ciuperca pe limba de care nu mai scap

06-10-2013
jokerro
Nu este medic/terapeut
jokerro
Am o ciuperca pe limba de care nu pot sa mai scap. Am facut analize pt candida albicans si rezultatul este negativ. ce fac eu sa scap de ea? folosesc violet de gentiana, frec limba du bicarbonat de sodiu, am luat nistatina, dar apare din nou dupa 3-4 zile. In spatele limbii am niste mici umflaturi care un ultima perioada au scazut in dimensiune. Eu cred ca sunt un fel de mame la ceea ce apare pe urma. Am mancarimi pe limba, ma doare gatul. Toate astea sunt cam de un an si ceva. Nu mai stiu cum sa fac si ce sa fac. Cine ma poate ajuta cu un sfat il rog frumos sa o faca. Va multumesc.
5 comentarii
0
06-10-2013, ora 21:31
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
La un control ORL ati fost ?
0
07-10-2013, ora 09:59
jokerro
Nu este medic/terapeut
jokerro
Am doua slujbe si timpul pt a merge la doctor nu exista, de aceea am cerut ajutor aici
0
07-10-2013, ora 22:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ jokerro

Intai trebuie sa fie stabilit diagnosticul cert. Medicul va poate spune direct diagnosticul, sau va va da analize de facut.
E va inteleg ca aveti doua servicii dar sa stiti ca daca nu mergeti la medic (inclusiv sambata la particular, daca nu se poate altfel), boala se poate croniciza. Adica sa aveti probleme toata viata, Doamne fereste !
0
27-10-2013, ora 12:08
RASNOVEANU_MIHAELA
Nu este medic/terapeut
RASNOVEANU_MIHAELA
Buna ziua,
Sunt mama unei fetite de 9 ani si de doua zile limba ei are o culoare zmeurie cu niste broboane mici pe ea si dureroase
Acestea au aparut dupa ce sa plans de durere de gat dupa care a facut de 2 ori febra si gata.Iar acum are brobonelele aste pe jumatate de limba care o dor cand mananca.Am folosit Hexoral dar nu stiu daca procedez corect.Ma puteti ajuta ?
0
28-10-2013, ora 22:14
jokerro
Nu este medic/terapeut
jokerro
diagnostic prezumtiv : B.R.G.E.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: