ciuperca inghinala

12-01-2007
calinirinel
Nu este medic/terapeut
calinirinel
buna ziua. sufar de aproape un an de o boala de piele cred in zona inghinala de care nu mai scap. se manifesta printr-un praf alb si mancarime. in armata erau unii care aveau asa ceva iar eu am la fel acum. mai intai a fost o pata maronie-rosie si pielea s-a subtiat. acum pata s-a transformat intr-un praf fainos si mancarime insuportabila.
71 comentarii 12 3 Înainte ›
0
12-01-2007, ora 00:00
ghitulescu2
Nu este medic/terapeut
ghitulescu2
te rog sa fi mai explicit.
in zona inghinala iti ies bubite cu puroi?
0
13-01-2007, ora 00:00
victoria26
Nu este medic/terapeut
victoria26
citind ceea ce a scris calinirinel imi dau seama ca am acelasi lucru...este in zona inghinala, rosie -maronie...pielea s-a subtiat si am niste mancarimi ingrozitoare. Nu exista niciun fel de bubita cu puroi...doar o piele subtiata care ma manaca ingrozitor. Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc
0
13-01-2007, ora 00:00
calinirinel
Nu este medic/terapeut
calinirinel
asa e victoria26! nu sunt bubite, puroi, etc.
imi raspunde cineva ce e? nu uitati de chestia cu praful alb care apare cand ma scarpin...
0
14-01-2007, ora 00:00
georgelapusneanu
Nu este medic/terapeut
georgelapusneanu
Am aceleasi simptome pe care le-a descris victoria26. Am acesta ciperca, sa spun asa ptr ca nu sunt medic, de ani de zile. De ce nu raspunde nimeni la aceste intrebari?
0
28-01-2007, ora 00:00
valica
Nu este medic/terapeut
valica
citind imi dau seama ca am acelasi lucru...este in zona inghinala, rosie -maronie...pielea s-a subtiat si am niste mancarimi ingrozitoare. Nu exista niciun fel de bubita cu puroi...doar o piele subtiata care ma manaca ingrozitor. Astept cu nerabdare un raspuns. Multumesc si eventual, as dori sa stiu cum se trateaza? La revedere
0
28-01-2007, ora 00:00
victoria26
Nu este medic/terapeut
victoria26
Si oare ne va raspunde cineva ? Am obs. ca sunt foarte multe intrebari fara raspuns ?!?
0
29-01-2007, ora 00:00
Cosmin_mm
Nu este medic/terapeut
Cosmin_mm
... da si eu am aceleasi sintome. acelasi praf alb la scarpinare si pielea mai subtire si mai uscata . as dori si eu un remediu daca se poate ??
0
06-02-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Simptomele pe care le descrieti sunt extrem de frecvente la barbati si pot aafecta si femeile, mai ales cele mai plinute, la care coapsele se lipesc una de cealalta. Se creaza astfel un mediu umed, favorabil dezvoltarii unor dermatofitoze, adica a unor ciuperci.
De regula tratamentul dureaza 30 de zile si consta in aplicarea unei creme antimicotice in una sau doua aplicatii zilnice.
Eu am obtinut rezultate foarte bune cu urmatoarea schema de tratament:
Travocort crema in 2 aplicatii zilnice 7 zile, apoi Travogen, numai seara, 23 zile.
In cazul in care simptomele nu cedeaza sau se agraveaza, apelati la un medic dermatolog!
0
25-05-2008, ora 00:00
georgelapusneanu
Nu este medic/terapeut
georgelapusneanu
Rezultate foarte bune cu TRIDERM UNGUENT. Se aplica dimineata si seara aproximativ o saptamana dupa care se scade cate o zi, treptat. De mentionat sa nu se poarte chiloti stransi, cu elastic care sa jeneze acel loc si a se evita statul picior peste picior astfel ca pulpele sa nu se atinga una de alta, pentru a nu se crea transpiratie.
