ciroza hepatica (o parere, va rog)!

23-03-2008
pisicutzaai
Nu este medic/terapeut
pisicutzaai
acum aproximativ 2 saptamani o persoana apropiata mie a fost diagnosticata cu ciroza hepatica(hepatita c). pe biletul de externare din spital au fost mentionate: splenomegalie, varice esofagiene grad 1, ciroza hepatica. vreau sa mentionez ca nu are nici un simptom, durere decat o mica oboseala la un efort mediu. vreau sa intreb ce se mai poate face ca aceasta boala sa fie tinuta sub control in afara de regimul strict, daca varicele esofagiene pot fi remise si cum. ce sanse de viata mai exista?
14 comentarii
0
23-03-2008, ora 00:00
pisicutzaai
Nu este medic/terapeut
pisicutzaai
mentionez ca nu a stiut ca a avut virus c si de unde la contactat pana ce si a facut analizele nationale si a vazut k tgp ul era 90. medicul de acolo i a zis ca virusul a fost contactat de mai bine de 15 ani si nu a aparut la analizele pe care le a facut de a lungul anilor.
0
23-03-2008, ora 00:00
oannab
Nu este medic/terapeut
oannab
pisicutzaai...in primul rand, persoana respectiva trebuie sa ceara cat mai multe informatii de la medicul care i-a pus acest diagnostic. Medicii in general sunt grabiti si "uita" sa ii dea detalii importante pacientului despre boala sa. Iar atunci cand esti bolnav, primul pas ese sa stii tot ce se poate despre boala respectiva, de la cauze, complicatii, tratament si pana la solutii de vindecare. Tatal meu a fost diagnosticat in urma cu o luna cu ciroza hepatica, din pacate alcoolica. Tot ceea ce stiu despre boala si complicatiile acesteia, am aflat de pe internet. Poti da o cautare in Google, inainte de a merge la medic si a cere lamuriri, si vei afla cam ce inseamna aceasta boala. De asemenea, te va ajuta sa stii ce sa intrebi si cum sa pui problema, in asa fel incat medicul sa iti dea solutia potrivita. Sfatul meu este ca persoana apropiata tie sa nu mearga singura, in niciun caz..si indiferent ce va afla, sa o incurajezi si sa ii arati partile bune, de care se poate bucura. Splenomegalia, din ceea ce am citit pe internet, se refera la faptul ca splina este foarte marita, din cauza sangelui, care nu mai este preluat corect de ficat...fiind afectat de acest virus, implicit ciroza. Varicele esofagiene, daca sunt grad 1 nu e f grav, dar nici de ignorat. Varicele esofagiene, medical spus, reprezinta dilatatiile ale venelor inferioare ale esofagului. Din cate stiu, solutia pt acestea sunt medicamentele betablocante, care ingusteaza venele si impiedica spargerea lor. O alta solutie, pentru varicele mai grave, care sangereaza, este ligatura sau bandarea acestor vene. Ciroza este o boala f grava, ficatul fiind afectat intr-un foarte mare grad. Este o boala ireversibila, dar evolutia ei catre complicatiile nefericite, poate fi amanata sau prevenita prin tratament si regim. Nu ai specificat in topicul tau, dar sunt sigura ca a primit si un tratament...ar fi bine sa il urmeze strict, fara nici o pauza, nici macar o zi...ii poate fi fatal. Vindecarea, de aceasta boala, se realizeaza numai prin transplant de ficat. In Romania sunt 313 oameni care sunt pe lista de asteptare pentru un astfel de transplant. Iar posibilitatile de donare, foarte mici...Eu iti recomand sa mergi la Fundeni...sunt cei mai cunoscuti pentru transplanturile de ficat. Dl. prof. Irinel Popescu a realizat recent un transplant de la un donator viu...care este inca in viata. Am aflat de la dansul, ca Dna Conf. Dr. Liana Gheorghe de la Clinica de Gastroenterologie si Hepatologie se ocupa si de includerea pe lista de asteptare pentru transplantul de ficat. Am fost la dansa si am vrut sa ii prezint cazul tatalui meu, insa m-am lovit de birocratia tipic romanesca mai ales din sistemul medical, de a fi refuzata de catre asistenta danseia, "Nu discuta pe analize". Si are nevoie de programare facuta de medicul care l-a diagnosticat + trimitere de la medicul de familie. Am fost demoralizata si m-am gandit doar la starea tatalui meu...si ma simteam neputincioasa si inutila, incapabila...Dar sper ca totul va fi bine...si boala va amana sa ajunga in stadiile si mai grave. Revenind la complicatiile ciozei, pe langa aceste avrice esofagiene, mai devreme sau mai taziu vor aparea:
- ascita=lichidul acumulat in zona peritoneala, abdomen marit...solutia este de a elimina sarea din alimentatie + medicament indicat de medic.
