ciclu menstrual cu pauze

23-03-2015
CLC
Nu este medic/terapeut
CLC
Buna seara,

Luna aceasta, pe data de 12 martie, am avut control ginecologic din cauza ca aveam mancarimi si o sceretie galbuie, iar dupa cilcu secretie maronie cam 2-3 zile. In urma controlului am fost diagnosticata cu uter fibromatos si mi s-a luat proba de secretie. Am primit preventiv, pana la rezultatul probei de sceretie, tratament cu canesten crema extern si intern- o zi da, o zi nu; spalturi vaginale odata la 2 zile cu ceai de pelin, cretisoara si galbene, cu o lingurita de betadina la 500 ml lichid, si supozitoare carpicon 3 zile intrarectal, a patra vaginal.
Pe 16 martie am primit rezultatul secretiei-relativ frecvente leucocite polimorfonucleare; flora microbiana relativ saraca:coci gram(+), rari bacili gram (-), Trichomonas vaginalis-absent, frecvente celule epiteliale superficiale si intermediare, frecvente filamente mucus.
Am primit tratament cu nistatin (10 tablete), 1 la 12 ore; tinidazol-1 la 12 ore, cu repetare doza dupa o saptamana, urmat apoi de fluconazol 1 tableta/sapt (10 tablete), iar dupa terminarea tratamentului cu carpicon (30 comprimate), voi urma tratament cu ovule macmiror, apoi o luna pauza si incep cu polygynax.

Pe 18 martie am avut ciclu mestrual, insa cu pauze. Am avut 2 zile, apoi aproximativ o zi nu a mai curs nicio picatura. In ziua urmatoare a revenit dar foarte putin cantiativ, apoi iar o zi pauza si astazi iar a revenit, dar nu este chiar sange, pare a fi secretie amestecata cu sange.

Mentionez ca nu am dureri in timpul ciclului menstrual, in restul perioade exista usoare dureri abdominale, nu zilnice, dar pe care le am si de la colon iritabil.
Poate tratemtnul/infectia influenta intr-un fel ciclul menstrual sau e o alta problema si ar trebui sa imi fac un alt control ginecologic?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amenoreea - lipsa menstruației
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Menopauza
  • Ce este secreția vaginală?
  • Menarha - prima menstruatie
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Secrețiile vaginale
  •