citostatice dupa operatie la colon

28-12-2012
ildi1718
Nu este medic/terapeut
ildi1718
Mama mea a fost operata la colon in 14 septembrie 2012, dupa aceasta interventie ar trebui sa inceapa procedeele de citostatice dar e foarte slabita din cauza insuficientei cardiace, nu are pofta de mincare nu stiu daca citostsaticele
nu ii slabesc mai tare inima si daca rezista.Are 77 de ani sunt constienta ca trebuie sa urmeze tratamentul dar poate sa imi spuna cineva de pe forum daca a trecut prin asa ceva la asa o virsta inaintata, stiu ca sunt diferite si particulare situatiile dar astept un raspuns sau un sfat.Multa sanatate tuturor!
4 comentarii
0
01-03-2013, ora 19:32
floraresu
Nu este medic/terapeut
floraresu
Tatal meu a fost si el operat de colon in august acelasi an. Are 77 de ani si are stoma in urma acestei operatii. A facut o singura sedinta de chimioterapie si s-a simtit foarte rau, dupa care a refuzat. In prezent se simte foarte bine si nu tine nici un regim alimentar si chiar s-a ingrasat 2 kg. Sanatate multa la toata lumea!
0
06-06-2014, ora 22:31
lili56
Nu este medic/terapeut
lili56
Buna seara.

Mama mea are 80 de ani si la examenul eografc i s-a depistat o tumora pe cec.

Nu vrea sa se opereze, intrebarea este daca se pot efectua tratamente de radioterapie ptr. stoparea evolutiei tumorii.

Cum au rezistat parintii vostr la tratamente.

Multa sanatate la toata lumea !
Lilana
0
08-06-2014, ora 23:30
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
sunt MARIAN si sa incep cu inceputul : in decembrie 2008 mi sa descoperit din greseala un cancer GRAWITZ STADIUL 3B pe rinichi de 12--10--10 cm ( aveam varicocel si urma sa ma operez), si mi sa scos rinichiul, si in 2009 ianuarie eram suspect de hepatita luata prin sange sau din spital dar pana la urma era steatoza hepatica grad 4( la cele doua sunt aceleasi analize) incepand cu gradul 5 incepe ciroza, si pana in iunie 2012 am folosit ceaiuri hepatice si pastile pt ficat regim alimentar odihna multa sport miscare si sa refacut in totalitate in circa 2ani, in iunie 2012 am inceput munca stresanta 12 ore cel putin pe jos fie ca ningea, ploua sau era canicula, si cam din noiembrie nu am mai putut consuma acel ceai 2 litri pe zi, faceam ecografii din 6 in 6 luni analize din trei in trei, si RMN sau CT din 2 in 2 ani, in dec. 2012 totul era bine si in mai 2013 la CT sa constatat recidiva tumorala, in loja renala unde a fost rinichiul, care avea 6, 5cm, mam operat si sa scos tumora, in august mi sa rupt operatia si am mai facut o ecografie de control si doctora na vrut sa zica nimic pana nu fac un nou ct si la el sa constatat ca am recidiva iar dar in alt loc al organismului langa coloana vertebrala si uneste muschiul spatelui de colon de 2.4-.2.5--3cm, am avut ghinion ca salile de operatie sunt in renovare si doctorul plecat si mam operat in septembrie dar nu sa putut umbla la ea pt ca a creat sangerari masive pt aparare si avea margini neregulate si doctorul nu stia unde incepe si se termina, mi sa pus plasa abdominala, in noiembrie am depus dosarul pt SUTENT si am ratat comisia pt trei zile, si a trebuit sami cumpar singur o cutie in farmacie este 220 milioane, si nu eram in situatia de a mai astepta si in noiembrie la ct tumora avea 3, 7--3, 7cm si inca trei pe un plaman una de 8mm, si doua mici, am inceput SUTENTUL pe 10.11.2013, si pana in 27 febr.2014 am mancat usturoi zilnic, sfecla, varza, telina, patrunjel, marar, morcov, pastarnac, marar, ceaiuri 2 litri, pastile de ficat omega3, silimarina, esentiale, 2vitamina c pe zi, si mancare normala cu carne paine fainoase lapte peste mici salam, carnati etc, si in febr. la CT tumora scazuse de la 3, 7--3, 7cm la 3--1, 17cm si mai aveam doar cea de pe plaman de 8mm si ACUM PE 2.06, 2014 am facut un nou CT si tumora a scazut de la 3"”1, 17cm la 2-1, 6cm si cele doua de pe plamani ( drept 5mm, stang8mm) stagneaza la aceeasi dimensiune (SI STAGNAREA ESTE O VICTORIE DESTUL DE MARE)acum continui cu acelasi stil de alimentatie si ceaiul, pastile si am uitat iesit aproape zilnic afara mers si sport cat imi permite operatia care are 30cm, si SUNT CEL MAI OPTIMIST OM DE PE PLANETA, si familia si grupul de pacienti cu cancer cu care ma vad ma sun si ne sustinem reciproc.
Trimitemi o adresa de mail si iti trimit ce am eu despre cancer, tratamente, lucrari si un ghid al pacientului.
0
08-06-2014, ora 23:31
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
LILI56 DA CLIK PE NUMELE MEU SI TRIMITEMI UN NUMAR DE TELEFON SI VORBIM DE PREFERAT COSMOTE CA AM MINUTE
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Colonoscopia virtuală 3-D ar putea include și analiza prin holograme
  • Prevenirea cancerului colorectal: colonoscopia sau probele de fecale, care metodă este mai eficientă pentru prevenirea bolii?
  • Sedarea mai profundă poate ajuta la detectarea polipilor în timpul colonoscopiei
  •