ciclu intarziat dati-mi un sfat ce am

22-05-2011
laura2008z
Nu este medic/terapeut
laura2008z
am si eu o problema am 22 ani si imi vine ciclul odata la juma de an si atunci doar o zi ce innseamna?dati-mi un sfat la medic nu pot merge nu imi permit iar parinti nu stiu nu am povestit la nimeni am vreo boala? care e motivu? trebuie sa specific ca pe la 12 ani am facut sex nu stiam ce inseamna cand mi sa propus de un prieten nu aveam ciclu de atunci nu am mai fost cu nimeni.
5 comentarii
0
22-05-2011, ora 07:20
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna dimineata! Trebuie sa te vada un endocrinolog si un ginecolog si sa stii, se fac consulturi si cu un bilet de trimitere de la medicul de familie. Iti pot recomanda un medic ginecolog, doctorita Daniela Stancescu de la Clinica Med-As, este un om intelegator... Si poti merge la consult la dumneaei, cu bilet de trimitere. Numai bine
0
22-05-2011, ora 10:38
modigamirabelagina
Nu este medic/terapeut
modigamirabelagina
buna dimineata...mie mi-a venit menstruatia la 17 ani si o data la 18 ani si nu stiu ce se intampla..
0
22-05-2011, ora 17:35
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Laura, asi vrea sa stiu daca a fost asa cu menstruatia(o data la 6 luni)de cand ti-a venit(banuiesc ca de la 13-14 ani)?Ai gresit ca nu ai vorbit cu mama ta.Banuiesc ca esti inscrisa la un medic de familie, asa ca cu un bilet de trimitere poti face o ecografie, o vizita la un endocrinolog, ginecolog.Faptul ca ai avut un raport sexual la 12 ani nu are nici o legatura cu faptul ca ai menstruatia asa.Va trebui sa spui la control ca nu ai raporturi sexuale(nu trebuie sa-ti fie rusine, daca ai fost pacalita la 12 ani, nu stiai ce se va intampla, acum esti de apreciat ca nu iti bati joc de trupul tau).O boala nu pot spune ca ai, dar o dereglare hormonala cu siguranta, iar dupa parerea mea va trebui sa sa faci un tratament hormonal.In acest caz va trebui sa apelezi la un cabinet de planificare familiara, unde iti vor prescrie tratamentul adecvat tie.E posibil sa te ingrasi in urma tratamentului(vei fi mai atenta pe viitor la alimentatie).Cunosc o fata speciala, ca si tine, care a avut aceeasi problema, au rezolvat-o cu ajutorul anticonceptionalelor.
Cu un pic de curaj, mergi la medicul de familie si in pluss ar trebui sa vorbesti cu mama ta(daca e totul ok intre voi).Banuiesc ca iti doresti si tu o familie, deci.Sanatate multa si sa auzim de bine.
0
23-05-2011, ora 13:53
laura2008z
Nu este medic/terapeut
laura2008z
nu a fost asa de la inceput vreo 5 ani mia venit normal doar putin dereglat intre mine si mama e ok ne intelegem foarte bine la alte subiecte dar unele subiecte printre care si acesta mie rusine sa discut cu ea. de la orice tratament te poti ingrasa pt ca deja sunt foarte grasa
Medicul isi va da seama de ce am facut la 12 ani?
Cu bilet de trimitere se mai plateste ceva?
ms pt sfat
0
23-05-2011, ora 17:45
Vasilica16
Nu este medic/terapeut
Vasilica16
Laura, chiar nu te inteleg de ce sa-ti fie rusine sa vorbesti cu mama ta, e femeie si ea si are si menstruatie, deci????
Medicul de familie nu are cum sa-si dea seama ce ai facut tu la 12 ani, iar celalalt la care te vei duce (cabinet de planificare familiara, vei decide tu daca vrei sa-i spui;oricum noi avem depus un juramant referitor la secretul profesional, asa ca nu cred ca parintii tai vor afla de la careva care ar putea sa te cunoasca si sa si lucreze in spital).Banuiesc ca ai aceasta frica (de a nu afla parintii tai;pana la urma ai o varsta si ce a fost, a fost;doar nu o sa te omoare pt. asta).Cu biletul de trimitere la un endocrinolog, NU ar trebui sa platesti nimic, dar poti intreba medicul de familie.Din pacate nu mai stiu cum functioneaza sistemul sanitar din Romania;eu sunt plecata din tara de cativa ani buni, asa ca...Fa-ti curaj si rezolva problema asta ca nu e de gluma, mai ales ca au trecut 5 ani si tu nu faci nimic.Daca mai ai nevoie de lamuriri, mai vorbim.Incearca sa faci spot, gimnastica acvatica, alimentatie sanatoasa, iti va prinde bine sa slabesti.
Sanatate multa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.