ciuperca o asa de mare problema

14-01-2011
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
tatal meu are 82 de ani si de la sfarsitul lui noiembrie limba lui este alba pe mijloc si are rani pe marginile exterioare.crezand ca il raneste maselele, am fost la dentist dar acesta ne-a trimis la orl...a luat fluconazol 10 zile si a facut gargara cu musetel si bicarbonat.apa de gura.badijonaj bucal cu glicerina in amestec cu nizoral si stamicin.degeaba. il ustura foarte tare limba si pe git in jos.abia maine luam rezultatul la exudat si ex lingual...cum il pot ajuta.glicerina si ce mai are in ea spune ca il sufoca.are fibrilatie se deseori se trezeste ca nu are aer.iar eu nu stiu ce este de facut.Poate imi dati un sfat d-nule doctor F. VALERIU!multumesc anticipat
30 comentarii
0
14-01-2011, ora 09:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta acea problema este extinsa si la esofag si la stomac
1 /.Regim strict alimentar 3 saptamani , fara bors, muraturi, otet, fara fructe citrice si mere, fara bauturi acidulate, fara Lapte si dulciuri.
2 Mancarea simplu gatita fara condimente ( amestecuri de magazin)
cartofi, orez, paste cu unt sau ulei, carne slaba de pui, peste..s.a
3/ spirulina 2 la 8 ore
4/ almagel 1 lingura dupa fiecare masa si cand are acele arsuri mai pronuntat
5/ tinct De galbenele.. cateva picaturi in ceaiul pentru gargara
0
14-01-2011, ora 10:07
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
multumesc mult domnule doctor! merg acum la farmacie sa cumpar ce mi-ati spus si mai tarziu dupa ce iau rezultatul o sa revin! am facut multe greseli alimentare.minca foarte mult lapte.nu ne-a spus nimeni de regim alimentar.a mincat tot ce nu trebuia.va multumesc din tot sufletul!
0
14-01-2011, ora 12:45
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
ptr dnul doctor Flueraru V.
d-nule doctor, nu am gasit almagel lipseste de un an de zile, pot sa iau malox ?iar rezultatul la exudat este;streptococus pyogenes-absent, iar raclat lingual;pe mediul sabouraud s-au dezvoltat colonii de candida albicans(+) iar fungigrama este;amphotericine B, fluconazol, miconazole, ketoconazole, itraconazol, 5-fluorocytostine-toate sunt sensibil.analize facute la synevo bucuresti(medicover Focsani).dar daca a luat 10 zile fluconazol 2 pe zi de 500.nu a fost suficient sau probabil alimentatia a anulat efectul pastilei?va rog frumos sa-mi spuneti daca mai da cu glicerina sau numai ceai de musetel cu bicarbonat si tictura de galbenele gargara?tinctura cite picaturi 10 sau mai multe?o sa urmeze doar tratamentul dumneavoastra, sunteti singurul in care am incredere, am fost de 2 ori la orl dar nu mi-a spus de lapte si a mincat in fiecare zi plus fructe. banane are voie ? multumesc din suflet !!!!!!!!
0
14-01-2011, ora 12:48
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
.am intrebat de banane sa nu cumva sa aiba si ele vitamina c multa.MULTUMESC INCA O DATA!
0
14-01-2011, ora 15:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. puteti lua malox.
se poate dupa gargara sa dati cu glicerina boraxata
da, banane se poate
0
14-01-2011, ora 21:03
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
multumesc frumos d-le doctor.as dori sa va intreb ce antimicotic sa mai ia.fluconazol din nou sau poate altul?sau doar ce mi-ati spus mai devreme.multumesc foarte mult pentru amabilitate si ajutor!
0
15-01-2011, ora 16:51
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este suficient sa badijonati limba si cavitatea biucala cu un antimicotic.
nu neaparat pastie de baut
0
18-01-2011, ora 11:34
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
multumesc din nou si sa va dea dumnezeu multa sanatate ptr tot binele pe care il faceti! multumesc inca o data!
0
23-04-2011, ora 01:02
deliamihaela
Nu este medic/terapeut
deliamihaela
Buna seara ! va rog sa ma ajutati d-le doctor si sa-mi spuneti daca gustul metalic pe care il simt apartine de sfera orl simt ca imi ataca si dintii iar limba imi este foarte alba si ma ustura este crapata..eu am rinita alergica..banuiesc si sinuzita.ma dor oasele fetei cel putin sub ochiul drept..la radiografie sinusurile curate...am insa dureri de cap.si nu stiu unde trebuie sa merg.la orl, la internist sau stomatog. multumesc frumos si sarbatori fericite!
0
23-04-2011, ora 19:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
TRebuie sa faceti un consult la stomtolog si ingestigatii serioase pentru tractul digestiv
0
21-05-2011, ora 08:16
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
buna dimineata!
Domnule dr.Flueraru, am nevoie de sfatul dv.si poate chiar si un tratament daca a-ti binevoi sa ma ajutati.
DE VREO 7 ANI DUC UN CHIN CU URECHILE, I-MI CURG IAR ACEST LICHID E GALBEN SI UN MIRIS URAT. DE MANCARIMI NU MAI VORBESC.AM FOST DE NENUMARATE ORI LA ORL.CA TRATAMENT MI S-A DAT ZINAT, UN ANTIINFLAMATOR, ACID BORICAT SA PUN IN AMBELE URECHI SI BANEOCIN UNGUIENT.PE MOMENT DISPARE VREO 2 LUNI NU AM NIMIC APOI REAPARE PRIN MANCARIMI.SCURGERI MIROSITOARE.CE MA SFATUITI SA FAC?M-AS DUCE LA UN LABORATOR SA-MI RECOLTEZE DIN LICHID, POATE FI O CIUPERCA?
VA ROG FRUMOS SPUNETI-MI CE SA FAC! DATIMI SI UN TRATAMENT DACA PUTETI
in focsani orl e praf..
VA MULTUMESC!
0
21-05-2011, ora 09:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa clarificam 2 lucruri
1. daca este numai o otita externa.. da ai sanse de vindecare acasa
am postat de multe ori schema corecta pentru otite externe
- curatata urechea cu apa oxigenata.
-uscata cu un servetel de hartie
-administrat picaturi cu biter suedez pentru 10 minute
-uscata in interior cu un jetde aer cald de la uscatorul de par.
se repeta acesti 4 pasi de fiecare data cand o somti umeda