- hipertensiunea portala = presiunea sangelui din vena porta, vena care transporta sangele de la nivelul intestinelor, pancreasului catre ficat. aceasta isi face vizibile efectele cand lichidul din abdomen este in cantitate f mare.
- viteza de coagulare a sangelui va scadea...ii va fi frig mai tot timpul si trebuie sa evite cu orice pret sangerarile de orice fel. Perfuziile cu plasma sunt VIATA pentru un cirotic. In unele spitale pot dona chiar membrii familiei sau apropiati. Va sfatuiesc sa intrebati medicul si sa donati chiar voi.
- encefalopatia hepatica = afectare a creierului, manifestata prin pierderi de memorie, confuzie, apatie, pierdere in timp si spatiu, ajungand pana la a nerecunoaste memebrii familiei, somnolenta in timpul zilei, prelungita, ajungand la coma hepatica. Dupa parerea mea aceasta este cea mai grava, deoarece cauzeaza moartea inevitabila. Aceasta complicatie apare atunci cand toxinele din organism, care trebuiau filtrate de ficat-acesta nemaifunctionand corect, nu le va elimina din sangele primit pentru a efectua acest proces de detoxifiere, si transmite sangele cu toxine la creier. Astfel apare encefalopatia hepatica. Este foarte grava! Trebuie sa te asiguri ca elimina toate toxinele.medicul trebuie sa ii fi prescris diuretice de genul furosemid si spironolactona.acestea chiar ajuta. Dupa parerea mea, doar ele il mai tin in viata pe tatal meu.
- infecti = sistemul imun al ciroticilor este fff scazut si sunt predispusi la infectii. Am citit, chiar pe acest site, daca nu ma insel, ca bolnavii de ciroza trebuie sa se vaccineze impotriva hepatitelor de tip A si B. O complicatie in plus de acest gen, le-ar grabi evolutia cirozei.
- insuficienta renala - sistemul renal nu mai functioneaza corect
- insuficienta hepatica - este considerat stadiul final al cirozei. Ficatul nu isi mai poate indeplini functia hepatica si astfel, se instaleaza toate complicatiile de pana acum, cea mai grava fiind encefalopatia hepatica, cea care cauzeaza coma hepatica...intr-un final, moartea.
De asemenea, se mai poate mentiona aici si cancerul de ficat, care are acelasi efect, de nefunctionare a ficatului, instaland, encefalopatia, care stim deja ce provoaca.
Nu ma pot gandi decat va aparea un miracol si vom reusi un transplant, desi medicul curant nu a pomenit nici macar ca idee despre acesta. De aceea, sfatul meu este sa intrebati medicul despre toate aceste aspecte si chiar mai multe...ti-am spus, fa o cautare dupa numele bolii si cerceteaza ce si cum, analizeaza si fa-ti un set de intrebari. Daca medicul e prea ocupat sa iti raspunda, cauta altul...avem dreptul la informare si consultare medicala.
Multa sanatate!
