ciuperca in ureche si infectie cu mai multe bacterii | Forumul Medical ROmedic

ciuperca in ureche si infectie cu mai multe bacterii

11-01-2013
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
Buna ziua. Ma numesc Ana-MAria am 28 de ani si am o problema la ureche de mic copil, in concluzie mai am doar o portiune de timpan, urmeaza sa fac operatie de reconstruire a timpanului, numai ca imi apare mereu o ciuperca. M-am scarpinat atat de tare cu betisoare incat am niste rani si mereu ma duc la aspirare la orl pt ca s-a infectat si nu mai imi trece infectia. Am facut analize si mi-a iesit streptococul beta hemolitic de gr.A, Stafilococ coagulaza pozitiv si Pseudomonas. Problema e ca laboratorul la care am fost nu mi-a facut audiobiograma la aceste bacterii, ce tratament crede-ti ca ar fi cel mai indicat ca sa scap de aceste 3 bacterii.Sau trebuie sa merg la alt laborator unde sa imi poate face si audiobiograma.Mai mentionez ca dupa o nastere in urma cu 6 luni de zile sistemul meu imunitar este foarte slabit se si vede la analize si iau vitamine calciu magneziu si fier, dar ceva pentru a ajuta sistemul imunitar ca sa reusesc sa scap de aceste bacterii exista?Va multumesc.
10 comentarii
0
12-01-2013, ora 13:55
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu trebuie sa mai faci analize...
ai 2 posibilitati...
sa citesti tot ce am mai postat despre otite externe si otite supurate...cum corect se curwta. se usuca...
alta solutie..este sa te internezi in clinica orl si sa fafi operatiecee mastoidectomie...sa curata infectia din os
0
12-01-2013, ora 21:15
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
Multumesc frumos pentru raspuns. O sa vad ce imi va spune doctorul daca osul este afectat si daca este, cu siguranta voi merge la operatie. Am uitat insa sa mentionez ca mi s-a extras din ureche si osisoare sfarmate de canal, asta presupun ca deja infectia a ajuns la os.Dar daca as lua antibiotice ar mai fi necesara o interventie chirurgicala? sau antibioticele nu vindeca ca sa zic asa infectia din os si trebuie neaparat extirata prin operatie.Va intreb pentru ca doctorita mea orl nu a specificat ca ar fi nevoie sa o astfel de interventie. Eventual sa incerc sa merg la consult si la alt doctor?Oricum am sa va urmez sfatul si o sa ajung si la o clinica de orl. Sunt din cta si daca ati putea sa imi recomandati un doctor bun de aici, desigur daca stiti, Oricum va multumesc frumos pentru raspuns.
0
11-07-2013, ora 09:40
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
Bu na ziua, dupa luni de zile de tratament, am facut ct si am otomastoidita acuta, am fost la un doctor care o sa ma opereze, dar a zis sa mai incerc inca un tratament cu antibiotic 10 zile ciprinol si picaturi ciprox, poate am noroc si se ususca urechea.am inteles ca exista in canada niste picaturi pt ciuperca si daca timpanul este perforat, dar nuh stiu cum se numesc, si as avea posibilitatea sa le iau de acolo, daca m-ati putea ajuta, sa-mi spuneti cum se numesc. As vrea sa stiu ce pararre aveti referitor la acest tratament, creddeti ca ar fi o solutie buna ca sa nu ajung la operatie, desi am facut tratament si cu cedax si degeaba, urechea este mereu plina cu infectie si o aspir din 2 in 2 zile.va multumesc si v-as fi recunoscatoare sa-mi spuneti parerea d-voastra.o zi buna
0
11-07-2013, ora 10:13
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
Am uitat sa mentionez ca in urma cu 3 zile mi s-a extras din ureche un polip destul de mare si plin cu infectie, este posibil ca acest polipi sa fi fost cauza infectiei si acuma fara el si cu tratament sa nu mai curga urechea?
0
15-07-2013, ora 10:00
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu ei nici o sansa sa se vindece fara interventie
procesul inflamator este si in mastoida ( e ca un burete) cu multe gauri..de unde NU se poate scoate niciodata infectia numai prin tratament.
te internezi si te operezi
0
15-07-2013, ora 11:33
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
Va multumesc din suflet pentru raspuns, asa voi face.O zi buna !
0
17-07-2013, ora 14:55
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
As vrea sa stiu daca imi puteti spune desigur ce riscuri sunt in timpul acestei operatii, pt ca nimeni si ma refer la medici nu spun si aceasta problema, daca sunt riscuri si care sunt acestea, sau cat dureaza o astefel de operatie, cat dureaza recuperarea, daca imi puteti spune, sau unde as puteasa citesc exact despre aceasta operatie, am de ce sa ma tem ?, este o operatie grea din pucnt de vedere medical ? Multumesc frumos pentru toate raspnsurile.o zi buna.
0
18-07-2013, ora 10:24
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Sunt mult mai mari riscurile daca NU te operezi
( meningita s.a)
asa ca riscurile de la operatie in acest caz.. NU mai conteaza
0
18-07-2013, ora 13:21
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
Asa este, va multumesc frumos pentru raspuns. O zi buna!
0
08-12-2013, ora 21:41
annya1284
Nu este medic/terapeut
annya1284
buna seara. Am urmat toate sfaturile pe care mi le-ati dat si intr-adevar am avut o mastoidita cronica ff avansata, am ajuns la bucuresti la institutul de fonoaudiologie si chirurgie functionala dr.hocioata si m-am operat de mastoidita, mi s-a extras si o parte din osul de langa creier, am o gaura ca sa zic asa pe intelesul meu caremi s-a zis ca o sa se refaca in timp, infectia mi-a afectat si timpanul care nu mai exista, doctorul mi-a zis ca s-a format o pelicula prin care se emit sunetele si am auzul 60%, mai pe intelsul meu mi s-a spus ca mi s-a facut o timpanoplastie spontana. Am stat internata 3 saptamani inspital sub antibiotic dar problema este ca dupa 4 luni de zile de la operatie tot imi curge urechea, ma duc aproape saptamanal la bucuresti pentru aspirare, s-au mai format granulatii inauntru care mi le-a ars, si mi-a dat doar de cateva ori cateva picaturi de ciprox. Dar vad ca nu este asta o solutie, adica nu ma pot deplasa in fiecare saptamana la control pana la bucuresti doar pentru o aspirare. Vreau sa stiu si parerea d-voastra daca e normal dupa o operatie destul de complicata sa nu primesc nici un fel de tratament cu antibiotic ceva ceva ca sa se opreasca din curs, sau e normal ca vindecarea sa fie fara nici un fel de tratament local decat aspirare si pus un praf alb in ureche si solutie care imi pune la control si atat si in rest doctoru imi spune ca sa am rabdare. E normal asa ? asa ma pot duce la orice cabinet orl pt aspirare si nu ma ma mai deplasez la bucuresti pt ca tratament nu imi da, mi se spune sa am rabdare sa se vindece. va rog din suflet sa imi dati un sfat o parere pt ca datorita d-voastra am ajuns la o clinica de specialitate si m-am operat pt ca intr-un an de zile infectia imi ajungea la creier si consecintele erau grave. va multumesc din suflet pt toate sfaturile. seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă strategie potenÈ›ială de combatere a infecÈ›iilor tractului urinar, descoperită de cercetători
  • Implant cohlear: o nouă metodă de monitorizare ar putea ajuta la dezvoltarea unor implanturi mai performante
  •