cistita interstitiala

20-11-2010
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
sufar de cistita interstitiala de 5 ani daca s-a confruntat cineva cu aceasta boala si s-a vindecat sau ameliorat rog sa posteze
3 comentarii
0
21-11-2010, ora 16:52
felicia tomescu
Nu este medic/terapeut
felicia tomescu
Controleaza-ti strict dieta.Sa fie dieta alcalina.Maninca cu mare grija, ia suplimente care contin iarba de lucerna, iarba de griu, orz. Lucerna, denumita alfa-alfa in americana este cea mai alcalina planta.
Ia 1/2 lingurita de bicarbonat de sodiu dizolvat in apa. Bea apa plata sau ceai 15 l pe zi. Nu minca rosii, maioneza, mustar, piper, ketchup, usturoi, portocale, gref, muraturi, cafea cit mai putina, zahar cit de putin, carne doar curcan, peste, pui.Legumele si fructe alcaline sunt cele care au coaja si frunza verde, dar si morvoci, telina.Lamiia este ALCALINA dar si otetul de mere cu miere.
Cind sunt in preajma ciclului din cauza hormonilor am usturimi.Cind racesc sau trebuie sa iau diferite medicamente pt alte afectiuni iar am usturimi si merg f des la toaleta.Am invatat (dintr-o carte de IC) ca sunt anumite medicamente pe care NU am voie sa le iau.De ex. dintre antibiotice am voie doar familia de Peniciline, Ampliciline.
Am luat tot ce se poate luat de pe piata mondiala de medicamente si in afara de faptul ca am cheltuit ingrozitor, altceva nu am obtinut.
Deci, dieta alcalina, picioarele si mijlocul asigurate in permanta sa-mi fie cald, o tableta seara de hidroxizin pt relaxarea musculaturii interne si da somn odihnitor (se gaseste mai pe afara, sub alte denumiri, la noi exista Calmogen- dar nu se mai fabrica pt ca e prea ieftin...in orce caz in Ungaria, Bulgaria se gaseste cu reteta romaneasca).
Colesterolul mare da aciditate, de asemenea constipatia.
Si rugaciune la Sf. Nectarie, face minuni, nici nu-ti poti imagina cit de bine ma simt dupa ce merg la biserica.
-*


(*modificat de administrator)
0
21-11-2010, ora 21:07
davida andreea
Nu este medic/terapeut
davida andreea
spune-mi te rog in opinia ta sau a medicilor care te trateaza de ce ne-am imbolnavit de cistita interstitiala?care sunt factorii care declanseaza boala?poate fi pe baza emotionala?la mine cel putin s-a declansat pe fond emotional(trauma psihica cu frica de necontrolat), am inceput sa mananc cantitati mari de alimente, am baut f f mult ness, am facut infectii urinare repetate si am luat o groaza de antibiotice.Cred ca toti acesti factori au contribuit negativ asupra organismului.
0
27-12-2013, ora 22:41
sofy80
Nu este medic/terapeut
sofy80
cine a facut cistita interstitiala dupa instilatii cu nitrat de argint?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: