cistoscopie

02-10-2008
CamiKa
Nu este medic/terapeut
CamiKa
Rog un medic sau pe cineva avizat sa-mi explice mai babeste cat este de grav si ce inseamna observatiile din urma cistoscopiei "congestie vezicala difuza, mediu vezical tulbure, OU in fante beante, Malacoplakie trigonala severa, stenoza de meat uretral. Este mai mult decat o simpla infectie urinara?
1 comentarii
0
13-07-2013, ora 18:03
juliah
Nu este medic/terapeut
juliah
Buna,

Sunt din Brasov, am 27 de ani si de doua saptamani am niste intepaturi semipermanente (doar cand dorm inceteaza si la caldura) in partea stanga jos. Am facut ecografie abdominala si mi s-a dat diagnosticul de boala inflamatorie pelvina. Mi s-a recomandat sa ma duc la ginecologie.. Ginecologul dupa ce mi-a facut toate analizele referitor la bacterii.. papanicolau, etc. mi-a dat si niste antibiotice pentru a trata inflamatia. Durerile in partea stanga jos insa nu au disparut; ginecologul m-a trimis la urologie, spunand ca nu am nimic ginecologic. Cand am ajuns acolo, in doua secunde mi-a spus sa fac cistoscopie...Cistoscopia este totusi o metoda invaziva si ma gandesc sa nu raman cu "sechele" dupa ce o fac., Mentionez ca nu am sange in urina, am urina limpede si nu este mirositoare. La ecografia abdominala nu am avut vezica plina si nu s-a putut vedea cu exactitate. Intr-adevar acum 4 luni la un control periodic de sumar de urina leucocitele mi-au iesit cam multe si mi s-au prescris iar antibiotice de catre medicul internist.

Ca si simptome : la inceput am fost balonata..acum balonarea a trecut...mai am din cand in cand stari de voma, ma doare spatele si imi amorteste piciorul stang.

Nu stiu ce sa fac! Sa ma duc direct la cistoscopie? fara sa fac macar o ecografie abdominala cu vezica plina? Va rog spuneti-mi parerea dumneavoastra! Pe de alta parte intepaturile sunt destul de mari..Ma gandesc doar sa nu imi fie si mai rau dupa ce o fac.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.