cifoza toraco-lombara

07-02-2007
Sorina_geo
Nu este medic/terapeut
Sorina_geo
Buna ziua! am 15 ani si de doi ani de zile mediciii m-au diagnosticat cu scolioza, cifoza si lordoza. am urmat exercitii fizice de recuperare. acum, dupa doi ani, m-au diagnosticat doar cu cifoza toraco-lombara, recomandandu'mi inot, gimnastica medicala si un corset Cheneau, purtat permanent (23 din 24 h) timp de trei ani. credeti ca exista posibilitatea sa ma recuperez complet dupa purtarea acestui corset, in combinatie cu exercitiile fizice? multumesc anticipat.
2 comentarii
0
12-02-2007, ora 00:00
adrian k
Nu este medic/terapeut
adrian k
din punctul meu de vedere, ca si kinetoterapeut, sigur ca da.ideea e sa mergi la acelasi kinetoterapeut.
0
21-02-2007, ora 00:00
dimitriu bogdan
Identitate neconfirmată
dimitriu bogdan
este posibil ca acel corset pe care il ai sa nu fie corect executat.
uita-te la firma ORTHOLIFE sa vezi cum ar trebui sa arate ub corset Cheneau.(pe portalul Romedic la firme medicale - proteze si dispozitive medicale), este ultimul produs din lista.
Problema este ca trebuie sa porti si corsetul dar in acelasi timp sa faci si kinetoterapie cu acelasi instructor fara pauze. Ai cumva un picior mai scurt, te-a masurat cineva?
In mod normal corsetul se schimba daca faci si kinetoterapie la 4-6 luni sau se rectifica pentru ca se modifica unghiurile.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corectarea cifozei prin exerciții
  •