ciuperca si neg pe penis. bicarbonat de sodiu

10-10-2008
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
buna ziua

de ceva timp am pe partea inferioara a glandului si pe partea inferioara a penisului (pe piele) niste 'basicute'.seamana foarte mult cu niste ciuperci...in tot acest timp am observat ca, daca stau in apa, ele dispar pentru o scurta perioada

acum urmeaza o intrebare care va poate enerva intr-o masura mai mica sau mai mare...stiu ca trebuie sa ma duc la un dermatolog dar este o distanta destul de mare de parcurs asa ca am vrut sa incerc mai intai ceva 'mai simplu'.cand eram prin clasa a 8-a, profesoara de biologie, la ora, ne-a spus ca pentru orice ciuperca sau boala de piele care am avea-o, sa folosim bicarbonat de sodiu alimentar. totodata a mai precizat ca nu are cu ce sa ne dauneze, nu provoaca durere si nu are efecte secundare.este adevarat ce ne-a spus ? aveti vre-o alta metoda ? as putea sa incerc metoda bicarbonatului de Na inainte sa merg la dermatolog ? alte idei care am uitat sa le precizez: ciupercile nu imi provoaca mancarime, nu ma deranjaza, nici nu se inrosesc.

si inca un lucru.pe partea laterala dreapta a penisului a aparut un neg cu foarte mult timp in urma.l-am lasat in pace, tata spunandu-mi ca o sa treaca de la sine. se pare ca nici dupa 2 ani de zile nu a disparut. tot de la tata am aflat ca si mama avea un astfel de neg tot intr-o zona genitala.atunci m-am gandit ca e foarte probabil sa am HPV.nu am intrebat-o inca pe mama daca si-a facut vre-o data un test pentru asa ceva sau papanicolau dar am de gand sa o fac.ar putea fi altceva ? si inca un lucru...mai am inca un neg dar de data aceasta el se afla la incheietura mainii.alte doua aspecte legate de negi este ca nici unul dintre ei nu se mareste, nu se micsoreaza si nici nu ma deranjaza.
35 comentarii 12 Înainte ›
0
10-10-2008, ora 00:00
corinak
Nu este medic/terapeut
corinak
negii pot fi scosi doar de dermatologi, pentru ciuperca...s-ar putea sa mearga cu nizoral dar vezi daca acele ciupercute nu sunt normale totusi
0
10-10-2008, ora 00:00
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
iar cu bicarbonatul de sodiu, stai linistit, pt ca modifica ph-ul pielii si sa nu-ti faci mai mult rau.
0
11-10-2008, ora 00:00
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
ar putea ajuta si niste imagini cu ciupercile ? :D

@corinak
am citit prospectul cremei care ai recomandat-o si m-am gandit ca nu are cu ce sa imi dauneze, in cel mai rau caz una din reactiile adverse care trec...tousi, sa incerc ?
0
13-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Sub numele de "negi" se ascund multiple afectiuni dermatologice! Pana la a "incerca" ceva, cel mai bine ar fi sa faci un consult dermatologic, deoarece un asfel de "neg" iritat prin tot felul de creme si solutii, poate deveni cancerigen!
0
13-10-2008, ora 00:00
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
m-am speriat destul de tare asa ca am ales sa merg la dermatolog :D
0
13-10-2008, ora 00:00
catalinutza
Nu este medic/terapeut
catalinutza
Foarte bine ai facut... si eu am o problema cu negi... mi-a aparut un neg in palma acum vreo 5 ani... si nu i-am dat mare importanta pentru k era mikutz si nu ma deranja cu nimik... la inceput am crezut k e ceva batatura... dar de veo 1 an mi-au aparut o multitudine de ei pe ambele maini... m-am speriat... Intr-un finl am fost sapt trecuta la Dermatolog si medicul ma certat putin pentru ca nu m-am dus mai repede. Negii mei au ajuns sa se inmulteasca foarte repede si mi-a spus k pot aparea peste tot pe corp si k e posibil nici sa nu mai scap de ei... Acum iau ceva tratament si... chear si maine ma duk la control... sper sa fie totul bine atat pentru mine cat si pentru tine
0
18-10-2008, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa faci un efort sa mergi tu la dermatolog pentru a lamuri despre ce este vorba, nu sa o trimiti pe mama la test Papanicolau!
0
30-12-2009, ora 00:17
iulianos2001
Nu este medic/terapeut
iulianos2001
cred ca aceeasi problema ca si dragos6 o am si eu.ce pot sa sa spun e ca din cate am cercetat am luat-o prin act sexual deoarece aceeasi problema o are si un prieten, cu care am inpartit o "fata".arata ca niste negi, ciuperci.am consultat medicul dermatolog si inca unul foarete bun cica cel mai bun din iasi (nu dau nume), am fost cu tot cu prietena mea care si ea cica ar fi avut, in fine pe ea a ghiuretato sper ca spun bine, adica i lea taiat(ciupercutele astea sunt exterioare), iar mie mia dat tratament cu condelyne lichid, cate o picatura in fiecare zi si spalat la 5 ore dupa.am terminat panacuma 2 sticlute.faza e ca acuma cred ca am vreo luna de cand nu am mai pus picaturi de alea care usuca ca mi se parea absurd sa mai iau o sticluta avand in vedere ca doctorul mia spus ca in 30 zile trece si au inceput sa creasca si sa se si inmulteasca.cand au aparut erau doar 3 si micute, acuma alea 3 sunt f mari si mai am inca vreo 20 cred.ce sa fac? orientatima ca sunt in ceata daca e nevoie postez si poze.mai exista un alt tratament?
0
03-01-2010, ora 12:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu sunt dermatologul "cel mai bun din Iasi", insa cred ca v-as putea ajuta.
Ma gasiti incepand cu 04.01.2010.
0
06-01-2010, ora 09:23
selenys
Nu este medic/terapeut
selenys
buna ziua Dle Dr. Mihalache,