2. Dar daca este o perforatie de timpan si ai o otita medie cronica supurata.. e mult mai grav..
acel miros poate vorbi despre osteita, distrugerea osului.. in acest caz Numai o internare in clinica ORL..cu investigatii radiologice.. poate sa.ti spuna.. daca se trateaza asa sau trebuie neaparat operata urechea

Mergi la ORL..sa.ti aspire urechea si sa.ti spuna daca ai perforatie de timpan sau nu..si atunci mai vorbim
0
24-05-2011, ora 22:54
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
multumesc frumos pentru sfat!
voi face acasa prima varianta de tratament.La ORL voi ajunge cat se poate de curand, doar ca nu mai am incredere in medicii din FOCSANI(M-A ASPIRAT, M-A CURATAT AM URMAT TRATAMENTUL CARE VI L-AM ZIS MAI SUS SI ATAT.CAND APARE REPETIR!! ASTA A FOST ANUL TRECUT)
CAND MERG LA COAFOR SI MA SPAL PE CAP AUTOMAT IMI INTRA SI PUTINA APA IN URECHI ATUNCI TOATA SAPTAMANA I-MI CURG SI MA MANANCA.PUN PICATURI SI TRECE O SCURTA PERIOADA APOI IAR...
ORICUM INCERC CU TRATAMENTUL DUMNEAVOASTRA.
INCA O DATA MULTUMESC FRUMOS!!!
0
24-05-2011, ora 22:57
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
NU MI-ATI SPUS CATE PICATURI DE BITER SA PUN IN URECHE?
0
25-05-2011, ora 09:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
picaturi 4-5
pentru a nu intra apa in ureche la dus si coafor.. se pune vata imbibata cu crema uleioasa
0
25-05-2011, ora 10:04
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
multumesc! voi reveni
0
25-05-2011, ora 12:20
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
am si o raguseala mai tot timpul, daca ridic putin tonul, daca beau rece, cand temperatuta se schimba de la cald la rece etc.MA INGRIJOREAZA DESTUL DE TARE am fost si la endocrine crezand ca tiroina imi schimba vocea dar dr. mi-a spus ca nu e de la glanda.Ce sa fac?ce tratament sa iau pana voi ajunge la un orelist competent.
MULTUMESC!
0
25-05-2011, ora 12:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tii regim alimentar strict fara acru, acidulate si fructe citrice
poate fi de la un reflux gastroesofagian
0
26-05-2011, ora 21:55
maynard
Nu este medic/terapeut
maynard
Buna seara! As dori si eu un sfat. De vreo 6-7 luni am ceva probleme legate de cavitatea bucala:

- imi tot apar / dispar niste pete rosii pe cerul gurii. Cand reapar, reapar in zone diferite, nu au o marime constanta. Nu ma deranjeaza in timpul mesei, nu ustura.

- am gatul uscat / senzatie de gat cerul gurii uscate (consum mult lichid - apa plata - dar nu ajuta). am renuntat la orice forma de suc de vreo 2 luni, la orice alcool de vreo 3-4 luni.

- de vreo luna, maximum doua, imi apar si depuneri albe spre varful limbii (vizibile mai ales dimineata, cand ma trezesc)

Pe la doctori am tot fost, cu diagnostic de la candidoza, stomatita (migratoare), faringita. In aceste 6-7 luni luni am luat, pe rand, la recomandarea doctorilor care m-au vazut, Bioparox (spray), Nistatina... prin decembrie-ianuarie am facut si 4 injectii de Moldamin, am mai primit si Fluconazol, Amoksiklav.