0
24-03-2008, ora 00:00
VH
Nu este medic/terapeut
VH
Am mai scris si altora si-ti scriu si tie. In 2004 iubeam un baiat f. mult, dar dupa 6 luni a aflat la niste analize ca are virus hepatic C, eu in schimb nu! Vrei sa sti ce s-a intamplat? Am ramas impreuna, i-am fost alaturi cu marea speranta in suflet ca intr-o zi voi gasi un tratament sa se salveze. Anul trecut ne-am si casatorit. Si cu rabdare si multa credinta in Dumnezeu, ne-au venit si raspunsurile printr-o firma care distribuie suplimenti naturalii puri, care actioneaza direct asapra celulei bolnave. Nu costa nici mult, fata de asa zisele produse naturiste gasite pe piata. Pentru produsele pe care eu le consum firma i-mi garanteaza pentru ele, ca se bazeaza pe zeci de anii de cercetari.Ficatul ca si pielea este un organ care se regenereaza. Trebuie ajutat un pic si cat mai natural posibil. De ce? Pentru ca el este, , buretul" organismului uman.
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Prezenta virusului hepatic C aduce dupa sine mai multe stari patologice posibile 1)purtator sanator 2) hepatita cronica 3)Ciroza hepatica 4)Adenocarcinom hepatic
Nu se poate preciza durata acestor etape succesive posibile si nici care anume pacient ce forma va face din cele de mai sus. Adesea, doar punctia-biopsie hepatica poate diferentia intre cele 4.
In situatia pacientului de care vorbim, prezenta varicelor esofagiene gr I(daca este sigura) face trecerea spre ciroza hepatica. Cum insa uneori la esofagoscopie prezenta varicelor esofagiene nu poate fi certificata, nu putem fi 100% ca este ciroza hepatica sau hepatita cronica in acest stadiu, cand inca nu este lichid de ascita.(Intermeni medicali as spune ca ciroza compensata si hepatita cronica pot fi diferentiate doar prin punctie-biopsie hepatica.
Tratamentul etiologic(de inlaturare a virusului) constind in ribavirin si interferon costind sute de milioane si fiind oferit gratuit de sistemul medical din Romania,...este nevoie de o indosariere a pacientilor, pt obtinerea acestor medicamente prin prioritati. Astfel, se calculeaza un punctaj si pacientii sunt pusi pe liste de asteptare. Cand apare ascita si varicele esofagiene evidente, aceste medicamente nu mai sunt la fel de eficiente, iar pericolul administrarii lor creste(sunt mai riscante). Din acest motiv, e f important cat mai rapid de intocmit acest dosar in asa fel incat sa poata primi aceste medicamente in timp util. Eu nu am vazut pacientul, asa ca nu pot spune cert daca in stadiul in care se afla mai beneficiaza de interferon si ribavirin, dar din cele spuse de Dvs, eu cred ca DA!
Asadar, totul depinde de intocmirea rapida si corecta a acestui dosar pt primirea medicamentelor care pot vindeca boala.
Ref la transplant, doar in anumite situatii e nevoie de transplant- si in anumite stadii...nu toti pacientii cu Ciroza si/sau hepatita cronica fac transplant hepatic.
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Ref la trat naturist, nu as admite ca un pacient cu ciroza hepatica sa fie tratat doar naturist! A nu se intelege ca am ceva impotriva trat naturist, dar cred ca este insuficient, in contextul in care medicina moderna a descoperit medicamente ce pot inlatura eficient virusul hepatitei C(ribavirin, interferon pegilat).