0
25-05-2008, ora 00:00
victoria26
Nu este medic/terapeut
victoria26
Eu am folosit panderm si a dat rezultate foarte bune
0
23-04-2009, ora 10:42
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
...mancarime...dar nu provoaca si usturime?...la mine da...
0
07-03-2010, ora 13:06
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
mda.. si eu am chestia asta am fost la dermato mi-au dat travocort si travogen dar nu prea dispare... nu stiu ce sa mai fac acum trebuie sa ma duc din nou la control poate imi va da niste pastile pnm.. si cred ca mi se intinde mai sus de zona inghinala... stiti vre-un tratament cu pastile :( ?
0
09-03-2010, ora 10:39
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
salut...nu cred ca se trateaza cu pastile.am si eu aceeasi chestie!!! Uite aici...am scris mai mult. http://forum.romedic.ro/prod/Boala_in_zona_anghinala._Va_rog_ajutor_023398.html.
Domnul doctor de mai sus. a recomandat Travocort-ul...si tu zici ca nu da nici un rezultat!!! Hmm...uita-te pe link-ul de mai sus.acolo am scris...eu tratez cu Triamcinolon..si igiena stricta...evita sa te scarpini.
Daca mai afli ceva..da-ne si noua un semn.numai intre noi ne putem ajuta.ca..daca te lasi pe seama doctorilor.ajungi la morga!!! Stima!
0
11-03-2010, ora 12:34
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
mie acum mi-a disparut de pe partea inghinala dar mai exista mancarime dupa tratamentul cu travogen si travocort dar mi-a aparut pe preput.. mi-am luat triderm si m-am dus si la doctor care a zis sa ma dau peste tot cu triderm si sa vad ce rezultate imi da nush cand mai scap eu de asta dar sper cat mai repede nu mai suport !!!! salut daca mai stiti voi tratamente ziceti-mi va rog !~
0
12-03-2010, ora 10:55
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
N-as vrea sa te sperii.dar eu am chestia asta de mai mult de 10 ani...! Apare..dispare..apare...dispare...si uite asa..o tratez numai cu triamcinolon.si ti-am zis...igiena stricta...si cel mai important...sa nu te scapini!! Am fost si la dermatologi...o gramada.fiecare...mi-a zis cate ceva.nimic nu m-a ajutat!!! Am mai scris pe site-ul asta la cateva subiecte...si vad ca nu prea mai sunt doctori..care sa ne poata ajuta!!!! Trebuie sa ne ajutam noi singuri!! Vrei sa traiesti sanatos???..Evita sa mai iei pastile (sunt cele mai periculoase droguri...n-am mai luat pastile de cand eram mic...si uite ca am ajuns pe la 32 de ani...si fara ele...am baut mereu ceaiuri din flori naturale...izma...tei (multi zic ca afecteaza barbatii...va spun eu ca.din contra :))))) )...beau tuica fiarta...iarna...cate o bere...in fiecare zi..la toate analizele pe care le-am facut...am iesit perfect sanatos..).fa sport..miscare...mananca sanatos...asta nu inseamna sa mananci numai buruieni.Eu mananc carne in fiecare zi...aproape in fiecare zi...ca e vorba si de buget...:)!!!
Nu va mai lasati prostiti de doctorii astia falsi...medicamentele...sunt cele mai periculoase...astea ne fac rau!!!!
Uite...ca sa revin la subiect.foarte important...desi ma repet...SA NU TE SCARPINI.daca stau 3 zile fara sa ma scarpin...si fara Triamcinolon.dispare tot.Nu stiu..cred ca este psihologica chestia...ca dupa o saptamana..incep mancarimile.desi cred..ca in creierii mei.ca altfel...nu stiu ce sa mai zic!!!
Si inca ceva...sa porti lenjerie...putin mai larga.sa nu fie stransa...pe tine.si asta e foarte important!!!!
Daca mai aflii ceva...mai impartaseste-ne si noua!!!!! Stima.si nu uita: TRAIESTE SANATOS...NU MAI LUA MEDICAMENTE.SI FA MULTA MISCARE.SI NU TE MAI SCARPINA IN ZONELE ALEA.si ai sa vezi ce schimbari vor fi!!!!