am o problema la ochi de cativa ani. Cam din doua in doua luni imi apare in zona ochiului o "ciuperca" - ( ca intindere 1 cm la ambii ochi cu un contur neregulat pe pleoape ) .initial imi apare o iritatie rosie ce "mananca", ustura putin, dupa care pleopa pare ca se exfoliaza si am senzatia ca pielea "ma strange". Am consultat 3 medici dermatologi, care pe rand unul mi-a dat Clotrimazol ( a functionat o perioada, dar dupa 2 ani ciuperca avea aceeasi frecventa ), un alt medic mi-a aplicat o solutie "roz" dar fara efect si mi-a prescris o serie de vitamine, iar al treilea medic mi-a recomandat unguent "Elocom". La aplicarea acestui unguent "ciuperca se retrage " pentru o perioada, dar revine cu regularitate ( la 2, 3 luni ). Va rog sa-mi dati un sfat pentru ca nu stiu ce sa mai fac. Precizez ca niciun medic nu mi-a recomandat vreun set de analize. Este necesar asa ceva ? Ce fel de analize sa fac? Va rog sa-mi dati un sfat cu ce sa continui investigatiile ?

va multumesc
0
12-01-2010, ora 18:12
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Utilizati demachiante, creme de fata, fonduri de ten?
0
13-01-2010, ora 11:48
selenys
Nu este medic/terapeut
selenys
da, utilizez in fiecare zi demachiant pentru ochi. ( fond de ten si fard de ochi nu folosesc in zona ochilor decat foarte rar - pentru machiaj de seara ). in perioada in care apare ciuperca evit sa folosesc demachiant, ma spal cu apa si eventual ceai de musetel. Mentionez ca prima data mi-a aparut aceasta ciuperca la varsta de 15 ani ( cand nu utilizam nici un fel de produs cosmetic, dar intradevar nu imi aparea atat de des ca frecventa - cam la 6 luni odata )
0
14-01-2010, ora 17:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu este vorba despre o ciuperca ci despre o eczema uscata datorata dezhidratarii pielii din zona perioculara.
Pentru hidratare puteti folosi Redermic Yeux de la La Roche Posay, aplicata seara inainte de culcare.
0
27-06-2010, ora 15:18
calin.!
Nu este medic/terapeut
calin.!
buna ziu Dle Dr. Mihalache, as vra sa imi raspundeti si mie la intrebare va rog frumos, am si eo o problema cand am fost la dermatolog mia zis ca este ciperca si mai dat tratement si nu mia trecut nu st ce sa ma mai fac am luat deja vreo 6 feluri de tratamente si tot nu mai trecut.si nu st ce sa fie asta am sub ata penisului ca un fel de besicuta de 1.5 cm.
0
29-06-2010, ora 14:53
calin.!
Nu este medic/terapeut
calin.!
buna ziua multumesc pt raspuns dar cand am fost la farmacie acum ultima data cand am luat tratament mia zis ca sar putea sa fie negii si ca am luat asta in urma actului sexual.si mia mai zis ca numa la dermatologie cu laserul se poate vindeca...dumneavoastra ce ma sfatuiti ?
0
06-07-2010, ora 21:59
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru calin.!:
Mergi la un medic urolog.
0
01-08-2010, ora 05:01
bogdan1987
Nu este medic/terapeut
bogdan1987
buna, ma poate ajuta cineva? sunt student, momentan ma aflu in strainatate la munk si nu prea am posibilitatea sa consult un dermatolg pentru k se plateste foarte scump dak nu ai asigurare si etc, acum 2 sapt miau aparut niste bubite albe si mici pe pielea penisului pe dedesubt adik se vad doar cand tragi pielea in jos, si la baza capului, acum ele sau mai dezvoltat, seamana cu niste negi, puteti sa imi spuneti va rog despre c este vorba si c masuri as putea sa iau pana ajung acasa, va multumesc mult
0
14-08-2010, ora 13:29
vali88
Nu este medic/terapeut
vali88
salut, am o problema, o alunita sau un neg pe penis pe partea de jos a penisului, nu stiu daca este neg sau alunita arata ca o bucata de carne, este de culoarea pielii si o am de mult timp, la inceput nu am dat importanta dar acum ma deranjeaza, nu ma ustora nu ma doare daca trag de ea sau apas pe ea, stiu ca ar trebuii sa merg la un doctor dermatolog dar as vrea sa aud cateva pareri despre ce ar putea fi, mentionez ca am acest punct de carne de cel putin un an si nu a mai aparut si altele. multumesc anticipat