0
24-03-2008, ora 00:00
VH
Nu este medic/terapeut
VH
drmarkuss1 daca esti in asa cunostiinta de cauza de ce nu-i spui persoanei care intreaba si de reactiile adverse pe care le da acele medicamente moderne? Si daca sunt atat de eficiente de ce sunt atunci atatea milioane de oamenii infestati cu virusuri hepatice, in lume? Oare credeti ca acei oameni ca si noi nu au vrut sau nu vor sa se vindece? Noi am fost si la Bucuresti, la dl.doctor Alexandru Oproiu-iar punctia hepatica determina doar stagiul in care se afla boala, iar aceasta analiza costa destul de mult.Mai e o metoda care se numeste PCR. Sunt multe de vorbit, dar intelege doar cel cel bolnav care trece prin ele.Acest virus il porti in sange toata viata si chiar si un transplant nu rezolva problema, virusul e in singe, ca tot prin el se transmite. Pentru infestare e suficient un varf de ac infestat.
0
24-03-2008, ora 00:00
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Stimata Dna Valentina, eu nu pot pe un forum sa ofer toate informatiile detaliate despre un tratament. Eu incerc sa ofer doar informatii generale. Evident ca fiecare medicament are si reactii adverse, iar medicul curant este acela care decide. Aici este doar un forum pe care discutam, nu decidem nimic. Eu in calitate de medic aleg ce consider ca e important pentru pacient si rudele acestuia si incerc sa il aduc pe directia corecta-unde sa se adreseze si ce trebuie sa faca, insa nu am pretentia ca eu conduc prin Internet aceste investigatii si tratamente. Repet ca nu sunt impotriva mijloacelor naturiste, precum am spus si mai sus.
Daca doriti ca aici sa fie doar un forum pentru pacienti, eu pot sa ma retrag, am crezut insa ca pot fi de folos macar in mica masura.
0
24-03-2008, ora 00:00
oannab
Nu este medic/terapeut
oannab
Eu sunt de parere ca si medicamentele "moderne", daca le putem numi intr-adevar asa, sunt foarte eficiente. Cum spuneam si in topicul meu de mai sus, furosemidul si spironolactona sunt singurele care il mai tin in viata pe tatal meu. Deoarece ele il ajuta sa elimine toate toxinele din organism (implicit sange), pe care, in mod normal le filtra si elimina ficatul (sanatos). Neeliminate, acestea ajung in sange, iar sangele ajunge la creier, determinand astfel, starile de encefalopatie hepatica (starile de confuzie, pierdere a luciditatii), forma sa grava ajungand la insuficienta hepatica, implicit coma.
Referitor la "menirea" medicilor si, de fapt, a tuturor celor din sistemul medical este nu numai de vindecare, tratare si prevenire a bolilor prin medicamente sau terapii (incluzand pe cele naturiste), ci foarte importanta, consider eu, este informarea asupra bolilor si consecintelor grave, solutiile de prevenire atat pentru posibilii pacienti cat si pentru familiile si apropiatii acestora.
Imi poate recomanda cineva un medic naturist bun, pentru ciroza hepatica? Va multumesc.
0
24-03-2008, ora 00:00
VH
Nu este medic/terapeut
VH
oanab - uita-te azi pe ETNO TV la ora 17.30 si si sa cunosti o doctorita generalista cu licienta si totodata se ocupa de peste 8 ani cu produsele naturiste de care vorbeam putin mai sus. Sunt produse autorizate de Statul Roman. In spatele acelor produse stau anii de cercetari. Oamenii care le-au conceput sunt: Profesori-Doctorii in Nutritie, Biochimisti, Toxicologi, Farmacologi etc. Eu folosesc cu toata increderea produsele lor, pentru ca sunt produse de o calitate ireprosabila sunt testate de 50 de ani inainte de a ajunge la mine. De ex. singurul calciu de la care nu am avut probleme renale a fost de la firma lor. Vorbesc cu oamenii pe acest sait pentru ca sunt OM si de mica ma confrunt cu problemele de sanatate, si apelez la antibiotica doar daca e nevoie neaparat. In rest CE-I NATURAL TOT NATURAL RAMANE!
