cistita? | Forumul Medical ROmedic

cistita?

02-03-2011
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua
de 2-3 zile urinez des si am si ceva dureri
e posibil cistita?
ce tratament pot sa iau?
10 comentarii
0
10-12-2011, ora 09:44
galaxia e
Nu este medic/terapeut
galaxia e
parerea mea este sa consulti un ginecolog sa iti spuna ce trebuie sa faci si ceea ce ai.medici sunt singurii ce pot sa stie cu siguranta ceea ce trebuie facut..nu mai luati medicamente dupa ureche.
0
13-12-2011, ora 19:00
DianaRuse
Nu este medic/terapeut
DianaRuse
HELP !! De aprox. o saptamana am inceput sa urinez mai des si sa am un oarecare discomfort jos.. deja sunt la a3a cutie de Uricol, imediat termin si blisterul de comprimate Neolin... am simtit o ameliorare dupa ce am terminat a 2a cutie de Uricol si am incetat sa mai iau, dar m-a apucat iarasi si sunt nevoita sa continui acest tratament. E normal sa tina atat cistita?
0
14-12-2011, ora 09:31
galaxia e
Nu este medic/terapeut
galaxia e
buna apropo cu urinatul des sigur este disconfortu de la cistita.nu sunt medic dar stiu sintomele ce leam avut eu si am ajuns la operatie pt ca am ascultat la farmacista ce mia indicat un mediicament ce mia afectat si mai mult.sfatul meu este sa va faceti control la un ginecolog sau eventual la chiar 2 pt a confrunta raspunsurile si de a fi sigur de tratament.nu mai luati medicamente de la farmacisti, pt ca ei nu am de unde sa stie cu exactitate ceea ce aveti pt ca nu au analizele voastre.sincer nu am nimik cu ei, dar ei va pot da ceva de genul dureri de cap raceli dar nu cereti mai mult.
nu mai lasati durerile sa va omoare cu zilele din cauze diferite!!!aveti probleme faceti un control.bafta tuturor.
daca va informati pe internet va explica ce este si care sunt sintomele ei, dar si acolo va sfatuiesc sa faceti un control ginecologic.deci nu ignorati nimik ppt ca sanatatea e mai pretioasa decat orice!
Diana nu sta asa ca este ceva ce iti face rau si nu este normal.un tratament odata inceput nu ii trebuie mai mult de 4 zile pana a incepe sa isi faca efactul, iar in cazul in care un tratament se face pe un timp indelungat este pt a se fixa in zona nevoita, dar nu mi ai disconfort sau dureri.deci iti recomand sa te duci la medic si sai spui exaxt ceea ce ai luat si felul cum te simti.va pup si aveti grija de voi
0
14-12-2011, ora 12:39
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Galaxia pot sa te intreb te rog care a fost problema pina la urma de ai ajuns la urgenta? pentru ca eu am facut tratament indelungat pentru cistita, in jur de 1 luna si jumate. am facut de asemenea cu 2 sapt in urma o analiza de urina, la care au iesit 1-2 leucocite si numai un singur plus la bacterii. totodata am trecut si pe la ginecolog care mi-a luat frotiul si a zis ca e bine, desi in vagin erau 16-17 leucoccite. la usg nu mi s-a aratat nimic rau, mi-au zis ca nu mai este nici o infectie. Problema e ca simt o presiune jos in partea dreapta a abdomenului atunci cind urinez si ma tine asa cam vreo 5 minute dupa, o durere surda parca. Am facut luni un usg la rinichi si vezica urinara din nou si nu mi s-a aratat nimic care ar bloca urina sa iasa.
0
14-12-2011, ora 15:37
galaxia e
Nu este medic/terapeut
galaxia e
eu am avut aceleasi incomodita, usturimi drept urmare am fost la farmacie si miau dat dratament cu ovule si mi sa spus ca este de la cistata ca este doar o raceala..ok am facut tratamentul ma lasat totul dupa catva timp a revenit dar de data aceasta au venit dureri foarte mari si de nesuportat...(dupa aproape 2 ani de tratament pt cistita ).deci dupa ce am patit eu acum vreau sa indrum persoanele ce trec prin ceea ce am trecut eu sa ceara sfatul doctorilor.eu am ajuns la operatie de urgenta pt ca mia afectat si mai mult tratamentul dat de farmacista.intrun fel ma bucur ca ma aflam in italia cand au inceput crizele si tot aici am fost operata si de acici mi sa spus ca cea mai mare prostie pe care o putem face noi este ca luam medicamente dupa cum credem noi si nu cerem opini specializate.
0
15-12-2011, ora 17:08
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
pai uite am fost si eu azi la medic.. adica nu am fost pina acum singura la farmacie, mi le-au prescris ei si tot nu au functionat. la urolog azi mi s-a spus ca am calculi renali si tot odata diateza urica. nu stiu ce mai inseamna si asta. Am facut o urocultura din nou azi si va fi gata in 6 zile. Maine mi-a zis sa merg sa dau o analiza care o sa arate cit de acida este urina si ce compozitie are. sper sa se rezolve ca imi este frica si mie deja dupa atitea probleme. Tu ai stiut cu ce bacterie te cofrunti? Eu am facut o mare prostie sa merg dupa vointa ginecologlui care m-a si salvat dar m-a impiedicat totodata sa stiu cu ce ma lupt. am fost permanent pe tratamente fara sa mi se ia o urocultura ceva.
Ai tratat cistita 2 ani? spune-mi te rog daca ai folosit numai antibiotice sau ai recurs si la tratament naturist.
sanatate multa!
0
15-12-2011, ora 17:50
galaxia e
Nu este medic/terapeut
galaxia e
da iubita din pacate asa este in romania.asa se intampla cand cei de la uvern nu se ocupa de sanatate.stiu ca nu poti avea un rezultat din prima...dar incearca sa mai ceri o parere si de la alt ginecolog si confrunta rezultatele.nu stiu de unde esti tu...la institutul cantacuzino poti cere consultare si analiza si sunt foarte buni.astept un rasp.ai grija de tine.eu acum datoritamedicilor din italia sunt foarte bine dar din pacate nu poti pot ajunge la o clinica buna.chiar imi pare rau ca in romania nu sunt aparatele necesare
0
16-12-2011, ora 17:12
Ali1990
Nu este medic/terapeut
Ali1990
Buna! sunt din R. Moldova si ma tratez la o clinica buna, una din cele mai bune care le avem la noi. aparatura moderna este dar am impresia ca medicii nu prea acorda atentia pe care o meriti la banii pe care ii platesti. Am mers azi si am mai dat 2 teste. rinichii lucreaza, si nu sa gasit semne de infectie la rinichi sau sistemul urinar. sunt citeva pietricele de dimensiuni mici, care insa nu m-ar afecta dupa spusele lor. Insa am o lipsa de calciu in singe. la lipsa de calciu am simptome vizibile dar nu vad cum ar afecta functia vezicii urinare. Din pacate pina sa ajunga Moldova la nivelurile sistemului de sanatate italian vaa trebui sa treaca mult timp.
Sanatate tie si multumesc pentru sfaturi.
p.s. Astept urocultura pe saptamina viitoare si te tin la curent
0
16-12-2011, ora 19:59
galaxia e
Nu este medic/terapeut
galaxia e
ali stiu si chiar imi pare foarte rau.o solutie in tara ar mai fi sa ceri de la medicul tau sa iti dea trimitere la o clinica buna din bucuresti pt ca ei acolo au alta aparatura si poate reusesti sa gasesti ceeea ce ai.va recomand la toti sa cautati si alte raspunsuri la alti medici.doar asa ati avea de unde sa confruntati raspunsurile si sa aveti siguranta.
imi pare sincer rau de ceea ce se intampla in tara stiu si eu bine ca nu exista aparatura in toata tara si ca sunt multe lipsuri, dar nu este vina medicilor ci a ministerului sanatatii
sanatate multa tuturor
0
16-12-2011, ora 20:04
galaxia e
Nu este medic/terapeut
galaxia e
Ps: si apropo de sistemul din rom daca va ajunge la nivelul italiei sau altor tari.cam lasa de dorit si de asteptat..pt ca ei nu isi dau interesul sa pastreze medicii buni in romania.sunt foarte multi medici si asistente romani aici si nunumai aici si in alte tari..chiar e de plans ce sa ajuns din romania.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dacă ai cistită îți poÈ›i infecta partenerul sexual?
  • Tratarea cistitei - medicamente, remedii, sfaturi utile
  • Cistita în timpul sarcinii
  •