0
15-03-2010, ora 00:39
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
si nu se ia la femei
eu nu pot sa concep ca am ciuperca asta toata viata... vad eu ce fac si tot scap imi tai pielea :))
0
15-03-2010, ora 09:18
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
:)))...de scapat...trebuie sa scapam...dar deocamdata..nu stiu alta modalitate!!!
..nu se ia la femei.eu sunt casatorit...insa sotia nu prea stie despre "boala" mea..suntem de 11 ani impreuna...stiu ca nu e corect ca nu i-am spus...dar...asta a fost...si nu are nici o problema.si nu este absolut nici o problema...asta...numai daca tu si eu..avem acelasi lucru!!!
Stima!
0
15-03-2010, ora 19:02
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
stiu un tratament sigur care scapa multe boli si se numeste " Ocna Sibiului " SPA.. Apa din SPA are 700 de gr pe 1 litru de apa deci iti zic sigur ca ne scapa eu trebuie sa iau trenu intr-un weekend si sa merg acolo.. pe mine ma scapat de o rinita alergica din cauza caldurii si a umiditatii " Sinus "
sper sa scap cat mai repede pt ca mi-e frica sa nu se ia la fete.. ma refer la actul sexual :-??
0
31-03-2010, ora 23:58
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
@ unubogdan si ceilalti care au problema asta.. luati pimafucort de la magazin nu ii mai stiu pretul deja mi-a trecut.. in fine deci luati-l e foarte bun timp de o saptamana va spalati doar cu ceai de musetel in zona cu pricina si faceti impachetari cu galbenus de ou cu putina apa ( cum faci omleta aia doar ca tu separi galbenusu de albus iei doar galbenusul si ii pui putina apa ) dupa care il pui acolo pana se intareste.. dupa ce se intareste intri la dush te speli cu apa si ceai de musetel si te tamponezi cu servetele sau te usuci cu uscatorul de paar.. dupa iti aplici un strat subtire de pimafucort si aasa faci timp de 1 saptamana 2.. iar dupa ce ti-a trecut si a rramas la baza pielii doar roseata dai cu crema de galbenele cu miere.. bafta allz !
0
06-04-2010, ora 09:09
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
Salutare...si multumim de informatii...
chiar asa de bun este unguentul asta? Pare putin cam complicata procedura..daca folosesc doar pimafucort-ul...este vreo problema??? Tu de unde ai auzit de tratamentul asta?...si cum iti merge?
0
19-04-2010, ora 22:53
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
frate eu iti recomand sa faci ce ti-am zis.. ca sa scapi si de iritatie ca ciuperca in sine trece dar daca pielea ta nu mai are grasime de la atata creme si prostii.. aia cu galbenusu de ou e pentru piele se da si pe par cateodata sa regenereze ca are vitamine pnm.. mno sunt sigur ca o sa mearga mie mi-a trecut aproape in totalitate.. mai am cateva pete dar nu le mai bag in seama bafta si sa fi sanatos ;) !
0
27-04-2010, ora 09:32
kikka
Nu este medic/terapeut
kikka
Se numeste Tinea Cruris, de ciuperca se scapa relativ usor, de microbii cauzatori nu, ii cam are toata lumea... in 95% din cazuri e vorba despre indivizi corpolentzi ce transpira constant si in genere ignora primele semne ale problemei crezand ca e o simpla iritatzie, ajungand la medic/tratament dupa ce ciuperca sa extins puternic si incepe sa creeze probleme serioase..

http://dermatoblog.wordpress.com/2009/02/04/tinea-cruris-dermatofitia-inghinala/

Pe langa unguentele enumerate mai sus, puteti folosi si Lamisil sau Nizoral...
Daca vreti sa nu mai reapara trebuie sa slabitzi (zona inchinala trebuie sa raman uscata/aerisita), si sa evitatzi lenjeria de plastic(fibre sintetice) si foarte stramta..

Succesuri!! (dupa cum ar spune un ilustru europarlamentar roman)
0
27-04-2010, ora 10:22
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
..curios..ca eu nu sunt un individ corpolent...sunt atletic...fac sport...singura problema...ca nu mai scap de mancarimile astea!!! Utile informatiile de acolo...multumim!...numai ca...la mine..desi este de foarte mult timp...nu s-a intins asa de rau...si nu arata chiar asa...in schimb..se usuca...formandu-se o pojgita alba.
Am luat pimafucort.si o sa dau cu el..vreo 2-3 saptamani..sa vedem.ce se intampla!!!
Bafta multa..tuturor...si sanatate.ca e mai importanta !
0
14-05-2010, ora 14:05
unbogdan
Nu este medic/terapeut
unbogdan
pt godfather.
cum iti mai merge?..ai scapat definitiv?
...eu am aproape 2 saptamani de cand folosesc pimafucort-ul recomandat de tine! Ce pot sa spun este ca...se vede doar..asa ca o tentativa de vindecare.mancarimea..insa..persista!!!! O sa continui cu acest unguent...inca vreo 2-3 saptamani. :(
...daca nu o sa dea rezultatele asteptate...o sa incerc si alt unguent.pana la urma trebuie sa existe unul care sa ne vindece complet. :(
...la doctori nu ma mai duc...ca ma duc degeaba.nici nu cred ca mai exista vreun doctor dermatolog bun..in tara.!
0
15-05-2010, ora 13:32
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
frate sa sti ca mie mi-a trect si mai apare cate o pata rosie micuta nu mananca si dupa ce dau cu pimafucort trece intotalitate.. acum m-am si epilat inghinal si tot nu am nici o problema.. deci continua cu pimafucort spalari cu musetel si impachetari cu galbenus de ou si putina apa.. o sa iti treaca doar ca sa nu ai mult par in zona aceea poate deaia nu ajunge crema bine in piele.. si treaba cu doctorii nu e chiar asa de adv cum zici tu de ex la mine in oras doctorul mi-a prescris si uite ca mi-a trecut.. multa bafta !
0
29-05-2010, ora 20:34
sarbu
Nu este medic/terapeut
sarbu
am si eu aceast boala...sunt un impatimit al inotului.exista vreun pericol daca merg la un bazin din oras.astept rasp...RESPECT
0
08-06-2010, ora 10:32
SuntBolnava
Nu este medic/terapeut
SuntBolnava
Sunt disperata! Ajutor! N-am mai avut asa ceva pana acum! Ieri am observat ca am un cerc rosu in zona inghinala! Nu m-a ros nimic, nu m-am lovit, cineva mi-a spus ca poate fii o CIUPERCA. AJUTOR!
0
29-06-2010, ora 17:22
godfather
Nu este medic/terapeut
godfather
@sarbu iti zic sincer lasa naibii bazilnu ca te umplii tot de ciuperci. ia niste antifungice
0
09-11-2010, ora 15:48
iceboy
Nu este medic/terapeut
iceboy
Salut tuturor!Am citit tot ce ati scris, am incercat sa cumpar TRAVOCORT dar nu se mai gaseste si astfel am zis ca mai bine iau LAMISIL crema.
Am ciuperca asta de aproximativ 2 luni..si de abia azi am aflat ce este de pe acest forum.
Va voi tine la curent si va spun daca trece cu Lamisil!!!
Sanatate tuturor!
0
02-01-2011, ora 12:06
natan
Nu este medic/terapeut
natan
buna ziua, nu sunt sigur dar cred ca am si eu o ciuperca in zona inghinala. Am in jurul testiculelor toata zona o pata rozalie cu un fel de coaja deasupra dar pielea petei este mai groasa decat cea normala( arata ca o arsura ) pielea mi se decojeste. Va rog ziceti-mi daca ati inteles ce am vrut sa zic si dati-mi un sfat. Scriu asta cu disperare pt k am de mult asta dar ma gandeam ca trece
Adaugă un comentariu / răspuns
71 comentarii 12 3 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.