0
24-03-2008, ora 00:00
pisicutzaai
Nu este medic/terapeut
pisicutzaai
completare toate diagnosticele scrise pe biletul de iesire din spital: ciroza hepatica postvirala c+toxic, insuficienta hepatica cronica, splenomegalie grad1, hipersplenism monocitopeniant, varice esofagiene, gastropatie portala, infectie urinara joasa. la toate acestea medicul i a zis ca e prea tarziu pentru interferon. in ceea ce priveste transplantul, copilul ar fi compatibil pentru acesta dar medicii i au zis k il face degeaba. de ce? nu ar putea scapa astfel de ciroza?virusul c poate fi tinut sub control mai bine decat ciroza din cate mai stiu si eu.
0
24-03-2008, ora 00:00
VH
Nu este medic/terapeut
VH
D-le Dr. drmarkuss1 am tot respectul pentru medicii. In orasul meu am Dr.mea de familie pe care o iubesc foarte mult, am Dr.ORL-ista exceptionala, Dr.stomatolog de o finete rara; si la gastroenterologie avem medici foarte buni. Din pacate toti au o varsta... Iar unul din dinsii i-mi spunea odata o formula: M=T L-am intrebat atunci ce-nseamna? Si-atunci mi-a raspuns MEDICAMENT=TOXINA I-ti face bine pe o parte si pe alta parte...nu se mai stie.
0
25-02-2009, ora 11:39
aura73
Nu este medic/terapeut
aura73
buna ziua
intr-o noapte de joi ( saptamana trecuta) am fost la urgenta cu mama (69 ani) deoarece incepuse sa verse sange, acolo au spus ca are ciroza hepatica si au internat-o de urgenta, dupa o zi a intrat in coma, de atunci au trecut 5 zile si tot in coma e, mai este vreo sansa sa-si revina? sau ne asteptam la ce e mai rau, si asta in cat timp?
0
30-11-2009, ora 21:50
Marin Ramona
Nu este medic/terapeut
Marin Ramona
Buna, as vrea sa va impartasesc si eu experienta pe care am avut-o privind ciroza hepatica, si sper sa reusesc sa pregatesc pentru ce va urma atat pe cei apropati, cat si pe cei afectati de aceasta boala cumplita.
In cazul tatalui meu boala a avansat extrem de repede. Incepand din februarie-martie 2009, tatal meu in varsta de 52 de ani a inceput sa simta ca ii "bolboroseste" burta, dar cu totii am pus aceasta stare care ii creea discomfort pe seama unei alimentatii necorespunzatoare.De la inceputul lunii mai am vazut ca incepuse sa deivna foarte retras.acum mi-am dat seama ca el de fapt zacea...tot timpul a incercat sa ne tina departe de durerea lui.ne spunea ca este foarte obosit si simte nevoia sa se odihneasca. Slabise foarte mult in ultimul timp si nu vroia sub nicio forma sa mearga la doctor. Am reusit sa il internam la Ploiesti pentru investigatii. Dupa cateva zile am vazut primele schimbari in rau: slabise si mai mult si avea icter (la inceput am crezut ca icterul se datorase faptului ca tata, o fire foarte scarboasa, era inconjurat de bolnavi de ciroza care purtau sonde ptr a-i ajuta sa urineze si drene care sa-i mai elibereze de ascta (acumulare de lichid in burta). A fost transferat la Bucuresti. In urma unei ecografii, a fost diagnosticat cu ciroza hepatca in metastaza si internat. Ficatul lui era "muci", incepuse sa se descompuna din interior, iar posbilitatea unui transplant a fost exclusa. Au urmat perfuzii care il umflau uimitor si exagerat de repede in burta (de abia mai respira), colonoscopie, endoscopie, sonda care sa-l ajute sa urineze si drena (pe care toata viata le-a ocolit). A stat internat de pe 19.05.2009 pana pe 25.05.09, cand mi sa spus ca tatal meu va mai trai o luna, maxim 2 (dar doctorul era foarte sceptic), fiind diagnostcat cu cancer la ficat si la pancreas, ascita. A fost externat. Am fost prima care am aflat acest lucru...nu-l puteam privi in ochi pe tata..nu puteam accepta asa ceva.i-am ascuns adevarul...i-am spus ca are niste chisturi pe ficat si ca trebuie sa urmeze urgent tratament.
