cipralex - informatii

11-05-2008
pyty
Nu este medic/terapeut
pyty
as dori sa-mi spuna cineva mai multe despre cipralex.il iau de putin timp si as dori sa stiu daca are reactii adverse si in ce constau ele.
6 comentarii
0
11-05-2008, ora 00:00
FLOARE DE COLT
Nu este medic/terapeut
FLOARE DE COLT
Cipralex este un antidepresiv si are o lista lunga de reactii adverse printre care: insomnie, nervozitate, dificultati de concentrare, vise anormale, convulsii, halucinatii, iluzii, psihoze, palpitatii, hemoragie, infarct miocardic, tromboflebite, tulburari de vedere, voma, scaderea apetitului, constipatie, retentie urinara, scaderea libidoului, impotenta, cistita, acnee, transpiratii, dureri musculare, infectii respiratorii, febra, frisoane alergii etc...
0
17-08-2010, ora 18:12
adina mihailo
Nu este medic/terapeut
adina mihailo
eu am luat cipralex de mai bine de 2 ani si nu stiu cum sa fac sa nu mai iau...mi e teama ca iar nu o sa ma simt bine fara el.poate creaza dependenta .oare am ajuns dependenta de el
0
04-06-2011, ora 20:01
andrei!!!
Nu este medic/terapeut
andrei!!!
salut ajutati ma si pe mine. Am inceput sa iau si eu cipralex de 4 zile si ma simt mai rau decat inainte bine nu eram bine nici inainte dar acum e mai rau sunt mai panicat si mai nelinistit oare or disparea aceste reactii odata? k nu mai stiu ce sa mai fac
0
04-06-2011, ora 21:37
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
buna, andrei

este normal ca in primele zile sa se intensifice anxietatea, de aceea de obicei se prescrie un anxiolitic pt a te ajuta sa treci mai usor peste perioada asta.

in mod normal, dupa 14 zile incepe sa-si arate efectele benefice cipralexul si nu mai e nevoie de anxiolitic
0
15-10-2011, ora 18:34
mariamariaa
Nu este medic/terapeut
mariamariaa
eu iau cipralex de 2 luni, ma simt foarte bine, nu am nici o reactie adversa, am inceput sa gandesc numai pozitiv, totul in jurul meu imi pare mai frumos si pot sa plec unde vreau fara sa mi fie teama de nimic, luati cu incredere cipralex o sa va ajute cu siguranta!eu iau 5mg seara, deci doza minima, si sper sa renunt cu bine la el
0
12-01-2012, ora 11:38
BETTERLIFE1969
Nu este medic/terapeut
BETTERLIFE1969
Buna,
Din septembrie iau Cipralex, am luat 2 luni si Lexotan.
Problema cu ingrasatul...eu am slabit 10 kg in 3 luni, am tinut si o dieta dar am intrerupt dieta de ceva timp deoarece slabisem prea mult. Acum am o pofta nebuna de tot ce inseamna mancare mai ales dulciuri.Cred ca am pus 1 kg pe mine acum de sarbatori dar nu intru in panica inca...
Ma simt mai bine cu acest medicament dar mie cam frica sa nu raman dependenta.Eu am si hipertiroidie si sar parea ca si de acolo apar problemele.Sanatate tuturor!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Rezistența la antidepresive ar putea avea legătură cu metabolismul
  • Un pas important în combaterea efectelor negative ale tratamentului antidepresiv
  • Antidepresivele pot slăbi rezistența oaselor prin încetinirea regenerării lor
  • Este permis alcoolul dacă iau antidepresive?
  • Cum acționează antidepresivele?
  • Antidepresivele pot fi luate în sarcină?
  • Antidepresivele sunt compatibile cu alăptarea?
  •