Am facut analize de sange (bilirubin - high; creatinine - high; ALAT/GPT - high; uric acid - high) si o ecografie pentru abdomenul superior (ficatul si splina putin mari, dar in limitele normalului).

Nu mai stiu in ce directie sa ma duc si ce analize sa mai fac.

Va multumesc anticipat!
0
26-05-2011, ora 21:58
maynard
Nu este medic/terapeut
maynard
Adaug si ca am facut exsudat faringian (negativ) si exudat lingual/cavitate bucala (negativ).
0
26-05-2011, ora 22:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faci un consult Stomato
sa faci Glicemia si cred ca se impune un consult la gastrologie cu investigatii mai amanuntite
0
26-05-2011, ora 22:43
maynard
Nu este medic/terapeut
maynard
Multumest foarte mult pentru raspuns. Sper sa ajung maine la Stomatologie.

La Gastroenterologie am fost saptamana trecuta cu gandul ca probabil voi ajunge sa fac o endoscopie, dar dupa ce am fost consultat si mi s-a spus ca nu ar fi nevoie... Acum, parca n-am fost prea convins de acea consultatie. :) Prin investigatii mai amanuntite, presupun ca tot la o endoscopie va referiti, nu?

Va multumesc, inca o data!
0
26-05-2011, ora 22:46
maynard
Nu este medic/terapeut
maynard
Glucoza era facuta si ea: 100.
0
01-06-2011, ora 17:05
SIC
Nu este medic/terapeut
SIC
V-AM LASAT UN MESAJ PE PRIVAT DOMNULE DR.!
0
02-06-2011, ora 09:01
fonina
Nu este medic/terapeut
fonina
Buna ziua, ma numesc Florina C-tin, am 21 de ani si de mic copil am probleme cu urechile. Am avut otita in copilarie, am tratat-o, de-a lungul anilor mi se infundau foarte des urechile, ma duceam de fiecare data la doctor sa imi scoata dopurile. Mi-au spus sa nu mai folosesc betisoare de urechi, ci sa imprivizez eu. Asa am facut! Eu n-am avut dureri la otita, decat foarte rar cand ma tragea curentul. Dar recent am alta problema cu ambele urechi. Noaptea simt ca imi curge ceara foarte subtire din urechi, ma deranjeaza simt ca am urechile pline de apa. m-am sters cu putin otet de mere, m-a usturat ingrozitor dar nu a mai curs... asta cam 2 zile pana a inceput iar sa curga dar tot noaptea, Ma trezeam in toiul noptii ca ma gadila cum curge picatura de ceara din ureche. Am intrebat o farmacista si mi-a spus ca am o ciuperca si sa nu mai folosesc vata ci pansamente imbibate cu bitter suedez. Asa am facut, de vreo saptamana seara inainte de culcare imi ung interiorul urechilor cu crema de galbenele si dupa aceea introduc bitterul pe un pansament. Ma ustura foarte tare pe moment, dar la circa 5 min nu mai ma ustura. Problema este ca deocamdata nu s-a remediat problema, deosebirea este ca nu imi mai curge in timpul noptii, ci spre dimineata! Va rog mult sa ma ajutati! Multumesc anticipat!
0
02-06-2011, ora 09:45
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ar trebui sa vada un medic ORL.. urechea, ca sa stii ce tratezi
daca e numai otita externa.. tre sa renunti la ung. de galbenele. fiindca traumatizezi pielea conductului si ea nu se cicatrizeaza
pune biter cate 4-5 pic. un ureche.. tii putin.. lasi sa se scurga picaturile si usuci interiorul urechii cu uscatorul de par.. pana ai senzatia ca sa uscat bine in interior.
repeti asta de fiecare data cand simti umed in ureche
0
02-06-2011, ora 13:18
fonina
Nu este medic/terapeut
fonina
Va multumesc mult pentru sfaturi! O zi buna va doresc, si multa sanatate!
0
06-09-2011, ora 20:47
ankis
Nu este medic/terapeut
ankis
Buna seara!
As dori si eu un sfat. De cateva saptamani am niste mancarimi insuportabile in gat si senzatii de uscaciune si zgarieturi.
Tot de atunci, mi se infunda nasul. M-am gandit ca este vorba despre o raceala, dar e imposibil sa matina atata timp.
In toata aceasta perioada mentionez ca am luat:
- pastile anti-alergie;
-paracetamol sinus;
-augmentin.
Situatia nu s-a imbunatatit deloc.
Va rog mult sa-mi dati un sfat.

Va multumesc
0
06-09-2011, ora 20:54
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
faci un consultla Gastrologie.. si cauti cauza refluxuli gastric care a dus la acea uscaciune din gat si mancarime
NU mai ei antibiotice si antiinflamatoare pe gura.. ca strici si mai mult mucoasa gastrica
nu bauturi acidulate, fructe citrice si mancare acra( bors, muraturi, otet)
0
06-09-2011, ora 21:34
ankis
Nu este medic/terapeut
ankis
Va multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Aspectul limbii - element de diagnostic facil cu AI
  •