I-am facut rost de perfuziile care i-au fost administrate in spital in speranta ca va putea continua tratamentul acasa...am obtinut plantele pe care TATAL MEU (care era fitoterapeut de 16 ani) le-a folosit pentru a SALVA multi pacienti care erau externati fara sanse de recuperare din spital...am cumparat alimente despre care ne documentasem de pe net ca sunt benefice ficatului.Totul a fost inzadar...a refuzat totul...nici macar compresii nu a acceptat...Era piele si os...burta si picoarele umflate...icterul se accentuase...avea intr-adevar un miros mai ciudat (asemanator cu amoniacul). Spunea ca perfuziile (din cauza carora el considera ca i se umflasera picioarele) sunt toxine pe care trebuie sa le elimine pentru ca tratamentul naturist sa-si faca efectul...dar nu era timp de pierdut.nu intelegea asta...Spunea sa-l lasam ca stie ce face si ca SAMBATA VA MERGE SINGUR.
Pe 29.05.09, a suferit o hemoragie extrem de puternica (prin toate orificiile) din cauza unor varice esofagiene care s-au spart...A fost cumplit sa-mi vad parintele cum sufera fara sa-l pot salva!!!!!!!! Singurul lucru care cred ca l-a ajutat a fost ca mi-am pastrat calmul (chiar daca sufletul imi urla de durere) si i-am redat speranta ca isi va reveni! A fost internat de urgenta la Spitalul Municipal, i s-au pus perfuzii cu sange. A doua zi au mai urmat cateva reprize in care a vomat sange...apoi a inceput sa fie agitat..avea si pruruit (se scarpina in cap)...vroia sa se ridice...dar era prea slabit. A intrat in coma care a durat 8 h, timp in care a lasat sa iasa toate gemetele pe care pana atunci le incuiase in el pentru a ne proteja pe noi de durerea lui...erau atat de patrunzatoare, incat le-am simtit in toata fiinta mea.
SAMBATA, pe 30.05.09, "a mers" intr-adevar "singur", asa cum ne spunea, dar modul in care a plecat in cealalta lume a fost inca un motiv prin care ne-a aratat cat de mult ne-a iubit...la ora 23.30, gemetele au inceput sa fie din ce in ce mai rare pana cand au incetat...s-a asternut o liniste adanca...el si-a recapatat culoarea normala.clipea.a vrut sa-si impreuneze mainile dar nu a reusit in totalitate.a tremurat usor de cateva ori...si atat.Nu a vrut sa ne sperie...parca ne hipnotizase...nu realizam ce se intamplase...
A fost ironia sortii ca tatal meu sa salveze sute de vieti fara nicio speranta de recuperare, dar sa nu-si poata salva propria viata.a fost prea tarziu...
0
28-05-2013, ora 22:28
marcocristian
Nu este medic/terapeut
marcocristian
buna as avea nevoie de un raspuns.la tatal meu la tomograf ia gasit pe ficat mai multi noduli unul de 4, 5mm si mai multi noduli mici, a slabit si este galben si nu are pofta de mancare...la trimis la mai multe analize dar nu prea vrea sa mearga...pe tomograf la rezultat scrie ceva de metastaza...nu stiu ce sa zic pt ca sunt cam distrus.a baut o viata intreaga...si nusitu ce sa zic mai are vreo sansa???are 65 de ani
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Islandezii au ca obiectiv eradicarea hepatitei C
  • Tratamentul hepatitei C cronice cu antivirale reduce semnificativ nevoia pacienților de spitalizare pentru diferite probleme de sănătate
  • Cum contribuie microbiomul intestinal la progresia cirozei hepatice
  •