ciclu menstrual

07-06-2013
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
Buna ziua povestea mea incepe asa eu pe 16 martie am avut contact sexual nepotrotejat dupa cateva numere si-a dat drumul in mine dupa care pe 4 aprilie mia venit MS-ul in acest interval de timp am avut foarte multe simptome si am facut 3 teste de sarcina dar nu stiu car de corecte si unele le-am facut si prea devreme tin sa spun ca eu nu prea am ciclu regulat il am la 27- 29 de zile iar pe 2 mai mia venit din nou MS-UL si ma tinut doar 2 zile iar pe 10 mai am avut iar un alt contact sexual tot asa dand drumul in mine si ma simt foarte ametita am greturi au fost zile cand am vomat si foarte mari dureri de spate si de sani mancarimi acum ma mananca si burta si inca un simptom ce prima data nu lam avut a inceput sa imi curga sange pe nas in interval de 3 zile am fost la control si am fost diagnosticata cu hemoragie nazala mia dat tratament (VIBROCIL, REDOXON, CLOROCALCIN, TAROSIN) am facut analize de sange iar marti trebuie sa imi rezulatul.Nu stiu ce sa cred iar pe 29 mai am avut iar menstruatie, sunt foarte confuza mam ingrasat la burta de la 56 de kg am ajuns la 60 kg eu ma gandeam ca a-si fi ramas insarcinata de prima data si nu sar fi vazut la teste ca poate nu leam facut corecte sau erau prea devreme nu stiu ce sa mai cred va rog am nevoie urgent de raspunsul dumneavoastra.Va multumesc foarte mult
18 comentarii
0
07-06-2013, ora 18:42
danacatalina
Nu este medic/terapeut
danacatalina
De ce ne faci acum un test?
Parerea mea e ca nu esti insarcinata!
0
07-06-2013, ora 20:18
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
1.cel mai probabil nu esti insarcinata
2.ai auzit de metode de contraceptie?decat sa le folosesti mai bine stai stresata luna de luna?si in cazul in care ramai insarcinata, avortezi?probabil ca da, nici nu stiu de ce mai intreb...
3.pune mana pe o carte de gramatica
p.s tipul asta de comportament sexual o sa-ti complice mult viata si o sa ajungi sa-l regreti!
0
07-06-2013, ora 20:24
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
eu imi doresc acest copil
0
07-06-2013, ora 20:51
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
imi cer scuze pentru punctul 2(adevarul e ca pe site-ul asta gasesti doar stresate care nu-si doresc copii dar nu fac nimic in privinta asta)...daca vrei sa ramai insarcinata, calculeaza-ti perioada fertila(da un search pe google...calculator ovulatie)
0
07-06-2013, ora 20:56
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
miam calculat eram fertila
0
07-06-2013, ora 21:02
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Daca datele pe care le-ai precizat mai sus sunt corecte, NU ai avut relatii sexuale cand erai la ovulatie!!!
0
07-06-2013, ora 21:06
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
si mia venit si MS nu stiu ce sa mai cred nu miam mai facut nici un test de sarcina si prima data si a doua oara am fost fertila
0
07-06-2013, ora 21:16
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu erai la ovulatie, asa ca sansele sa fi ramas insarcinata oricum erau foarte mici. Daca ti-a mai si venit mesntruatia, cu siguranta nu esti insarcinata. Nu ai calculat corect, nu stiu pe ce site ai intrat. Calculeaza ziua ovulatiei!!!
0
07-06-2013, ora 21:19
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
sincer sunt multe femei care au menstruatie peste sarcina si vecina mea a avut menstruatie peste sarcina pana cand ia miscat bebelu
0
07-06-2013, ora 21:44
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Nu exista menstruatie peste sarcina, asta-i un mit. Pot aparea unele sangerari specifice primului trimestru, dar sunt reduse cantitativ, In cazul in care ele se prelungesc si in trimestrul al doilea, sarcina e una cu probleme. Mai incearca! Eu am ramas insarcinata dupa 5 ani de incercari...dar neaparat calculeaza-ti corect ovulatia, pentru ca pana acum n-ai facut-o bine si binenteles ca n-ai ramas.
p.s in 16 martie erai la inceputul perioadei fertile si in 10 mai nici macar in perioada fertila nu te incadrai!!!conteaza ovulatia, repet!!!
0
07-06-2013, ora 21:48
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
poi pe dara de 16 martie pot ramane chiar daca e la inceput si contactul meu sa intamplat pe la ora 12 eram pe 17. mie MS mia venit normal de 2 ori iar dupa aceea numai 2 zile ma tinut
0
07-06-2013, ora 23:04
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Ovulatia ar fi fost in 21 martie...deci, sansele erau infime sa ramai...cred ca-ti doresti mult un copil, dar toate datele nu indica o sarcina!!!mai fa un test de sarcina, daca n-ai incredere in ce-ti spun...
0
07-06-2013, ora 23:07
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
astept analizele
0
08-06-2013, ora 17:40
camysa
Nu este medic/terapeut
camysa
nu te descuraja la toate raspunsurile care le primesti k nu poti stii de la un organism la altul cum reactioneaza.da si eu cunosc cazuri insarcinata si cm peste.asteapta analizele pup
0
08-06-2013, ora 17:52
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
multumesc nu ma descurajez te pup
0
08-06-2013, ora 17:58
bestyutza79
Nu este medic/terapeut
bestyutza79
Postez aici un artcol de specialitate, poate-l citesc si alte femei, convinse ca exista menstruatie peste sarcina, lucru total gresit:

