ei si corpul nu se mai oboseste sa-i produca deloc singur.
Si o sa ramaneti toata viata depenta de ei...
0
21-08-2009, ora 19:16
esrin
Nu este medic/terapeut
esrin
MULTUMESC! De acord.Tocmai de aceea am si programare la homeopat. Am un milion de motive sa fiu pe picioare, (2 fetite minunate )si este cel mai tare motiv pentru care incerc prin orice mijloace sa ma informez si sa aleg calea cu cel mai scazut risc.Am destule si nu imi mai trebuie altele.Dar de cele mai multe ori cei care trebuie sa ne trateze, ne confunda cu micii soricei din laborator.
0
21-08-2009, ora 23:45
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Da, foarte bine atunci ! Dar aruncati cat mai repede la gunoi medicamentele alea "contra" la ametelilor care va da durerile de ureche cat si calciu si magneziul caci altfel homeopatia nu va aduce prea multe.
0
25-08-2009, ora 23:49
LORANA
Nu este medic/terapeut
LORANA
super! eu nu am stiut ca exista trat homeopat si ptr tulburari homeopate
eu am 40 ani, doi copii nascuti prin cezariana, ligatura trompelor uterine, uter retrovers si bicorn.ANUL trecut am avut tulb menstruale, adica menstruatii dese si abundente, am luat orgametril ca tot imi ziceau ca am uter fibromatos infirmat ecografic, si acum de doua luni nu am menstruatie nu m-am gandit la sarcina ptr. am trompele ligaturate.Oare sa fie MENOPAUZA?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.