cifoza dorsala si nevralgia arnold

26-02-2009
alexandra.magdalena
Nu este medic/terapeut
alexandra.magdalena
Buna ziua

De aproximativ un an de zile ma confrunt cu dureri de spate in partea stanga.
Am facut foarte multe investigatii, chiar si RMN, toate ieseau bine.Doctorii spuneau ca durerile sunt de la curent, apoi ca este o nevralgie, o contractie musculara, imi dadeau tot felul de calmante si medicamente si aveam zile cand nu faceam nicio activitate si stateam la pat din cauza durerilor.Majoritatea ridicau din umeri, nu stiau ce sa-mi mai faca si nimeni nu mi spunea un diagnostic, ciudat pentru ca am fost consultata si in strainatate si aici si s-au dovedit incapabili sa mi spuna ce am exact.
Durerile s-au agravat in urma unui efort mai mare, ridicari de greutati.
Aveamdureri cervicale foarte mari si dureri de cap partea stanga.
Am mers la un centru de recuperare balneoclimatologic si cum am intrat, doctora a prevazut ce am, din pozitia extrem de proasta pe care o aveam.
CIFOZA DORSALA SI NEVRALGIA ARNOLD.
Mi s-a indicat sa fac 10 sedinte de fizioterapie, kinetoterapie si masaj.
Vreau sa va intreb daca acestea sunt suficiente pt diagnosticul meu.Probabil depinde de cum ma voi simti eu, le incep saptamana viitoare, dar anul trecut am facut fizioterapie ionizare si apoi dupa m-am simtit foarte rau, aveam dureri foarte mari si am stat in analgezice 3 luni.
La varsta mea respectiv 21 de ani, coloana se mai poate imbunatatii, daca ma tin de tratament si voi continua si gimnastica acasa?
Si ce activitati nu ar trebui sa fac pentru a nu se agrava?

va multumesc
3 comentarii
0
28-02-2009, ora 23:49
alexandra.magdalena
Nu este medic/terapeut
alexandra.magdalena
Multumesc.Momentan am fost la institutul national de recuperare din sector 3, str sf Dumitru, nr 2 (zona Lipscani).De luni incep sedintele 10 momentan, o sa ma tin de ele, stiu ca gimnastica se continua si acasa.
In caz ca nu se rezolva incerc si unde ai fost tu.Merci mult pentru adresa, am mai prins speranta, de 3 luni stau numai in dureri :( sper sa fie bine, te tin la curent. Sanatate.pup
0
18-05-2009, ora 14:03
mileam
Nu este medic/terapeut
mileam
Buna ziua.

As dori sa stiu ce parere ai despre acest Institut si cum iti este acum dupa fizio. Am si eu probleme cu mama mea asemanatoare cu ale tale. As vrea doar sa schimbam cateva pareri. daca putem discuta iti voi trimite in privat adresa mea de yahoo.
0
18-05-2009, ora 15:09
madalina2009
Nu este medic/terapeut
madalina2009
Buna ziua

Eu nu am putut suporta fizioterapia, aveam dureri foarte mari. Am facut fizioterapie si anul trecut si am avut dureri 3 luni de zile. Am facut la acel institut doar masaj si kinetoterapie dar fara niciun rezultat. Acum fac acupunctura de 2 saptamani si iau si niste tincturi. Abia acum simt ca m-a mai lasat durerea.

o sa ti dau adresa unde merg eu si iti spun mai multe. sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Corectarea cifozei prin exerciții
  •