0
14-08-2010, ora 13:31
vali88
Nu este medic/terapeut
vali88
salut, am o problema, o alunita sau un neg pe penis pe partea de jos a penisului, nu stiu daca este neg sau alunita arata ca o bucata de carne, este de culoarea pielii si o am de mult timp, la inceput nu am dat importanta dar acum ma deranjeaza, nu ma ustora nu ma doare daca trag de ea sau apas pe ea, stiu ca ar trebuii sa merg la un doctor dermatolog, dar as vrea sa aud cateva pareri despre ce ar putea fi, mentionez ca am acest punct de carne de cel putin un an si nu au mai aparut si altele. multumesc anticipat
0
15-08-2010, ora 13:42
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru bogdan1987 si vali88:
Probabil ca aveti negi genitali. Tratamentul este prin electrocauterizare.
Putetei incerca sa aplicati Condylin solutie, pana ajungeti la un dermatolog.
0
15-08-2010, ora 17:16
calin.!
Nu este medic/terapeut
calin.!
buna ziua domnu dr. am fost din nou la un dermatolog si iar mia zis ca nu sunt negi si ca este ciuperca si mia dat iar tratament.ceva tratament sa il iau o saptamana si sa ma spal cu bicarbonat face bine bicarbonatu?si sex nu am voie nu? ast un ras de la dmnvs multumesc.
0
15-08-2010, ora 18:16
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Face bine bibarbonatul!
Nu aveti voie sex!
0
16-08-2010, ora 02:42
vali88
Nu este medic/terapeut
vali88
multumesc, acum am aflat ca trebuie sa merg si cu prietena la dermatolog, e din ce in ce mai bine, inca odata multumesc domnule doctor pentru raspunsul dumneavoastra.
0
16-08-2010, ora 15:25
calin.!
Nu este medic/terapeut
calin.!
buna ziua multumesc pt.raspuns dar as mai vrea sa va intreb ceva dup ce iau tabletele timp de 7 zile mia dat ceva crema sa ma dau o data pe zi si mai dat 2 tuburi trebe sa ma mai ung si dup ce imi sunt gata tabletele sau ?crema se numeste lomexin parca :)
0
16-08-2010, ora 17:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este suficient sa va ungeti 7 zile.
0
16-08-2010, ora 22:38
calin.!
Nu este medic/terapeut
calin.!
multumesc pt raspuns dar va mai pun o intrebare..cand este cel mai indicat sa ma ung seara sau dimineata?
0
02-09-2010, ora 16:31
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Seara.
0
12-10-2010, ora 17:21
adi_26
Nu este medic/terapeut
adi_26
buna ziua domn doctor !
am si eu o problema. problema aparuta de mai multa vreme, dar pe care nu am tratat-o.
mi-au aparut la baza penisului niste bubite mici albe. nu ma dor, nu ma jeneaza. am gasit un site cu o explicatie, dar nu am inteles mare lucru.
va las adresa.
imi spuneti si mie va rog frumos, daca e ceva grav si cum se pot trata acele bubite.
la mine sunt mai putine decat in acea imagine

http://dermatlas.med.jhmi.edu/derm/display.cfm?ImageID=569564079
0
17-10-2010, ora 19:17
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil sa aveti negi genitali.
Mergeti la un consult dermatologic.
0
10-11-2010, ora 01:23
caff
Nu este medic/terapeut
caff
buna seara...am si eu o problema serioasa...mia aparut niste ciupercute pe penis.spunetimi si mie cum sa scap de ele ca mie rusine sa mai fac sex si la doctor mie rusine.va rog mult...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns
35 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • 61% mai puține cazuri de negi genitali după introducerea programului de vaccinare anti HPV
  • Cum acționează bicarbonatul de sodiu asupra arsurilor gastrice?
  • Bicarbonatul de sodiu – sigur pentru administrarea în bolile autoimune?
  • Penisul normal vs penisul anormal - dimensiuni, caracteristici, limite
  • Lucruri pe care nu le știai despre penisul tău
  • Infecție penis fără contact sexual - cauze și tratament
  • Studiul microbiomului mucoasei genitale masculine
  • Condilomatoza genitală
  •