'Aproape orice femeie a auzit despre viitoare mamici carora le-a venit ciclul peste sarcina, fara sa stie ca menstruatia dupa conceptie nu este decat un mit. In realitate, o graviduta poate sa sangereze intr-o maniera similara menstrei, din alte cauze adiacente.
Prin urmare, ciclul peste sarcina este un mit care confunda sangerarile vaginale cu lichidul menstrual, rezultatul unei conceptii esuate. O sarcina nu poate fi dusa la bun sfarsit daca apare ciclul menstrual propriu-zis, deoarece scurgerea lunara presupune lipsa produsului de conceptie sau chiar avortarea ovulului fecundat.
Mai mult decat atat, sangerarile vaginale se petrec deseori in primul trimestru de sarcina, fara sa semnaleze o problema. Ele nu sunt ciclu menstrual, ci apar din pricina fluxului sanguin bogat de la nivelul cervixului.

De ce este ciclul menstrual in sarcina un mit?
Intrucat ciclul menstrual debuteaza imediat dupa ovulatie, instalarea unei sarcini presupune blocarea activitatii hormonilor care declanseaza eruptia ovulului din folicul. Nu poti avea ciclu menstrual dupa ce ramai insarcinata, deoarece functiile biologice nu permit o noua ovulatie dupa conceptie.



Ciclul menstrual este o perioada in care organismul elibereaza hormoni care transmit semnale organelor reproducatoare, pentru a indeplini anumite functii. Cresterea nivelului de hormoni determina eliberarea ovulului din ovar. Daca acesta nu este fertilizat, concentratia hormonala scade brusc, instalandu-se menstruatia care elimina din aparatul reproducator ovulul si membrana ingrosata a uterului.



Daca ai avea, intr-adevar, o scurgere menstruala in sarcina, ar insemna sa elimini tesutul menit sa hraneasca bebelusul. Iata de ce, in termeni biologici, sangerarile vaginale dupa conceptie nu sunt, in realitate, o menstra!
Sangerarile vaginale in sarcina

Sangerarile vaginale in perioada de sarcina pot avea mai multe cauze, cele mai multe dintre ele fiind nedemne de ingrijorarea ta. Daca episoadele de acest tip continua si in trimestrul doi, este recomandat sa apelezi la un consult medical de urgenta.


Implantarea ovulului in peretele uterin



Atunci cand ovulul fecundat (embrionul) se implanteaza in peretele uterin, dupa 2-5 zile de la conceptie, poate sa apara o sangerare usoara, care nu dureaza mai mult de o zi sau doua.


Fluctuatiile hormonale



O alta cauza a sangerarilor vaginale in sarcina sunt fluctuatiile hormonale, acele schimbari firesti care se petrec odata cu pregatirea organismului mamei pentru gazduirea sarcinii. Scurgerile in cauza sunt foarte asemanatoare cu menstruatia, insa natura lor este cu totul alta.


Hemoragia subcorionica



Hemoragia subcorionica apare atunci cand mici cheaguri de sange se formeaza la capatul placentei. De regula, sangerarea se opreste de la sine si nu constituie o urgenta medicala. Totusi, medicul va dori sa monitorizeze absorbtia cheagurilor, pentru a exclude complicatii suplimentare.


Sangerarea deciduala



Acest tip de sangerare, foarte similara lichidului menstrual, se petrece atunci cand gravida pierde o parte din endometru la inceputul sarcinii, pe fondul unui dezechilibru hormonal.


Sarcina dupa anticonceptionale



O lunga perioada de contraceptie cu pilule anticonceptionale poate determina sangerari in primul trimestru de sarcina, producand confuzie si ingrijorare femeilor care traverseaza aceste episoade. O ecografie elucideaza cu rapiditate misterul.'
0
08-06-2013, ora 18:05
durpatricia
Nu este medic/terapeut
durpatricia
sincer eu ma gandesc daca e sa fiu sincer nici un medic nu stie cand o femeie e insarcinata numai Dumnezeu iti poate da un copil si daca esti pe menstra numai Dumnezeu iti da cum vrea el cunosc multe cazuri de genu vecina mea are ms de 5 zile si ea prima luna cand era insarcinata 5 zile a tinut-o.Eu nu ma descurajez daca e sa fiu sunt daca nu o sa incercam si alta data.
0
29-07-2013, ora 19:05
marius22r
Nu este medic/terapeut
marius22r
Buna ziua am o problema cu mestruatia am 40 ani si imi vine ciclu cu cheaguri si parca niste bucatele de carne ovarul drept si trompa dreapta mi-a fost extirpate acum 4 ani si nu am avut probleme pana acum. Multumesc.(este vorba de matusa mea)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Criterii de excludere a sarcinii
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Sunt însărcinată?
  •