ciroza hepatica toxica+metabolica childa

04-12-2011
razvaniulian
Nu este medic/terapeut
razvaniulian
In luna iulie al acestui an tatal meu (42 ani) a fost diagnosticat cu ciroza hepatica toxica+metabolica childa si obezitate grad II.
A pastrat in secret totul si am descoperit din greseala in masina lui o scrisoare medicala si un buletin de analize medicale.
In scrisoarea medicala a fost diagnosticat cu ciroza hepatica toxica+metabolica childa si obezitate grad II.
ECO: hepatomegalie intens hiperreflectiv deficit, structura neomogena, colecist cu pereti grosi, abundent divizat declin partial sctucturat, RD fara modificari splenomegalie grad III, RS fara modificari
EDS: E-scopie: varice esofagiene grad II
G-scopie: gastriopatie portal hiperten forma severa
D-scopie: D I + D II mucoasa intens hipermica
In buletinul de analize medicale urmatoarele sunt rele:
La hematologie RBC 4.19(4.2-6.0), MCV 101.7(78-94), MCH 33.4(26-32), PLT 92(165-340), RDW-SD 52.5(33-49), PCT 0.10(0.12-0.40), IG% 0.2(0-0), IG# 0.01(0-0)
La biochimia sangelui TGP 46(5-41), TGO 76(5-38), GGT 396(8-61) si BILIRUBINA DIRECTA 0.46(0.01-0.30)
La biochimie urina totul este bine
La coagulare AP(%) 74.0(80-125)
Problema a fost ca dupa ce a aflat nu a spus nu a tinut tratament, regim sau ce i-a prescris medicul si a continuat sa bea (cand spun de baut ma refer la faptul ca in fiecare seara bea cate 1-1.5L de vin (nu a mai baut tarie de vreo 10 ani). Si nu stiu ce sa fac...cu ce sa il ajut...daca mai are vreo speranta. De mancat, in ultima vreme nu prea mai manca ca inainte...era din ce in ce mai obosit. Acuma de cand am aflat spune ca a il doare partea stanga a gatului si tine pana la inima si il doare ficatul. I-am cumparat fiole de arginina si i-am dat vreo cateva fiole de piafen, silimarina..ceva de inima (naturiste) pentru a-i mai ameliora durerea. Am nevoie de niste sfaturi ( un tratament o dieta ceva pentru a putea trai in continuare daca se mai poate). Dupa ce am citit pe internet si dupa ce zice el cred ca a facut cancer...maine merg cu el la spital pentru a face din nou niste analize si a vedea mai exact ce si cum a evoluat boala. Astept ceva ajutor din partea voastra...nu stiu ce sa mai fac
1 comentarii
0
04-12-2011, ora 17:16
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Foarte important este SA NU MAI BEA, sa tina regim, sa urmeze tratament hepatoprotector..E inca tanar si e pacat. Sa evite tusea, constipatia, efortul fizic prelungit.Alcoolul de orice fel nu trebuie sa-l mai aiba in fata, nu trebuie sa-l mai accepte.Ne mai scrii dupa ce va vace un nou control medical, sa vedem evolutia.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici